BU FUAR KAÇMAZ

BU FUAR KAÇMAZ

BU FUAR KAÇMAZ

BU FUAR KAÇMAZ
12 Ekim 2019 - 04:40

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisini düzenlenen Edirne Kitap Fuarının açılışı Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, onur konuğu İsmail Saymaz ve çok sayıda kitapseverin katılımıyla gerçekleşti. Fuarın açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “tüm halkımızı 11-20 Ekim tarihleri arasında Edirne 7. Kitap Fuarımıza bekliyoruz.”ifadelerine yer verdi.
Edirne  7.Kitap Fuarı Onur konuğu İsmail Saymaz’ın katılımları ile Global Gardında kapılarını okuyucularına açtı. Edirne Belediye Başkanlığı kültür etkinlikleri kapsamından Edirne 7.Kitap Fuarı açıldı. Fuara bu yıl 48 yayınevinden 74 yazarın ağırlanacağı fuar  Global Garden’da,11-20 Ekim 2019 tarihleri arasında açık olacak.
Fuarın açılışa Edirne Vali Vekili Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İyi Parti İl Başkanı Ekrem Demir, Fuarın Onur Konuğu Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz ve çok sayıda kitapsever katıldı.
EDİRNE YAKIN ZAMANDA FUAR MERKEZİNE KAVUŞTURACAĞIZ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan açılışta yaptığı konuşmasında ; “Bu yıl 7'ncisini düzenlediğimiz kitap fuarı Edirne'nin kültür ve sanat yaşamında gerçekten önemli bir yer edindi. Bundan 2 yıl önceki rakamla ifade etmem gerekirse, 5'inci kitap fuarımızdaki ziyaretçi sayımız 45 bindi. Edirne nüfusu ölçeğine göre oldukça iyi sayılabilecek bir rakam. Gördüğümüz kadarıyla, izlediğimiz kadarıyla Edirneliler gerçekten Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir kitap okuma sayısına, oranına sahip. Günümüz teknoloji çağı, dijital çağ. Her ne kadar akıllı telefonlardan, tabletlerden, bilgisayarlardan artık dünyanın bütün kütüphanelerin, bütün kitaplarını erişim şansımız olsa da o kitabın sayfalarının çıkardığı ses, verdiği koku hiçbir şeyle değişmeyecek bir değer. Sadece bu kitabı elinize aldığınızda; bakmanız, hissetmeniz, tutmanız dünyada çok az şeyin size verebileceği bir keyif. O yüzden özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın kitap okumaktan, kitabı doğrudan elini almaktan vazgeçmemesi gerekir. Bu yıl yer darlığı nedeniyle 70'in üzerinde başvuru yapan yayınevinden ancak 48 tanesini alabildik fuarımıza. İsterdim ki; tüm yayınevleri gelebilsin. Ama kısa bir süre içerisinde hem kitap fuarımızı hem de diğer fuarlarımızı yapabileceğimiz bir Fuar Merkezine Edirne'yi kavuşturacağız. Edirne Ticaret ve Sanayi Odamızla, Valiliğimizle, Belediyemizle Edirne'nin diğer yerel dinamikleriyle bunu yapacağız. O zaman 48 değil 78, 98, 108 yayınevi inanıyorum ki; Edirne gibi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ve ideallerin peşinde koşan bir kentin çağdaş insanlarına yayınlarını tanıtmak için mutlaka geleceklerdir” şeklinde konuştu.
KİTAP DEMEK GELECEĞİMİZ DEMEK
Edirne Vali Vekili Yusuf Güler ise, “Konfüçyüs gibi milattan önce 6’ncı yüzyılda yaşamış bir bilge insan şöyle diyor; ‘Tanrım! Bana çiçek dolusu bir bahçe ve içi kitap olan bir ev hediye et’ Yani gerçekten kitaplar 7'den 70'e hepimizin geleceğimizi şekillendiren, geleceğimizi planladığımız en önemli etken. Bizim ve gençliğinizin gelişimini sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesi. Bu bağlamda kitap fuarının ilimizin kültürel gelişimine pozitif katkılar sunacağını düşünmekteyim” dedi.
YAŞAM STANDARTIMIZI BİR KISMI TRAKYA’DAN KESİTLER VAR
Fuarın Onur Konuğu Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz da; “Çok kitap fuarına katıldım ancak ilk kez bir kitap fuarının onur konuğu oldum. Bu nedenle her zamankinden farklı bir şekilde heyecanlıyım. Edirne’de düzenlenen kitap fuarlarının son dördüne katılmışımdır. Bundan önce kitap fuarların tarihi bir mekânda yapılıyordu. Gayet hoş ve farklı bir ambiyans oluşuyordu. Edirne hem Türk tarihinde hem de Avrupa’nın kıyısında bulunduğu bir şehir olarak, daha kapsamlı daha görkemli yerlerde kitap fuarını icra etmek Edirne’ye yakışır. Yıllardır gazetecilik ile uğraşırım. Memleketimden gelen haberlere veya farklı illerden gelen haberlere baktığımda kavga veya olumsuz haberler görüyorum genelde. Ancak Edirne’ye baktığımda hep insanın içini ısıtan haberler görürüm. Yaşam standartlarımızı yükselten, bizi ayakta tutan, köklerimizi diri tutan, gelişmelerinin tamamına yakını illa ki ucu Edirne’ye veya Trakya’ya dayanmaktadır. Zaten değil mi ki; bizi yüzyıldır, bağımsız bir devlet sahibi yapan iradenin mühim bir kısmı, buradan veya buraya gelen çocuklarından değil midir. O bakımdan da zaten yüzyılla ödenmeyecek bir teşekkürü hak ettiğinizi de belirtmek isterim” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN