“BİRÇOK SORUNUN ÖNÜNE GEÇECEK”

“BİRÇOK SORUNUN ÖNÜNE GEÇECEK”

Tüm reçeteler artık elektronik ortamda

“BİRÇOK SORUNUN ÖNÜNE GEÇECEK”

Tüm reçeteler artık elektronik ortamda

“BİRÇOK SORUNUN ÖNÜNE GEÇECEK”
01 Aralık 2017 - 05:38

Uyuşturucu ve psikotrop madde içeren ilaçların yer aldığı kırmızı ve yeşil renkli reçetelerin yanı sıra mor ve turuncu reçeteler de Türkiye genelinde elektronik ortamda kayıt altına alınmaya başlandı. Eczacı Şükrü Ciravoğlu, Renkli Reçete Sistemi hakkında; “Bilgi sistemi üzerinden anlık olarak hangi ilde hangi ilacın ne kadar reçete edildiği görülebilecek ve birçok sorunun önüne geçecek” dedi.

 

Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelgeyle mor ve turuncu reçeteler de "Renkli Reçete Sistemi"ne dâhil oldu. Kırmızı, yeşil, turuncu, mor ve beyaz olmak üzere 5 tür reçete bulunan sistem tamamen elektronik ortama geçti. Edirne’de görev yapan Eczacı Şükrü Civaroğlu konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Ciravoğlu, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca gerçekleştirdiği yeni düzenlemeyle kırmızı ve yeşil reçetelerde olduğu gibi mor ve turuncu reçeteleri de elektronik ortamda işlenebileceğini aktardı. Kağıt ortamında ve elle yazılan renkli reçetelerin, takibi ve kontrolü, basımı ve muhafazasında yaşanan sorunlara çözüm odaklı geliştirilen “Renkli Reçete” adı verilen sistemde hekimler, mor ve turuncu reçeteleri de elektronik ortamda yazabilecek. Ciravoğlu, sistemin Hekimler, Eczacıların ve de Hastalara büyük kolaylık sağlayacağını vurguladı. Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Planında yer alan önlemlerden biri olan “Renkli Reçete Sistemi”yle 81 ilde devreye girmesiyle coğrafi bilgi sistemi üzerinden anlık olarak hangi ilde hangi ilacın ne kadar reçete edildiği görülebilecek.

 

“BİRÇOK SORUNUN ÖNÜNE GEÇECEK”

Renkli Reçete Sistemi hakkında bilgi veren Ciravoğlu, Sağlık Bakanlığının yazılacak olan reçetelerin kontrollerinin elektronik ortamda daha rahat kontrol edileceğini belirterek; “Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu ‘Renkli Reçete Sistemi’ bugün itibariyle artık elektronik ortamda tüm reçeteleri takip edilebilecek. Bilgi sistemi üzerinden anlık olarak hangi ilde hangi ilacın ne kadar reçete edildiği görülebilecek. Elle yazılan renkli reçetelerin, takibi ve kontrolü, basımı ve muhafazasında zaman zaman yaşanan sorunlar vardı. Elektronik ortamda bu reçeteleri yazan hekimlerden eczacılara kadar en çok da bu reçetelerdeki ilaçları almak isteyen hastalarımız faydalanacak. Eczacılar bu reçetelerdeki ilaçları temin ettikten sonra bunları bir araya topladıktan 1 ay sonra sağlık il müdürlüklerine teslim ediyorlardı. Orada yaşanan getir-götür işleminden de depolama gibi pek çok sorundan kurtulmuş olacağız” dedi.

 

İLAÇLARDA FİYAT ARTIŞI VE DÜŞÜŞÜ

Ciravoğlu, gelecek Aralık ayında ilaçta fiyatlarında artış ve düşüş yaşanacağını belirterek; “ilaç fiyatlarında oynamalar söz konusu. Son zamanlardaki döviz hareketliliği ilaç fiyatlarındaki durumu değiştiriyor. Önümüzdeki Aralık ayında 900’den fazla ilaçta hem fiyat artışı ve hem de düşüşü gerçekleşecek. Döviz artışına bağlı hareketlilik nedeniyle muhtemelen 2018 Şubat ayında belli olacak” şeklinde konuştu.

 

AKILLI İLAÇ UYGULAMASI

Hekim ve eczacılara danışılmadan kullanılan ilaçlarda istenmeyen durumlar yaşanmaması için “Akıllı İlaç Uygulaması”nın sisteme dâhil edildiğinin altını çizen Ciravoğlu; “Hekimlerimizin reçetelere yazmadığı veya eczacılarımıza danışılmadan tüketilen ilaçların her hangi bir sorun yaratmaması için ‘akıllı ilaç uygulaması’nı uygulanıyor. Özellikle halk arasında yaygın olan ‘bu ilaç bana iyi geldi sana da iyi gelir’ gibi söylemlerin ve aşırı veya düşük dozda ilaç tüketiminin önüne geçmek adına gerçekleştirilen bir uygulama. Bazı ilaçlarda özellikle antibiyotiklerde bakteriyi baskılama ve yok etme süreci var bir ilacın. Örneğin; düşük dozda ilaç kullanıp ‘bu ilaç iyi geldi ben iyileştim’ diyerek bıraktığında daha kötü sonuçlar çıkarabilir. Bakteri bu sürede direnç kazanıp daha kötü durumlara neden olup sonraki tedavilerde güçlükler yaratabilir. Bu nedenle hekimlerin belirttiği dozda ilaç kullanımı çok önemli. Fazla ilaç kullanımı da aynı şekilde hekimin önerdiği doz bittiğinde ilacın bırakılması gerekir. Bunların hepsi için doktorun önerisi gerekiyor. O reçeteye göre kullanılması gerekiyor. Hemen hemen her yerde eczanelerde bulunan arkadaşlarımızdan bilgi alabilirler” ifadelerini kullandı.

 

CİRAVOĞLU, İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLARA DİKKAT ÇEKTİ

Ciravoğlu, komşu, akraba tavsiyesiyle kullanılan ilaçlara karşı uyarıda bulunurken, İnternet sitelerinden yapılan ilaç satışlarına dikkat çekti. Ciravoğlu; “komşu tavsiyesi dediğimiz dijitalleşmiş şekli diyebiliriz bu duruma. Bu sakıncalı ve tehlikeli bir durum. İnternet sitelerinden satışı yapılan ilaç satışları tamamen ticaret amaçlıdır. İnsanlarımız, internet sitelerinde gördükleri ilaçların sunumuna kapılıp ‘bu ilaç bana iyi gelir’ gibi düşüncelere kapılmamaları gerekir. Bu ilaçların yanı sıra vitaminler ve bitkisel ilaçlar buna dâhil. Bu vitaminler zararsızdır. Bitkisel ilaç bu bir şey olmaz düşüncesi yanlıştır. En basit bir bitkisel ilaç ya da vitamin ile bir başka ilaçla etkileşime girdiğinde zararlı ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Her zaman dediğimiz gibi hekim ve eczanelerde bulunan yetkili kişilerden bilgi alınarak ilaç kullanılmalıdır” dedi.

 

“ÜLKENİN EKONOMİSİNE ZARAR”

Akıllı ilaç kullanımıyla vatandaşların gereksiz yere ilaç tüketmeyeceğini bu nedenle dolaylı yoldan ülke ekonomisine katkı sağlayacağının altını çizen Ciravoğlu, “Gereksiz yere kullanılan ilaçlar dolaylı yoldan ülke ekonomisine zarar vermekte. İlk olarak insan sağlığına ve ekonomisine sonrasında ise ülke ekonomisine zarar veriyor. Bazı ilaçlarımız ithal ediliyor. Çoğu ilacın hammaddeleri dış ülkelerden temin ediliyor. Ülke olarak bir kayıp yaşadığımız söz konusu. Önceliğimiz halk sağlığı ancak gereksiz yer tüketilen ilaçlarda halkımızın ekonomisine kötü etkilemekte” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN