BAŞKAN PEKCANLI VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE...

BAŞKAN PEKCANLI VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENDİ

BAŞKAN PEKCANLI VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENDİ

BAŞKAN PEKCANLI VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENDİ
29 Kasım 2019 - 00:12
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğünün kiracılarına yüzde 125 zam yaptığı iddiaları esnafı çıkmaza soktu. Yetkililer tarafından net bir açıklama yapılmazken, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı zamlara tepki göstererek,  “Vakıflar Edirne'den kazandığı bu paranın yüzde kaçını Edirne için harcıyor?”dedi.
Çarşı dernek başkanlarına neden hala sustuklarını soran Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, "Edirne'de ben de 15 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Vakıfların özellikle yüzde 100'leri aşan miktarda kiracılara zam yapması hakikaten tartışılır bir durum. Geçen gün Sayın Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu’ da vakıf kiracısı esnafımızın bu haklı taleplerini krizi yaşadığımız bugünlerde mecliste gündeme getirmişti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü hakikaten ne yapmak istiyor ben onu anlamıyorum. Zaten vakıf kiracılarından kazandığının çok cüzi miktarlardaki kısmını Edirne'de bulunan yapıtlara ayırıyorlar. Bazı yerlerde yüzde 100'leri aşan kira zamlarıyla ilgili birçok vakıf kiracımızdan bana da özellikle hatta sizler gelmeden önce partimize gelen bir kaç esnafımız oldu. Çarşı dernek başkanlarımıza seslenmek istiyorum. Bilindiği gibi dört beş ay önce Kapıkule'de belediyenin alış veriş çadırına ruhsat verdiği an belediye başkanını günah keçisi ilan eden dernek başkanlarımız bu kadar zam gündemdeyken niye seslerini çıkarmıyorlar? Onları muhalefet yapma adına değil ama eğer beraber hareket edersek bizim de onlar için bu mücadelemizi görürlerse sevinirim. Ciddi anlamdaki kira artışlarını yanlış buluyorum. Kışa girerken ekonomik krizin aslında bugünlerde yaşandığı hat safhada. Sınır kenti olmamız nedeniyle bir nebze olsun hareket varmış gibi görünüyor ama haftanın bir iki günü gelen turistler haftanın diğer günlerini karşılamıyor. Acaba bunlardan dolayı mı zam gündeme geliyor veya Vakıflar Edirne'den kazandığı bu paranın yüzde kaçını Edirne için harcıyor? Bunları da tartışmak gerekiyor. Zam kararlarının tekrar değerlendirilmesini talep ediyorum. Keşke esnafımız çok iş yapıp kazansalar devletine de vakıflara da çok kazandırsalar. Özellikle bu dönemde yapılacak kira artışlarının biraz daha minimum seviyelerde tutulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
MUHTARLAR BENİ YANLIŞ ANLADI        
Muhtarların kendini yanlış anladığını belirten Pekcanlı ; “Ben bir muhtar torunuyum. Gazeteci bir arkadaşımızın sorusu üzerine Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla bana dava açıldı. Onunla ilgili bir şeyler söylerken burada Cumhuriyet Hak Partisi'ne küçük düşürücü bir söylemde bulunmuştu. Ben de ona cevap vermiştim. Cumhuriyet Halk Partisi'nin il başkanı olarak ben cevap vermeyecekte kim cevap verecek anlamında aslında ben bunu söyledim. O anda aklıma gelen köy muhtarı söylemiydi. Aslında onları hakir görme veya onları küçük düşürücü bir şey aklımın ucundan dahi geçmedi. Dernek Başkanı Muhtarımız İrfan Tasmalı'ya da giderek durumla ilgili kendisini aydınlatacağım. Muhtarlar demokrasiyi gerçekleştiren insanların başında gelir. Muhtar seçilirken ne siyasi destek alır ne siyasi bir ekonomik güç alır ne bir hazine yardımı alır. Tamamen bireysel kendi oylarıyla seçilen insanlardır. Sanıyorum bir yanlış anlaşılma oldu. Muhtarlarımız yanlış anladıysa kendilerinden de özür dilerim" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...