BEDESTEN KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ OLDU,...

BEDESTEN KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ OLDU, DÜKKANLARIN ÇOĞU DEVREDİYOR

BEDESTEN KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ OLDU, DÜKKANLARIN ÇOĞU DEVREDİYOR

BEDESTEN KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ OLDU, DÜKKANLARIN ÇOĞU DEVREDİYOR
15 Temmuz 2022 - 09:07
Reklam

Yazar Yaşar Kemal’in ‘Yalnızlık’ şiirinde geçen ‘kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerdesin.’ sözlerinin gerçeğe dönüştüğü Tarihi Bedesten Çarşısı en sakin günlerini yaşıyor. Gelen turistlerin bile ziyaret etmediği tarihi çarşıda onlarca dükkan devrediyor.
Edirne’ye gelen ziyaretçilerin uğramadan ayrılmadığı tarihi çarşılardan biri olan Bedesten’de, son yılların en sakin günleri yaşanıyor. Edirne’ye gelen ziyaretçiler, Tarihi Alipaşa ve Arasta çarşılarını gezmeye devam ederken, Bedesten çarşısının kapısına dahi uğramıyor.
Bir yandan girdi maliyetlerinin artması diğer yandan da satış yapamamaları nedeniyle kazançlarının azalmasıyla çıkmaza giren Bedesten Çarşısı esnafı, çareyi devretmekte arıyor.  98 tane dükkanı bulunan çarşının 30’undan fazlası devretme aşamasında.
Dış cephesinde çoğunlukla tavuk dönercilerin içinde de konfeksiyon ürünleri satan işletmelerin bulunduğu çarşıda, devren kiralık yazıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Görüşlerine başvurduğumuz çarşı esnafı, kiraların arttığını ayrıca işlerinin azaldığını ne yapacaklarını kara kara düşündüklerini anlattı.
Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, esnafın dayanacak gücünün kalmadığını belirterek, müşterilerin artık Bedesten Çarşısı’na gelmemeye başladığını anlattı. Çarşıda hareketliliğin olmaması nedeniyle bomboş bir görüntünün ortaya çıktığını ifade eden Fındıklı, yayaların çarşıya ulaşmalarının zor olduğunu savundu.
Dernek Başkanı Fındıklı, Eski Cami’den Bedesten Çarşısına ayrı bir yol yapılıp insanları çarşıya yönlendirilmesini söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ