“BİR YIL BOŞ KALAN EVLERİNİZİN...

“BİR YIL BOŞ KALAN EVLERİNİZİN BOŞLUĞUNU, GENÇLERİMİZDEN ÇIKARMAYIN”

“BİR YIL BOŞ KALAN EVLERİNİZİN BOŞLUĞUNU, GENÇLERİMİZDEN ÇIKARMAYIN”

“BİR YIL BOŞ KALAN EVLERİNİZİN BOŞLUĞUNU, GENÇLERİMİZDEN ÇIKARMAYIN”
22 Eylül 2021 - 09:59

Edirne’de evlerin öğrencilere fahiş fiyatlarla kiralandığına dikkati çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “pandemide bir yıl boş kalan evlerinizin boşluğunu, bizim geleceğim gençlerimizden çıkarmayın” diyerek, ev sahiplerini kira fiyatları konusunda biraz daha duyarlı olmaya davet etti.
Gündem okullarda artan vakalarla ilgili değerlendirme yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan;  “Valiliğimizin ve il Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar gereği çalışmalarımızı yapıyoruz. Aşı mutlak suretle gerekli. Bu pandemiyi başka türlü atlatama şansımız yok. Sadece kendimiz için değil bu, aşı olmadığımız da ailemizi çocuklarımızı, eşimizi, anne babamızı, arkadaşlarımızı ve içinde yaşadığımız toplumu da riske atıyoruz. Güvenliğini de tehdit altına sokuyoruz. O yüzden mutlak suretle herkesin aşı olması lazım.Bir örnek vereyim size, geçen gün sayın valimizle konuşurken üniversitelerin açılmasıyla terminalde yoğunluk olacağını konuştuk. Bugün Sağlık İl Müdürlüğümüz terminalde de aşılama yapıyor. Toplu olan yerlere gidiyorlar. Fabrikalara gidiyorlar. İmkânlar gerçekten çok fazla o yüzden aşıdan kaçmamak lazım, kaçınmamak lazım. İlla ben olmayacağım diyenlerinde tabi ki alınan kararlara ve kurallara mutlak suretle uymaları lazım. Çünkü hiçbirimizin bir başkasının sağlığını tehlikeye atma hakkımız yok. Aşı olmamayı bir hak görüyorsak, buna saygı duyarım ama toplumun diğer bireylerinin tehlikeye girmemesinin bizim temin etmemiz gerekir ve kurallara tamı tamına uymamız gerekir” dedi.
AİLELERE AŞI ÇAĞRISI
Okullardan her geçen gün vaka sayılarının artmasının önüne geçmek için virüsün en önemli silahı olan aşı için ailelere çağrıda bulunan Başkan Gürkan; “Okullarımızda maalesef Edirne’mizde 11 okulda 15 sınıf pandemi nedeniyle karantinaya alındı. Oralarda çalışmalar yapıldı. Yine bildiğim kadarıyla 4 öğretmenimizde Kovid pozitif çıkmış. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Öğretmenlerimizin de okula giden çocuklarımızın aileleriyle beraber çok süratli bir şekilde aşılarını yaptırmalılar. Bunu geciktirmemeliler”şeklinde belirtti.
ÖĞRENCİLERE EV KİRALARI KONSUNDA YARDIMCI OLALIM
Üniversitelerin açılmasına sayılı günler kala kiralık ev tutmak isteyen öğrencilere uygulan fahiş kira fiyatları konusunda ev sahiplerine seslenen Gürkan; “ Kiralarla ilgili biliyorsunuz Edirne’mizde değil Türkiye’nin her yerine, özellikle pandemi sonrası pandemide ki boşluğu telafi edelim gibi bir anlayış var. Edirne’deki ev sahiplerini öğrencilere karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Biz pandemide oluşan zararlarımızı bu çocuklarımızın üzerinden karşılayamayız. Lütfen daha duyarlı olalım. Daha hassas olalım. Onlar bizim geleceğimiz. Cumhuriyetin geleceği. Öğrencilere karşı lütfen daha duyarlı olalım”dedi. 
EDİRNELİLERE YAKIŞMIYOR
Vatandaşın ortak yaşam alanları parkların, nehir kıyılarının çevre temizlikleri ile açıklama yapan Gürkan; “Dünyanın hiçbir şehrini temizleyerek temiz tutamazsınız. Burada vatandaşın duyarlı olması gerekiyor.Nehir kenarlarını niçin açmaya çalışıyoruz. Vatandaşımızın daha keyifli ve güzel zaman geçirsin diye açıyoruz. Ama siz orada yediğinizi içtiğinizi oraya atarsanız, nehrin içine atarsanız olmaz bu. Bunu ne Edirne belediyesi temizleyebilir, ne çevre müdürlüğü temizleyebilir. Dünyanın hiçbir belediyesi bunu temizleme şansı yok. Bir gölette gidin. Vatandaş çekirdek yiyor, gölette oturuyor. Yav çekirdeğini ye kimse bir şey demiyor. Ama o çekirdeğin kabuklarını bir poşete at en yakın çöp kutusuna at. Bir şeyler içiliyor gazoz içiliyor, vesaire o şişeyi çöp kutusuna atmak varken, sağa sola atmak nedir. Yakışıyor mu Edirne’ye, Edirnelilere yakışıyor mu? Nedir bu. Meriç kenarında çöp kovalarını yakıyor benim vatandaşım, kırıyor, parçalıyor. Yakışıyor mu benim vatandaşıma. Masaları, çocuk oyun guruplarına aynı şekilde. Edirnelilere yakışmıyor, insan olana yakışmıyor. Yani, bir şeylere ya da birilerine kızarak ortak mallarımıza, kamu mallarına zarar vermek kimseye bir şey kazandırmaz. Onların parası yine sizin cebinizden çıkıyor. Yenilerin parası yine sizin cebinizden çıkıyor. Tamir parası yine sizin cebinizden çıkıyor. Bunun bir mantıklı bir izahı yok. Burada güzel veya çirkin, eksik veya tam bir düzenleme yapıldı. Gidip orada insanlar güzelce, ailesiyle eşiyle dostuyla, çocuğuyla güzelce keyifli zamanlar geçirsinler diye yapıldı. Ama biz her piknik yapanın nehir kenarında bir şeyler içenin başına adam koyamayız ki. Herkes kendi temizliğine yapma bu şehir prıl prıl olur. Kimse kusura bakmasın alınan da alınsın. Biz şehrimizi temiz tutacağız. Belediye de üzerine düşen görevi yapacak. Ama siz her yere çöp atarsanız her yere yediğinizi içtiğinizi bırakırsanız, rastgele onu temizlemek mümkün değil. Birde şu mantık var, ben vergi veriyorum belediye temizlesin, yav Allah aşkına böyle bir şey yok” şeklinde ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI