BEKLENEN RÖLYEF EKLENDİ

BEKLENEN RÖLYEF EKLENDİ

BEKLENEN RÖLYEF EKLENDİ

BEKLENEN RÖLYEF EKLENDİ
05 Ocak 2021 - 23:30
Reklam

Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla resim öğretmeni ve heykeltıraş Emel Benzet Özkan tarafından, Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan anıta, Mumcu’nun portresinin rölyefi eklendi.
Uğur Mumcu’nun portresinin rölyefi hakkında açıklamalarda bulunan ADD Edirne Şubesi Y.K. Başkanı Celil Özcan şu ifadelere yer verdi, “ 24 Ocak 1993 günü Türkiye, Laikliğin ve Demokrasinin yılmaz savunucusu “Kalpaksız Kuvayı Milliyecisini” yitirmiştir. “Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda ‘mezar taşı’ gibi susmamasıdır” diyen Uğur Mumcu Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban gitmiştir.
Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi. Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinden daha çok özgürlük, daha çok demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için, aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti.
Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak tıpkı Atatürk gibi, emperyalist egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti.
Atatürkçü Düşünce’yi, Aydınlanma Devrimini benimseyen ve yaşam felsefesi edinenler adına, Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi olarak, Uğur Mumcu’yu unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, O’nun katline yol açan değerlerin savunucusu olmayı ilelebet sürdüreceğimizi bir nebze olsun gösterebilmek için Uğur Mumcu Anıtına Uğur Mumcu’nun maskını koyduk. Uğur Mumcu maskını hazırlayan ve Uğur Mumcu Anıtına yerleştiren Emel ÖZKAN’a ve yardımcı olan Edirne Belediye Başkanlığına çok teşekkür ediyoruz. 
Çağdaş bir toplum ülküsüyle kurulmuş laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti, her türlü engel ve sorunları aşarak, çağdaşlaşma yolundaki tarihsel yürüyüşünü sürdürecektir.
Kalpaksız Kuvayı Milliyeci Uğur Mumcu’nun ve bütün Aydınlanma Devrimi şehitlerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ...