BAŞKAN HÜKÜMETE SESLENDİ, ETUS ÜCRETLERİ...

BAŞKAN HÜKÜMETE SESLENDİ, ETUS ÜCRETLERİ İÇİN SÖZ VERDİ

BAŞKAN HÜKÜMETE SESLENDİ, ETUS ÜCRETLERİ İÇİN SÖZ VERDİ

BAŞKAN HÜKÜMETE SESLENDİ, ETUS ÜCRETLERİ İÇİN SÖZ VERDİ
11 Ekim 2019 - 10:18

ETUS güzergahları ve fiyatları hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Büyükşehir Belediyeleri kendi bütçelerinden topluma ulaşıma kişi başı 95 kuruş destek olma hakkına sahip ancak bu İl belediyelerinde geçerli değil. Hükümet o hakkı bana da versin söz kişi başı indirimi bende kullanacağım ama kanun bu yetkiyi bana vermiyor” açıklamasında bulundu. Güzergahların doğru olduğuna inanıyorum diyen Gürkan, “bu çalışma 4 ay sürdü” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, amatör spor kulüplerine maddi yardımda bulunulmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Edirne Ulaşım Sistemi, Belediye Meclisi Kararı’nı haksız bulduğu gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Bu konu da ne söyleyeceksiniz? Sorusu üzerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Anayasamıza göre idarelerin, sadece Edirne Belediyesi’nin değil tüm kamu kurumlarının tüm tasarrufları, kararları yargı denetimine açıktır” dedi.
Edirne Ulaşımın, ETUS Hatlarındaki yeni düzenlemenin iptali için yargı yoluna gidilmesiyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu kararı alırken; akşam yatıp, sabah kalkıp, ‘hadi şuraya yeni bir hat koyalım, ya da kaldırılalım, değiştirelim’ demiyoruz. Biz de yaptığımızın hem o işin uzmanlarına hem de hukuka uygun olmasına asgari riayet eden insanlarız. Yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz.  Toplu Taşıma Hat Optimizasyonu Projesi daha seçim öncesinde başlamış olan bir çalışmaydı” dedi.

KANUNUN VERMEDİĞİ BİR YETKİYİ BEN NASIL KULLANACAĞIM
                Başkan Gürkan; “ Vatandaş bu kararları beğenmediğinde yargıya başvurma hakkına sahiptir, iptali yada değiştirilmesi için. Bu bir vatandaşlık hakkıdır. Biz bu hakkı kullandı diye hiçbir vatandaşımıza niye kullandın demeyiz. Hem anlayışımız gereği demeyiz hem de hukuk gereği diyemeyiz. Bu bir vatandaşlık hakkıdır. Bu hakkını kullanmıştır. Tabi ki mahkemeler,  Türk Yargısı en doğru kararı verecek. Mahkeme Kararı’na biz de, vatandaşta uyacak. Biz bu kararı alırken; akşam yatıp, sabah kalkıp, ‘hadi şuraya yeni bir hat koyalım, ya da kaldırılalım, değiştirelim’ demiyoruz. Biz de yaptığımızın hem o işin uzmanlarına hem de hukuka uygun olmasına asgari riayet eden insanlarız. Yaptığımızın doğru olduğuna inanıyoruz.  Toplu Taşıma Hat Optimizasyonu Projesi daha seçim öncesinde başlamış olan bir çalışmaydı. Bu çalışma 4 ay sürdü. Türkiye’deki en uzman kuruluşlardan birisi yaptı. Daha önceki Edirne Ulaşım Master Planı’nı hazırlayan kurum yaptı bu projeyi. 4 ay sürdü, yüz yüze görüşmeler, anketler yapıldı. Onun sonucunda yapılan bir çalışma bu. Biz de komisyonlarda, belediye meclisinde bunu konuştuk, görüştük, karar bağlayarak, hayata geçirdik” diye konuştu.

TOPLU ULAŞIMIN SADECE EDİRNE’DE DEĞİL TÜRKİYE’DE DE ÇOK SIKINTILARI VAR
Tüm dünyada toplu ulaşımın her zaman eleştiriye açık olduğunu belirten Başkan Gürkan; “ ‘Biz balık istifi taşınmak istemiyoruz.’ Ben de istemiyorum, balık istifi taşımak ama adı üstünde toplu taşıma, toplu olarak taşımaktan bahsediyoruz. Mesela İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Antalya, New York, Londra’da da olduğu gibi. Ben en son Londra’ya gittim. Metro’ya 1,5 saatte binebildim, sıra beklemekten. Toplu ulaşım bu, toplu ulaşım böyle oluyor. Bunu defalarca anlattım. Bazıları anlıyor, bazıları anlamak istemiyor. Geçenlerde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin bir açıklaması vardı. ‘65 yaşın sabah saatlerinde binmemesi yada günlük biniş saatlerinin sınırlandırılması’ gibi. Toplu ulaşımın sadece Edirne’de değil Türkiye’de de çok sıkıntıları var. Geçtiğimiz hafta 2 tane haber yayınlandı; peş peşe. 1- AK Parti Elazığ Belediyesi 52 tane belediye otobüsünü satışa çıkarttı ve tamamen ulaşımı özelleştiriyor, özele devrediyor. Demek ki bunun AK Partilisi; CHP’lisi yok.  Yine AK Parti Konya Büyükşehir Belediyesi tüm ilçelerdeki toplu ulaşım araçlarını çekiyor ve özeleştirmeye çıkıyor. Niye? Sürdüremiyor insanlar bunu. 2018 yılında eklenen bir kanunla Büyükşehir, bütçelerinden toplu ulaşımı finanse etme şansı var. Bizim bu şansımız da yok. 2’inci bütün vatandaşların idari kararları yargıya taşıma hakkı vardır. Bu hakkı kullandığı için kimse eleştirilemez, ötekileştirilemez, ayrıştırılamaz. Ama demek değildir ki, belediye de üzerine düşen yükümlülükleri yapmayacak. Belediye de üzerine düşen yükümlülükleri yapacak. Bunu yargıya götüren arkadaşım çok iyi ifade etmiş, ‘Biz 8 aracız’ demiş. 8 aracın 3’ü zaten çalışmıyor. 5’i de engelli ulaşımına uygun değil. Tabi ki de belediyede bu konuda daha öncede ifade ettiğim gibi üzerine düşen görevi yerine getirecektir” dedi. 
 KANUNUN VERMEDİĞİ BİR YETKİYİ BEN NASIL KULLANACAĞIM
Basın mensuplarının, üniversite öğrencilerin ETUS’a gelen zamma tepki gösterdiğini ve aylık abonman sistemi getirilmesini talep ederek imza kampanyası başlattıklarını hatırlatmaları üzerine Gürkan, “  Ben İstanbul Büyükşehir’in almış olduğu meclis kararını, komisyon kararını sizlere vereceğim. İstanbul’da 1.25 öğrenci fiyatı. Biniş başına da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden özel toplu ulaşıma 85-95 kuruş arasında destek olunuyor. Şimdi İstanbul, Büyükşehir kanunundaki o hakkını bu şekilde kullanıyor. Bana da versin hükümet ben de o hakkı kullanayım. Ben de böyle bir hak yok. Kanunun vermediği bir yetkiyi ben nasıl kullanacağım” ifadelerine yer verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN