BU NASIL ZİHNİYET?

BU NASIL ZİHNİYET?

BU NASIL ZİHNİYET?

BU NASIL ZİHNİYET?
04 Aralık 2020 - 09:43
Reklam

Edirne’de vakıf kiracılarına yapılması planlanan yüzde 12’lik zamma tepki gösteren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “ esnaf dükkanına mal alamıyor, kredisini ödeyemiyor, elektrik faturaları birikmiş ama vakıflar zam derdinde bu nasıl zihniyet” açıklamasında bulundu.
Kiraları dondurması esnafa yardım etmesini beklerken devlet vakıf kiracılarına zam yapacağına esnafın yanında olun diyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Edirne’deki esnafımız zor günler yaşıyor. Pandemi her kesimi vurdu ama özellikle esnaflar çok zor durumda. Bakmayın, Edirne’ye Bulgar turistler geliyor; döviz bırakıyorlar, alışveriş yapıyorlar ama bu tüm esnaflara yansımıyor. Özellikle Edirne gibi tarihi bir kentte 650’nin üzerinde vakıf kiracısının olduğu bir şehirde yine zam yaptılar. Vakıf kiralarına zam yapıldı; yüzde 12. Biz esnafa para verin diyoruz, esnafa destek verin diyoruz. Bu pandemi döneminde en azından sıfır kira artışı olması gerekir. Hatta kiralar dondurulur, istenmez. Nasıl bir devlet anlayışı bu? Biz bunu anlayamıyoruz.
Görmüyorlar mı insanlar alışveriş yapamıyor, dükkana gidemiyor. Dükkanı açtığını düşünün esnafın; elektrik ödeyecek, kira ödeyecek, varsa işçisinin sigortasını ödeyecek. Kaldı ki artık sadece kendileri duruyorlar dükkanlarında. Ciddi anlamda sıkıntı içerisindeler. Kapalı oldukları günlerde bankalardan kredi çektiler, bunların ödemeleri geldi. Dükkana mal alamıyorlar. Alışveriş yok. Bir de üstüne üstlük vakıf kiralarına zam yapılıyor. Vakıflar, devlete ait. En azından devlet alicenaplığını göstererek bu dönemde kira artışı yapmamalı ve esnafımıza destek olmalı. Bu pandemi döneminde alınan ve ödenemeyen, yapılandırılması gereken kredileri 1 yıl süreyle dondurmalı. Yetkilileri tekrar uyarıyorum; esnafımız gerçekten zor durumda. Vakıf kiracısının yanında olsunlar” şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA