BOYANIN MALİYETİ YÜZDE 50 ARTTI

BOYANIN MALİYETİ YÜZDE 50 ARTTI

BOYANIN MALİYETİ YÜZDE 50 ARTTI

BOYANIN MALİYETİ YÜZDE 50 ARTTI
14 Mayıs 2019 - 08:45
Reklam

Her sektörde olan ekonomik sıkıntılar boyacıları da vurdu.
Edirne’de Ak Ticaret’in sahibi olan Hüseyin Kaba, Boyaların kur kaynaklı olmasından dolayı geçen seneye oranla fiyat artışı yaşandığını söyledi. Ramazan bayramı öncesi evlerini boyayacak vatandaşlardan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Kaba, maliyetlerin yüzde 50 arttığını belirtti.
Ekonomik krizin boya sektörünü de etkilediğini ifade eden Kaba, “2018'den bu yana yüzde 50-60 maliyet artışı var, kur kaynaklı. Burada ikame ürün ve verimlilik çalışması yapıldı. Yerli hammadde dönüşüm imkanı olanlar yerliye döndü. Bu maliyet artışlarının yüzde 20'sini tüketici yüzde 30'unu ise şirket ödedi. Boyanın reçete maliyetinin yüzde 90'ı ithal hammadden kaynaklıdır” dedi.
PROJELER KÜÇÜLDÜ, MALİYET YÜZDE 50 ARTTI
Kaba, “İnşaat sektöründe yeni inşaat projeleri yüzde 40 oranında küçülürken, boyaların da maliyeti yüzde 50 arttı. Boyadaki maliyet artışının yüzde 20'sini tüketici, yüzde 30'unu üretici ödedi. Sektörün ana tedarikçilerinden olan boya sanayicileri zirve yapan kurların ardından ithal hammaddelerde yüzde 50'lik maliyet artışları yaşadı” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN EDİRNE'DE HATİM OKUNACAK
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN EDİRNE'DE...