BAŞKAN GÜRKAN, “SOKAKLAR HEPİMİZİN,...

BAŞKAN GÜRKAN, “SOKAKLAR HEPİMİZİN, TOPLATILMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

BAŞKAN GÜRKAN, “SOKAKLAR HEPİMİZİN, TOPLATILMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

BAŞKAN GÜRKAN, “SOKAKLAR HEPİMİZİN, TOPLATILMA SÖZ KONUSU DEĞİL”
29 Aralık 2021 - 10:29

Türkiye’de sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanların toplatılmasıyla ilgili yayınlanan genelge tartışmaları da beraberinde getirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’de sokak hayvanlarının kısırlaştırma, aşılama ve tedavi işlemlerinin dışında toplanması söz konusu değildir. Sokaklar hepimizin.”açıklamasında bulundu. Başkan Gürkan’ın açıklamasına hayvan severlerden de destek geldi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 81 ilin valilik ve belediyelerine 'sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla' ilgili genelge gönderdi. Gönderilen genelgeye istinaden bazı illerde sokak hayvanları toplatılmaya başlandı.
BAŞKAN GÜRKAN, “SOKAKLAR HEPİMİZİN”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan Edirnelileri rahatlatan açıklama geldi. Başkan Gürkan, açıklamasında can dostlarının Edirne Belediyesine emanet olduğunu söyledi. Edirne’de sokak hayvanlarının toplanmasının söz konusu olmadığına değinen Gürkan, “sokaklar hepimizin” dedi. Başkan Gürkan, Sevgili Edirneliler, içiniz rahat olsun; Can dostlarımız bize emanet! Kentimizdeki sokak hayvanlarının kısırlaştırma, aşılama ve tedavi işlemlerinin dışında toplanması söz konusu değildir. Sokaklar hepimizin.”açıklamasında bulundu.
ISLATTI’DAN KISIRLAŞTIRMANIN ÇOĞALTILMASI ÇAĞRISI
Başkan Gürkan’ın açıklamasının Edirne’de hayvan severler tarafından memnuniyetle karşılandığını söyleyen Bir El Bir Nefes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yağmur Islattı Aydın, “bu haklı mücadelemizde yanımızda olan ve çağrımıza kulak veren Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a teşekkür ediyorum. Belediye bünyesinde veteriner sayısının artırılması ve kısırlaştırılmanın çoğaltılması mücadelemize daha da anlam katacaktır” açıklamasında bulundu.
BARINAKLARDA HAPİS HAYATI YAŞATILMASI VİCDANA HAYKIRIDIR
Hayvanların toplatılarak barınaklarda ömürlerinin sonuna kadar hapis hayatı yaşatılmasının vicdana haykırı bir durum olduğunu belirten Islattı, çözümün hapis hayatında değil kısırlaştırmada olduğuna dikkati çekti. Türkiye’de kısırlaştırma seferberliği başlatılması gerektiği çağrısında bulunan Islattı, hayvan üretiminin de durdurulmasına değindi. Satın alınan cins köpeklerin ilerleyen dönemde sahipleri tarafından bir çöpmüş gibi sokağa terk edilmesiyle üremenin devam ettiğini vurgulayan Islattı, “ceza hayvanlara değil sahiplerine kesilmelidir” açıklamasında bulundu.
GENELGENİN AYRINTILARI
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında 81 ilin valilik ve belediyelerine genelge gönderdi. Genelgeye göre, 5199 sayılı Kanun uyarınca üretimi, sahiplenilmesi, sahiplendirilmesi, barındırılması, beslenmesi, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi ve ülkeye girişi, satışı ve reklamı yasak tehlike arz eden hayvanların (Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully) denetimleri ilgili belediyelerce 7/24 esasıyla yapılacak. Bu hayvanlardan sahiplenilmeyenlere, ilgili birimler ve kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde el konulacak ve bu hayvanlar belediyelerce bakımevlerinde rehabilite edilerek tutulacak.
1964 KİŞİYE TEHLİKELİ KÖPEK DOLAŞTIRMA CEZASI KESİLDİ
Tehlikeli köpek ırklarını çocukların oyun alanlarında ve vatandaşların yoğun olduğu yerlerde ağızlıksız gezdiren 1964, Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları besleyen 384 kişiye idari para cezası uygulandı.
1740 KİŞİ HAKKINDA ADLİ İŞLEM YAPILDI
Türk Ceza Kanununun "Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır." hükmü gereğince, hayvanları tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakan 1740 kişi hakkında adli işlem yapıldı. İpek HATİPOĞLU
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM