BİR TON BUĞDAY İLE BİR TON GÜBRE ALINMIYOR

BİR TON BUĞDAY İLE BİR TON GÜBRE ALINMIYOR

BİR TON BUĞDAY İLE BİR TON GÜBRE ALINMIYOR

BİR TON BUĞDAY İLE BİR TON GÜBRE ALINMIYOR
28 Haziran 2021 - 23:41

Edirneli buğday üreticisi Ülkü Tevfik Boz, bir ton buğday ile bir ton gübre alınamadığına dikkat çekerek, gübre fiyatlarının pahalılığına değindi.
Fiyatlardan memnun olmadığını söyleyen Hasanağa Köyünden üretici Fevzi Ere; “Bugün buğday getirdik ilk biçimleri. Aşağı yukarı 100 dönümden fazla yer biçtik. Allah bereket versin verimlerimiz iyi ama yerine göre değişiyor tabii. Muhit, muhiti tutmuyor. Buğdayımız aşağı yukarı 2 bin 300 2 bin 280 o aralar fiyatlar. Fiyatları daha yüksek bekliyorduk ama buna şükür ne diyelim. Beklentimiz 2 bin 400 civarındaydı. Kurtarmayacak ama ne yapalım buna şükür diyoruz. Yapılacak bir şey yok ama düşük yani. Bu fiyatlardan memnun değilim” dedi.
Verimin güzel olmasına rağmen gelirin gideri karşılamadığını belirten bir diğer üretici Ülkü Tevfik Boz; “Verimlerimiz iyi daha yeni bir parça yer biçtik, 500 kilo civarında verim var. Fiyatlar düşük, 2 bin 250’den 2 bin 400 Liraya kadar fiyat var. Bir ton buğdaya bir ton gübre alamıyoruz şu an. 4 Lirayı geçmiş gübre, 2 buçuk lira buğday. Nasıl kurtaracak, hiç kurtaracak gibi bir vaziyet yok şu anda. Buğdayı satmak zorundayız gübre aldık parasını ödemek zorundayız. En azından gübreyi karşılasak yetecek. 1 ton gübre 4 bin 600 lira, bir ton buğday 2 bin 300 lira” dedi.
Bir başka üretici Cemal Özpala ise;“Verimler bu sene biraz daha kaliteli. Geçen sene kuraklık vardı ama bu sene yağmur sebebiyle baya güzel bir verim alındı. Buğdayın tonunu 2 bin 316 liraya sattım. Şu anki pahalılığa göre düşük bir fiyat. Pek bir umudumuz yok ama bekliyoruz. Satmak zorundayız haliyle çoğu kişi satmak zorunda kalıyor. Herkesin maddi borcu olduğu için erken satıyor doğal olarak da kazançlarımız düşüyor. Enflasyon değerine göre aldığımızın maliyeti yüksek sattığımızın düşük. O yüzden kazancımız fazlasıyla düştü bu sene. Başka bir işimiz olmadığı için çiftçiliği mecbur yapacağız” diye belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ