BU GURUR TÜRK MİLLETİNİN

BU GURUR TÜRK MİLLETİNİN

BU GURUR TÜRK MİLLETİNİN

BU GURUR TÜRK MİLLETİNİN
25 Nisan 2021 - 21:32

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 101'inci yıl dönümü dolayısıyla CHP Edirne İl Başkanlığı tarafından Atatürk anıtında çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “ben de Edirnelilerin sayesinde Gazi Meclisin 24’üncü dönemde bir üyesi olmanın onuruna eriştim. Hayatım boyunca taşıyacağım en büyük onurlardan, gururlardan birisi oldu” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 101'inci yıl dönümü nedeniyle CHP İl Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende çelenk sunumu ardından Edirne Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu.
Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP il Başkanı Fevzi Pekcanlı, Merkez İlçe Başkanı Avukat Burak Güngörmedi, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ve partililer katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Edirne CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesini yeniden yürürlüğe koymak ve egemenliği tek adamın elinden alarak, tekrar millete vermek yine Cumhuriyet Halk Partisinin demokrasiye inanan evlatlarının görevi olacaktır” dedi.
Bugün egemenliğin saraydan alınıp millete verildiği günün 101’inci yıl dönümü olduğunun altını çizen Edirne Belediye Başkanı recep Gürkan; “100 yılı bitirdik, 101’inci yıldayız. Kuşkusuz bu millet, bugünlere gelmek için çok büyük mücadeleler verdi. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, başkomutanlığında dünyadaki en güçlü emperyalist devletlere karşı koydu. Yenilemez denilenleri yendi. ‘Geçemezsiniz’ dedi geçirtmedi. Bu millet öyle büyük bir millet ki, normal olağan dönemlerde baktığınızda “Tamam Türkler birbirini şimdi bize gerek kalmadan kendileri mahvedecek, kendileri yok edecek” derler. Ama bu millet onuru, namusu, bayrağı, dini, dili, vatanı söz konusu olduğunda öyle bir araya gelir ki; öyle etten bir duvar, çelikten bir kale oluşturur ki; bütün dünyanın, yedi düvelin o güçlü donanmalarını, o armadalarını, savaş makinelerini sadece ve sadece yüreğiyle, inancıyla, imanıyla yok eder. Çanakkale Savaşı bunun en güzel örneklerindendir. Kurtuluş Savaşımız bunun dünyadaki bütün mazlum milletlere örnek olmuş bir gurur timsalidir. Nitekim dünya tarihinde baktığınızda da Türk Kurtuluş Savaşı’ndan sonra birçok mazlum milletin de emperyalistlere baş kaldırdığını, direnmeye başladığını görürsünüz. İşte bu gurur bize ait. Bu gurur Türk milletine ait. Bu gurur dünyada ne şartlar altında olursa olsun, mültecisi olmayan tek millet olan Türk milletine ait. Ve ben de Edirnelilerin desteği ile Edirnelilerin sayesinde o Gazi Meclisin 24’üncü dönemde bir üyesi olmanın onuruna eriştim. Hayatım boyunca taşıyacağım en büyük onurlardan, gururlardan birisi oldu” diye ifade etti.
TBMM ilk kurulduğunda Edirne’den aday olan 5 temsilciyi şöyle anlatı Başkan Gürkan; “23 Nisan 1920’de kurulan Büyük Millet Meclisi’nde o günkü adıyla, Edirne’mizin 5 temsilcisi vardı. 5 milletvekili vardı. Bunlardan biri Faik Kaltakkıran, Edirne’nin tarihinde çok önemli bir isim. Rahmetle yad ediyorum. Diğeri Mehmet Şeref Aykut o da Edirneli bir avukat büyüğümüz. Onu da rahmetle yad ediyorum. Diğer üçü aslında Edirneli değil. Ama ilk mecliste Edirne milletvekilleri, Edirne mebusları olarak seçilmişler ve kurucu mecliste Edirne’yi temsil etmişler. Bunlardan biri Osmanlı İmparatorluğu’nun Yıldırım Orduları’nın Kumandanı Cafer Tayyar Eğilmez Paşa. Bir diğeri meşhur Kazım Karabekir Paşa ki sonra da Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Genel Kurmay Başkanlığı yapmış ve bir diğeri Cumhuriyetimizin ikinci adamı Milli Şef ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü. Adaylıklar, başvurular belli olduktan sonra Atatürk listelere bakar. Ve İnönü’nün, Karabekir’in, Cafer Tayyar Eğilmezin Edirne’den aday olduklarını görür. Çağırır onları der ki; “Paşalar Edirne çok uzak, işgal altında sizi daha yakın bir ilden mebus adayı yapalım.”, onlarda derler ki; “Paşam, Edirne kurtulmadan vatan kurtuldu diyemeyiz. Biz Edirne’den aday olacağız.” İşte bu aziz kahramanları, bu toprakları bize tekrar vatan yapanları, gözünü kırpmadan canını veren bütün aziz şehitlerimizi, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu önderimiz, ışığımız, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk çocukları başta olmak üzere, dünyada ilk olan bütün dünya çocuklarına armağan edilen Çocuk Bayramını ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin, Gazi Meclisimizin kuruluşunun 101’inci yılını bir kez daha kutluyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”