BU SEVGİNİN EŞİ BENZERİ YOK

BU SEVGİNİN EŞİ BENZERİ YOK

BU SEVGİNİN EŞİ BENZERİ YOK

BU SEVGİNİN EŞİ BENZERİ YOK
11 Kasım 2019 - 00:02

YEŞİM DRAMALI
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. yılı dolayısıyla Edirne’de tören yapıldı. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte yollardaki trafik akışı durdu, vatandaşlar araçlarının kornalarını çalarak, kente günlük alışveriş için gelen ve tören sırasında çay bahçesinde oturan Bulgar turistler de ayağa kalkarak ve saygı duruşuna eşlik etti. Tören alanına yakın yerde bulunan bir köpek İstiklal Marşı bitene kadar duruşunu bozmadı.
Atatürk Anıtı’ndaki törene, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.
Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte yollardaki trafik akışı durdu, vatandaşlar araçlarının kornalarını çalarak saygı duruşuna eşlik etti ve kafeteryalarda bulunan vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.
Tören alanına yakın yerde bulunan köpekler ise siren sesleriyle birlikte adeta saygı duruşunda bulundu. Birkaç köpek ilerleyen saniyelerde alandan ayrılsa bile bir köpek İstiklal Marşı bitene kadar duruşunu bozmadı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından göndere çekilen bayrak yarıya indirildi.
Ardından protokol üyeleri Edirne Belediye Binası’nda bulunan; Mustafa Kemal Atatürk’ün 21-25 Aralık 1930 tarihinde kaldığı ve günümüzde müze olarak kullanılan Atatürk Odası’nı ziyaret ettiler.
Daha sonra belediye önünde erken saatlerden itibaren uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar ve öğrenciler, Atatürk'ün yatağına ve çevresine beyaz ve kırmızı karanfiller bıraktı. Ziyaret sırasında bazı vatandaşlar, gözyaşlarını tutamadı.
Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın, Atatürk Odası’nda bulunan hatıra defterine yazdığı mesaj duygulandırdı. Vali Canalp’ın yazdığı o mesaj; “Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen tarihinin en başarılı mücadelesini vermiş ve çok ağır bedeller ödeyerek bağımsızlığını kazanmıştır. Ulu Önder Atatürk, yok edilmek istenen milletimizi ayağa kaldırmış, yıkılmış vatan toprakları üzerinde yeni bir devlet kurarak, çağdaş dünyayla bütünleşmemizi sağlamış, bizlere demokratik bir Cumhuriyet, bağımsız bir ülke ve aydınlık yarınlar armağan etmiştir. Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu bu değerli mirası geleceğe taşıyabilmek için, uğrunda büyük bedeller ödenen yurdumuza ve bağımsızlığımıza her şartta sahip çıkmalı, Cumhuriyet’imizi yaşatmanın ve yüceltmenin hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu asla unutmamalıyız. Büyük Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıldönümünde Cumhuriyetimizin kazanımları ve O’nun ilke ve inkılâpları ışığında; hoşgörü, uzlaşma, birlik, beraberlik ve barış içinde yaşamak, modern dünya ailesinin en saygın üyeleri arasında olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığı için çok çalışmak, hepimizin temel görevidir. Aziz Atam, milletimizin çağdaş dünyada saygın bir yer edinebilmesi için bize emanet ettiğiniz Cumhuriyetimizi, ilke ve hedefleriniz doğrultusunda güçlü kılma ve Türkiye’yi daha ileri seviyelere ulaştırma çabalarımız artarak devam edecektir. İnanıyorum ki, gelecek nesillerimiz de Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için aynı azim ve kararlılıkla mücadelelerine devam edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 81. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun”
Anma programı Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde sürdü.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ