BU OYUN ÖLÜM GETİRİYOR

BU OYUN ÖLÜM GETİRİYOR

BU OYUN ÖLÜM GETİRİYOR

BU OYUN ÖLÜM GETİRİYOR
18 Nisan 2019 - 08:07

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, "Mavi Balina" gibi tehlikeli oyunlara karşı ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Birçok çocuğun sanal ortamlarda yanlış oyuncuların içine kapılması sonrası felaket ölüm getirdi.  Sanal oyun ‘Mavi Balina’ yüzünden Türkiye’de 100 çocuk intihar etti. Yemeden ve içmeden kesen bu oyunun daha çok felaketlere yol açmadan ailelerin biran önce önlemlerini alması gerekiyor.  Özellikle İstanbul gibi bir ilde sanal oyun yüzünden ölümlerin artması sonucunda akıllarda bu oyunu Edirne’de oynayan var mı? Diye soru işaretleri dolaşmaya başladı.
Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş,” Oyunda çocuklar, kendilerine psikolojik ve fiziki zararlar verdirilerek hayattan koparılıyor. Oyunun sonunda intihar etmesi emredilen oyunun ismi de karaya vuran balinalardan geliyor. Çünkü neden karaya vurduğu bilinmeyen balinaların kurtulma şansı çok az olduğunu söyledi.
BİR İNTERNET OYUNU DEĞİL LİNK GÖNDERİYORLAR
Çocukların bazı oyunlarla ölüm tuzaklarına çekildiğini dehşetle duyuyoruz. Bunlardan en çok sözü edilen Mavi  Balina  oyunu. Mavi  Balina , whatsapp, facebook, twitter ve e-postadan gelen linkler, etiketler aracılığı ile yayıldığını ifade eden Nebahat Çavuş,”Bu linklere giren çocukların bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Aslında bir oyundan ziyade yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00'da gerçekleştirilmesinin istendiği bir siber zorbalık” diye ifade etti.
BİLGİSAYAR KAMERASINA DİKKAT
Çocuklar konuşmayı öğrenmeden ellerine tutuşturulan tabletleri kullanmayı, tablete yüklenen oyunları oynamayı öğreniyor. İnternete açık olan tabletlere çocuklar oyun indirmeyi öğrendiklerini ifade eden Çavuş,”Ebeveynlerin denetimi yok yada yeterli olmadığından sanal ortamdan gelen zorbalıklara tehlikelere açık bırakılıyor. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Çocuğunuzla sohbet edin, beraber kitap okuyun,  Gezin, açık havada veya evde oynanabilecek oyunlar oynayın, arkadaşlarıyla birebir vakit geçirmesini sağlayın.
Çavuş, “UNICEF'in ebeveynlerin çocuklarını Mavi Balina intihar oyunundan nasıl koruyabileceğine ilişkin bazı tavsiyelerin şöyle sıralandığını ”ifade etti.
Bir konu hakkında doğru bilgi sahibi olmak çok önemli. Basında çıkan haberlerde bu oyunun son zamanlardaki intihar vakalarıyla ilişkili olup olmadığı kanıtlarıyla açıkça belirtilmiyor. Çocuğunuz muhtemelen Mavi Balina oyununu basının bu konuyu yoğun bir şekilde işlemesi nedeniyle biliyordur. Yine de, bu konu hakkındaki belirsizlik nedeniyle, çocukları bilgilendirmek ve herhangi bir talihsiz olaydan kaçınmak için onlarla etkileşimde kalmak gerek.
Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın. Çocuğunuzla daha sık konuşun. İnternet dünyasını birlikte keşfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın. Çocuğunuza rol modeli olun. Kendiniz de internet aracılığıyla yaptığınız aktivitelerin farkında olun. İnternette yayılan yeni akımlar hakkında bilgi sahibi olun. Eğer çocuğunuzun Mavi Balina oyununu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin. Yaşadığınız yerdeki polis yetkililerine haber verin ve bir sonraki önlemleri almak için onların tavsiyelerine başvurun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN