’BÖCEK MEKTEBİ’ BİNASININ RESTORASYONUNA...

'BÖCEK MEKTEBİ' BİNASININ RESTORASYONUNA BAŞLANDI

'BÖCEK MEKTEBİ' BİNASININ RESTORASYONUNA BAŞLANDI

'BÖCEK MEKTEBİ' BİNASININ RESTORASYONUNA BAŞLANDI
15 Haziran 2021 - 09:54

Edirne'de 'Böcek Mektebi' olarak kullanılırken yıllar önce Edirne Müftülüğüne tahsis edilen ve ocak ayında çıkan yangında küle dönen 140 yıllık tarihi binanın aslına uygun olarak inşası, sembolik olarak yapılan çivi çakma töreni ile başladı.
 
Edirne'de tarihi Selimiye Camii arkasında bulunan Edirne İl Müftülüğü binasında ocak ayında yangın çıkmış ve alev alev yanan tarihi bina kullanılamaz hale gelmişti. Edirne Müftülüğüne tahsis edilmeden önce 'Böcek Mektebi' olarak hizmet veren binanın yeniden Böcek Mektebi olarak hizmet vermesi için Edirne Valiliği ile Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü arasında ortak proje hazırlandı. Binanın aslına uygun olarak inşa edileceği proje, sembolik olarak yapılan çivi çakma töreni ile başladı.
 
Edirne'nin hafızasında yer etmiş olan binanın yapımı için çalışmalara başlandığını belirten Edirne Valisi Ekrem Canalp;"Aslına uygun restorasyon için projeleri çizildi, Koruma Kurul’umuzdan gerekli izinler alınmak suretiyle de ihale işlemleri bitti. Bugün burada inşallah ilk çivisini çakacağız. Edirne Valisi Ekrem Canalp, törende, kentin sivil mimarlık örneklerinden olan binanın restorasyonuna başlandı. Müftülük hizmet binası olarak kullanılan yapının çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldiğinde hepimizin ciğeri yanmıştı. Tarihi binada çıkan yangında tüm Edirnelilerin yüreğinin yandığını ve aslına uygun restoresi için Edirnelilere bir söz verdik. Aslına uygun restorasyon için projeleri çizildi, Koruma Kurulu'muzdan gerekli izinler alınmak suretiyle de ihale işlemleri bitti. Bugün burada inşallah ilk çivisini çakacağız. Temel atma törenleri betonla yapılır ancak biz tarihi yapının manasına ve anlamına uygun şekilde çivi çakmak suretiyle ilk başlangıcı birlikte yapmış olacağız. Yapacağımız bu eserin inşallah Edirne'mizin tarihi ve kültürel mirasının bir parçası olarak geleceğe taşıma imkanını beraberce bulmuş olacağız. Bu yapı Edirne'nin tarihinin ve kültürel mirasının bir parçasıydı. Edirne'nin ve Edirnelilerin hafızasında yer etmiş harikulade bir yapı. Kent estetiğinin bir parçası aynı zamanda. Gölgesinde bulunduğu Selimiye ile de uyumlu bir yapı” diye kaydetti.
 
Törene, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Vali Yardımcıları Ali Uysal ve Hakan Yavuz Erdoğan, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI