BİR İLK DAHA
Reklam
Reklam
Reklam

BİR İLK DAHA

Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi faaliyette

BİR İLK DAHA

Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi faaliyette

BİR İLK DAHA
30 Ekim 2018 - 03:42

Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi faaliyetlerine başladı. Edirne Belediyesi vizyon projelerinden biri olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi'nin açılışında adeta izdiham yaşandı.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan; Türkiye ve Balkanlar’ın en büyük çocuk müzesi olacak Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kapılarını hizmete açıldı. Profesörlerin katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına uygun içerikler hazırlandı. Doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek olan çocuklar, bu öğrendiklerini dinozor, mamut, örümcek gibi dev hayvan replikalarıyla da destekleyecek. 12 bin metrekare alana inşa edilen müzede birbirinden farklı konularda uzman eğitmenler eşliğinde çocuklar müzede öğrenim görerek eğitim hayatında ve sonrasında Dün gerçekleştirilen açılış töreninde sadece Edirneliler değil, çevre illerden gelen vatandaşlar adeta izdihama neden oldu. Açılış törenine Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksek Ergin, Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran’ın yanı sıra Siyasi parti il başkanları ve temsilcileri, Edirne’de faaliyet gösteren derneklerin ve toplulukların yanı sıra halkın yoğun katılımı gözlemlendi. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çocuk korosu şarkılar seslendirdi. Ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

GAZİLER PROTOKOLDE, PROTOKOL AYAKTA

Yoğun katılım nedeniyle Edirne Şehit Aileleri yakınlarının ve Gazilerinin ayakta kaldığını fark eden Edirne Valisi Günay Özdemir ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol koltuklarından kalktı. Özdemir ile Gürkan’ın bu davranışıyla birlikte tüm protokol, Şehit yakınları ve Gazilere koltuklarını bırakarak açılış töreni boyunca ayakta beklediler.

GÜRKAN: “CUMHURİYETİN 95. YILINDA, CUMHURİYETİN ÇOCUKLARINA ARMAĞAN OLSUN”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptıkları çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Eğitimin ülke bekası için ne derece öneme sahip olduğunu bildikleri ve çocuklar için yapılan çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Tüm Dünyada Finlandiya Eğitim Sistemi olarak bilinen sistemi ilk olarak uygulayan ülkenin aslında Türkiye olduğunu, açılan müzenin de çocuklara armağan ederek; “Bugün Dünyanın neresine giderseniz gidin, en iyi eğitim modeli dediğinizde Finlandiya eğitim modeli karşınıza çıkar. Dünyanın en mutlu çocukları hangi ülkenin çocukları diye baktığınızda Finlandiya çocukları çıkar karşınıza. Bu meşhur eğitim sadece Finlandiya’da değil, bütün dünyada ilk uygulayan ülke Türkiye’dir. Bu fikri ortaya atan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’dir. Halkımız velilerimiz buranın ne olduğunu kısa sürede öğrenecektir. Israrla söylemek isterim ki burası çocuk parkı, dinazor parkı değil. Burası okul dışı öğrenme ortamı sağlayan, dünyanın oluşumundan bugüne kadar canlı yaşamını öğreten, sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşmayı, felsefesiyle ve uygulamasıyla öğretecek olan interaktif evrensel çocuk müzesidir. Cumhuriyetin 95. Yılında, Cumhuriyetin çocuklarına armağan olsun. Aldıkları eğitimle sadece birbirleriyle değil, Almanların, Fransızların çocuklarıyla yarışacak nitelikte bir eğitime sahip olacaklar. Çünkü onlar Mustafa Kemal’in evlatları, onlar Türkiye Cumhuriyetinin çocukları” dedi.

GAYTANCIOĞLU: “DOKUNARAK, GÖZLEMLEYEREK ÖĞRENECEKLER”

Gürkan’ın konuşmalarının ardından kürsüde bir konuşma gerçekleştiren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çocukların müzede aldıkları eğitimle daha kolay bir eğitim hayatı sürdüreceklerini belirterek;  “ Öğrenecekler, ama okumalarına gerek kalmayacak. Dokunarak, gözlemleyerek öğrenecekler. En güzel öğrenme bu değil mi? Nasıl ki köy çocukları 1940’lı yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’ni köy enstitüleri felsefesi ile inşa ederken ve geleceğe yardım ederken böyle öğrenmediler mi? İşte sosyal demokrat belediyeciliğin farkı budur” şeklinde konuştu.

ÖZDEMİR: “BU BENİM SON TÖRENİM OLABİLİR, HAKKINIZI HELAL EDİN”

Edirne Valisi Günay Özdemir, yeni görevine başlamadan önce Edirnelilerden helallik istedi. Vali Özdemir konuşmasında; “Bugün burada okulla beraber çocuklarımızın gelecek yüzyıllara hazırlanması konusunda ülkeyi yönetecek nesillerimizin çok önemli bir faaliyeti burada açacağız.  Benim Edirne’ye vefa borcum var. Edirne’den ayrılmadan önce Edirneli hemşerilerimden haklarını helal etmelerini istiyorum. Bu benim son törenim olabilir. Fark etmeden kalbinizi kırmış olabiliriz, bizde insanız. Edirne insanı kendileri ile beraber yaşayan insanları unutmayan vefakâr insanlar. Rahmetli Fahri Yücel Valimiz vefat ettikten sonra ismini verdiniz ve Edirneliler olarak ismini yaşatıyorsunuz bundan dolayı da sizlere teşekkür ediyorum. Rahmetli valimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi resmen hizmete açıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!