BİNLERCE GÖÇMEN YAKALANDI

BİNLERCE GÖÇMEN YAKALANDI

BİNLERCE GÖÇMEN YAKALANDI

BİNLERCE GÖÇMEN YAKALANDI
06 Nisan 2019 - 09:24

Edirne'de kent merkezi, girişi ve otogarda yapılan çalışmalarda, çoğu İranlı 800’e yakın düzensiz göçmen yakalandı. Tekirdağ-Edirne yolunda da 700 göçmen yakalandı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, aralarında "Umuda yolculuk/ umut konvoyu" adını verdikleri organizasyonla "topluca sınırı geçme" düşüncelerini gerçekleştirmek üzere kente geldikleri değerlendirilen düzensiz göçmenlerin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.
Düzensiz göçmenlerce 4 yıl önce de denenen topluca sınırı geçme teşebbüsünün bir benzerinin daha organize edildiği bilgisi üzerine dün sabah saatlerinde çalışmalara başlayan İl Göç İdaresi, emniyet ve jandarma ekipleri, birçok noktada denetim yapıyor. Dün sabah saatlerinden bu yana yürütülen çalışmalarda kent merkezi, girişi ve otogarda, çoğu İranlı 800’e yakın düzensiz göçmen yakalandı.  Sosyal medya grupları ve platformları üzerinden organize oldukları öğrenilen düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresine teslim edildi.
 4 YIL ÖNCE DE BENZER BİR DURUM YAŞANMIŞTI
"Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği ve sınır kapılarının açılacağı" söylentileri üzerine çok sayıda düzensiz göçmen, 2015 yılında da Edirne'ye akın etmişti.  Yunanistan'a geçmek için bazıları yürüyerek Edirne'ye gelen binlerce düzensiz göçmen, önce TEM Otoyolu kenarında beklemiş daha sonra sınıra yürüyüşe geçmişti.  Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin ikna çabaları sonrası ada konumundaki tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı alanına getirilen sığınmacılar, burada da Avrupa hayaliyle yaklaşık 10 gün boyunca beklemişti.  Düzensiz göçmenler ikna edilerek gitmek istedikleri illere nakledilmişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN