BELEDİYENİN ÜRETİM MERKEZİ KADINLARA...

BELEDİYENİN ÜRETİM MERKEZİ KADINLARA İSTİHDAM SAĞLIYOR

BELEDİYENİN ÜRETİM MERKEZİ KADINLARA İSTİHDAM SAĞLIYOR

BELEDİYENİN ÜRETİM MERKEZİ KADINLARA İSTİHDAM SAĞLIYOR
27 Nisan 2022 - 09:53

Edirne Belediyesi Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’nde açılan kurslarda kadınlar el emeği ürünler üretip hane ekonomisine katkı sağlıyor. Son haftalarda geri dönüşüm malzemelerinden üretilen çantalar ise hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun talep görüyor.
Edirne Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Tarihi Elektrik Fabrikası, Edirne Belediye Başkanlığı Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi olarak hizmet veriyor. Yaşanan istihdam sorununa bir nebze çözüm olabilmek ve kadın iş gücünü artırmak adına başkan Gürkan’ın hayata geçirdiği üretim ve geliştirme merkezinde, kadınlar el emeği ürünler üretiyor. Kurslara her geçen gün ilgi artmaya devam ediyor. 27 kursiyerle açılan kurslar bugün 57 kursiyere ulaştı.
TALEPLERE YETİŞMEK İÇİN YOĞUN ÇABA SARF EDİYORLAR
Kadınların son haftalarda geri dönüşüm malzemelerinden ürettiği çantalar ise, yaz mevsiminin yeni gözdesi oldu. Üretilen el emeği çantalar kısa sürede alıcı buluyor. Edirne halkının yanı sıra yurt dışından da talep gören çantaların üretimi için, kursiyer kadınlar yoğun çaba sarf ediyor. Müşterinin talebi doğrultusunda istediği renk ve düzenleme yapılarak çantaların kısa sürede üretilebileceğini ifade eden kursiyer kadınlar, kendilerine destek için Edirne halkına çağrıda bulundu.
ÜRETİM YAPARAK HANE EKONOMİLERİNE KATKI SAĞLIYORLAR
Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, üretim ve geliştirme merkezinde kadınların ürettiği ürünler sayesinde hane ekonomilerine katkı sağladıklarını söyledi. Kurslara her geçen gün ilginin arttığını anlatan Takındı, 27 kursiyer ile başladıkları istihdam yolculuğunda şu an 57 kursiyere ulaştıklarını ifade etti. Kurslardan faydalanmak isteyen kadınlara çağrıda bulunan Takındı, kadınları üretim ve geliştirme merkezine davet ettiğini vurguladı.
GERİ DÖNÜŞÜM MALZEMELERİNDEN ÇANTA ÜRETTİLER
Özellikle son haftalarda geri dönüşüm malzemelerinden üretilen çantaların yoğun ilgi gördüğünü anlatan Takındı, “kadınlarımız burada ürettikleri ürünleri şehrimizin çeşitli noktalarında ve üretim merkezimizde satışa sunuyor. Böyle hane ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Üretilen çantalarımız deniz sezonunun en gözde ürünlerinden olacak. Şu an yoğun talep ve üretimimiz tüm hızıyla devam ediyor.”açıklamasında bulundu.
KİŞİNİN İSTEĞİNE GÖRE RENK VE MODEL ÜRETEBİLİYORLAR
Sepet Örgücülüğü Kurs Öğretmeni Hatice Özyıldırım da, çantalara yoğun talep olduğunu söyledi. Üretilen çantaların kısa sürede satıldığına değinen Özyıldırım, “Çok talep var yurt dışından da talepler var üretmeye devam ediyoruz. Renklerimizi modellerimiz artırmaya başladık. Kişinin isteğine göre renk ve modelde üretebiliyoruz.  Çantalarımızı fiyatı 60 liradan başlayıp 200 liraya kadar değişiyor” dedi.
BAŞKAN GÜRKAN’A TEŞEKKÜR
Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’nde satış sorumlusu Ümran Zahra, müşterinin talebi doğrultusunda boyut, renk ve model değişikliği yapabildiklerini söyledi. Kursiyer kadın Şermin Geçkin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür etti. HABER: YEŞİM DRAMALI-ŞENER URFA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ