BANDO VE CİĞER FESTİVALİ, RENKLİ...

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
16 Mayıs 2022 - 09:38

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla düzenlenen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
Cuma günü başlayan festival, dün akşamüzerine kadar devam etti.  14 Mayıs Cumartesi Günü Saat:13.00’te iki köprü arasında toplanan kortej buradan Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Dünyanın En Büyük Tavası’nın bulunduğu Karaağaç yolundaki alana kadar gösteriler yaptı. Saat:15.00’te Edirne Belediyesi Kent Ormanı, Karaağaç, Margi AVM ve Erasta AVM’de bando ekiplerinin gösteri gerçekleştirildi. Bando ekipleri ayrıca Saat:19.30’da Saraçlar Caddesi ve Şehit Astsubay Halis Demir 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı’nda konser verdi.
Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali 15 Mayıs Pazar Günü, Atatürk Anıtı ve Saraçlar Caddesi’nde düzenlenecek olan etkinliklerle devam etti. Saat:16.00’da Atatürk Anıtı’nda toplanan ciğerci esnafı Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Etkinlik Saraçlar Caddesi’nde devam etti. Vali Canalp ve Başkan Gürkan, tava ciğer pişirip vatandaşlara ikram etti. Ayrıca, tava ciğer ustalarına teşekkür belgesi verildi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “10. uluslararası bando ve ciğer festivali nedeniyle ülkemizin çeşitli şehirlerinden ve batı Avrupa’dan balkanlardan şehrimize gelen 6 ülkeden kentimize gelen çok değerli bando ekipleri 10. Uluslararası bando ve ciğer festivalimiz bir kez daha hayırlı uğurlu olsun.
Ahilik geleneğinde bu topraklarda ahi ervandan bu yana binlerce yıldır süre gelen ahilik geleneğinde bir usul vardır. Bir meslekle ilgili bir sanatla ilgili en son konuşmayı usta yapar. Usta konuştuktan sonra söz alınmaz. Edirne’de birbirinden değerli ustalarımız kıymetli o hünerlerini dünyanın sadece Edirne’de olan Edirne tava ciğeri kesiminde hem doğramasında hem pişirmesinde sergiliyorlar.
Bir dikkat çekmek için ciğer festivalimize bir ekleme yaptık. Bildiğiniz gibi ülkemizde de dünyada da undaki  glüteni kullanamayan çölyak hastalığından oluşan  nadide bir grubumuz var. Vatandaşlarımız insanlarımız var onlar normal unun içindeki glutenden dolayı bu bizim pişirmiş olduğumuz dünya harikası dünya lezzeti Edirne tava ciğerinden bugüne kadar maalesef hiç tadamadılar.
 Bu yıl Trakya çölyak derneği bize bir başvuruda bulundu. Dedi ki, başkanım ciğerleri yiyorsunuz ama biz çölyak hastaları olarak normal pişirilmiş ciğerden yiyemiyoruz. O zaman dedik hem çölyak hastaları adına farkındalık oluştururlar hem de çölyak hastası vatandaşlarımızın da bu muhteşem lezzeti tadabilmeleri için bu yıl ciğer pişirmeye ayrı bir tava daha koyduk.
Glutensiz un temin ettik  çölyak hastaları için ayrı bir tavada glutensiz un ile yapacağız. Bütün çölyak hastalarına şifa diliyorum. Toplumu bu konuda farkında olmaya davet ediyorum.
Bugün tabi ciğer festivali var ve son günü festival için hem festivale konuk anlamında hem de katılım anlamında şehrimize gelen herkesler le vedalaşacağız. Onlar evlerine ülkelerine dönecekler.
Bugün bizim için farklı anlamda duygusal anlamda özel bir veda daha var. 3.5 yıldır kentimize çok değerli hizmetler veren Edirneli sevdasıyla gerçek anlamda yüreğinde yaşatan ve bugüne kadar altını çizerek söylüyorum. Hizmetleriyle Edirne’ye en çok kalıcı eser bırakan valimiz Sayın Ekrem Canalp tayini nedeniyle Edirne’de son günü yarın ayrılacak.
 Geçtiğimiz yıl Edirne’ye olan hizmetlerini nedeniyle ilk kez görevdeki valiye Edirne fahri hemşerilik beraatını vermiştik Edirne belediye meclis kararı ile. Ben hem Edirne’mizin valisi Ekrem Canalp hem de hemşerimiz Ekrem Canalp’e şunu söylemek istiyorum ne zaman gelirseniz buradaki her kapı size açık hem evlerimizin kapısı açık hem gönüllerimizin kapısı açık sizi seviyoruz hizmetlerinizi asla unutmayacağız. Bundan sonraki görev yaşamınızda da sağlık, başarılar sizinle olsun sayın valim.”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ