BİR ANNENİN EN ACI GÜNLÜĞÜ

BİR ANNENİN EN ACI GÜNLÜĞÜ

BİR ANNENİN EN ACI GÜNLÜĞÜ

BİR ANNENİN EN ACI GÜNLÜĞÜ
31 Ekim 2019 - 00:05
Reklam

DENİZ’DEN DAMLALAR
YEŞİM DRAMALI
5 yıl önce kansere yakalanan ve mücadele ederek kanseri yenen ancak 20 yaşındaki oğlunun da kanser hastası olduğunu öğrenince tedavi sürecini günlüğüne yazan anne Aynur Uysal, biricik oğlu hayatını kaybedince günlük notları oğlunun ismini verdiği “Denizden Damlalar” isimli kitabında birleştirdi. Bu kitabın duyguları olduğunu söyleyen anne Uysal, kitabın gelirini kanserle mücadele eden hastalara bağışlayacağını açıkladı.
Geçen Ocak ayında oğulları Cumhur Deniz Uysal’ı kaybeden Uysal ailesi, acılarını ‘Deniz’den Damlalar’ kitabıyla bir nebze de olsa azaltmaya çalışıyor. Tıp Fakültesi öğrencisi Deniz, henüz 20 yaşındaydı. 3 Ocak 2019’da yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrıldı. Tek oğulları olan Cumhur Deniz’in hastanede tedavi süresince yaşadıklarını bir günlükte toplayan anne Aynur Uysal, ‘Deniz’den Damlalar’ adını verdiği kitabında hastanede geçirdikleri zor günleri ve oğlunu anlatıyor. Anne Uysal, yaklaşık beş yıl önce yakalandığı meme kanserini yendiğinde bu kez oğlunun da kanser hastalığını yeneceğini inanmıştı, ancak tek çocukları Deniz, kurtulamadı ve hayata veda etti. Şimdi Uysal ailesinin tek tesellisi Edirne’de Cadde ve çocuk parkında çocuklarının adının yaşayacak olması. Anne Uysal, bunun için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ediyorlar.
Gözyaşları ile kitabı ve yaşadıklarını anlatan Anne Uysal şu açıklamalarda bulundu.
Ben günlüğümü çocuğum hasta olduktan sonra yazmaya başladım. Oğlum iyileşecekti, iyileştiğinde ona bir sürpriz yapmayı düşünüyordum günlüklerle. Bak oğlum, iyileştin deyip bunları ona okuyacaktım ama olmadı. Ömrü yetmedi.  Onu kaybettikten sonra da günlükleri tutmaya devam ettim. İçindeki her şeyi herkesle paylaşmak çok zor. Yine yazıya dökmeye başladım yine, yine günlük tutmaya başladım oğlumla konuşuyordum bir yazarken öyle hissediyordum. Sonra günlükler  iyice birikti. 2 ay önceydi dedik oğlumun ölüm yıldönümünde 3 Ocak'ta bunu kitaplaştırabilir miyiz diye öyle düşündük.  Kitabın hazırlanması için Sabriye Cemboluk ve Şeref Kurtiş yazarlarımızdan yardım istedik. Kendileri de çok yardımcı oldular ve kitabımızı çıkardık.
KİTABIN GELİRİNİ KANSERLE MÜCADELE EDENLERE BAĞIŞLAYACAĞIZ
Bu kitabın gelirini de kitabın gelirini de, ben kullanmayacağım hiçbir şekilde oğlumun üzerinden para kazanmak gibi bir hedefim asla olmadı bu benim düşüncem, eşimle de paylaştık bunu eşim de tabii ki dedi. Eğer bir gelir elde edilirse bu kitaptan, bunu burs olarak ya da işte kanserle savaşan insanlara ihtiyacı olan insanlara ulaştırmak istiyoruz o konuda da bizi destekleyecek insanlar mutlaka var. Ben biliyorum tanıyorum. Ortaya çıkan gelir de böyle kurumlara kişilere dağıtmayı düşünüyoruz, eşimle birlikte böyle karar aldık.
KANSER OLDUĞUMU OĞLUM DUYMASIN DİYE GİZLEDİM
 2014 yılında meme kanserine yakalandım. Zor bir süreç geçirdim. Ameliyat sürecini oğlumun duymaması için herkesten gizledim. Oğlum sınavlarda başarısız olmasın diye kimseye duyurmadım. 5 yıl ilaç kullandım. Keşke ben bir 5 yıl daha o ilacı kullansaydım da oğlumu kaybetmeseydim. Oğlum hastalığa yakalandığında hep yeneceğini düşündüm. Biz kanser savaşçılarıyız ben yendim sen de yeneceksin diyordum. Öleceğini hiç aklıma getirmedim
BELEDİYE BAŞKANI RECEP GÜRKAN’A ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Başkan Gürkan’a teşekkür eden Aynur Uysal; “Belediye başkanımız var Recep Gürkan,her türlü  desteği vereceğim diye kendisi de ifade etmiş tabii bize manevi olarak Bunlar çok müthiş destekler anlatılması zor duygular yani kelimeler kifayetsiz kalıyor ,bu yardımları bu destekleri manevi destekleri veren İnsanlara teşekkür etmek için kelimeler kifayetsiz kalıyor söylemek istiyorum.Çevremizde hep güzel insanlar var o güzel insanlar bizlere moral oluyorlar manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemiyorlar yeri geliyor bizlerle acılarımızı paylaşmaya çalışıyorlar.Umuyorum Kitabımda birçok kişi tarafından okunur, ben özellikle bu acıyı yaşayan ailelerin bu kitapta dilleri oldum duyguları oldum diye düşünüyorum. Çünkü, dün bir teyze geldi boynuma sarıldı açılış töreninden sonra hüngür hüngür ağladı. Sen benim dilim oldun evladım duygularımı oldun diye, 20 yıl önce o da oğlunu kaybetmiş 19 yaşında bunları söylemek istedim” dedi.
YAŞASAYDI CUMHURİYETİN 100. YILINDA TIP FAKÜLTESİ’NDEN DOKTOR OLARAK MEZUN OLACAKTI
Cumhur Deniz Uysal’ın babası Alparslan Uysal, “Deniz, Cumhuriyetin 75. Yılında dünyaya geldi. Her gün binlerce doğumun olduğu Türkiye’de o gün kayıtlara giren 137 doğum olmuş ve o gün Edirne’deki tek doğan bebek Deniz’di. Çok özel bir insandı. Yaşasaydı Cumhuriyetin 100. Yılında Tıp Fakültesi’nden doktor olarak mezun olacaktı. Çok azimli bir çocuktu. ODTÜ’nün bir çok bölümü tutuyordu, ilkokuldan beri tek hayali olarak Tıp Fakültesini yazdı ve Edirne tuttu. Türkiye’de ilk 9 bin arasındaydı. Çocukları çok severdi, mezun olduktan sonra çocuk doktoru olmayı isterdi. Kısmet oldu çocuk parkında, o çok sevdiği çocuklarla birlikte sonsuza dek yaşayacak. Üniversite döneminde isminin verildiği sokağa çok giderdi. Orada birçok üniversite öğrencisi barınıyor. Öğrenciler Cumhur Deniz Uysal Sokağında barınıyor, bu da bizi çok mutlu etti. Belediye Başkanı Recep Gürkan’a 19 Mayıs’ta adının verildiği parkta basketbol turnuvası düzenlenmesini talep ettik. Başkan da olumlu baktı”.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN EDİRNE'DE HATİM OKUNACAK
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN EDİRNE'DE...