BUĞDAY İLE ÇELTİK FİYATLARI ARASINDA MAKAS...

BUĞDAY İLE ÇELTİK FİYATLARI ARASINDA MAKAS ANLAŞILMAZ HAL ALDI

BUĞDAY İLE ÇELTİK FİYATLARI ARASINDA MAKAS ANLAŞILMAZ HAL ALDI

BUĞDAY İLE ÇELTİK FİYATLARI ARASINDA MAKAS ANLAŞILMAZ HAL ALDI
17 Kasım 2021 - 09:56

Çeltik ve Buğday alım fiyatlarını değerlendiren Köy Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken,buğday fiyatlarının çeltik fiyatlarını yetiştiğini ifade ederek, 3 bin 900 liradan işlem gören buğday,4 bin 400 lira olan ulan çeltik fiyatına yaklaştığını belirtti. Birlik Başkanı  Erken,15 bin dekar çeltiğin doluda zarar gören üreticilere verilen sözler ne oldu yerine gelip gelmediğinin takip ediyoruz dedi.
 
2021 yılındaki  çeltik üretim ve  değerlendirmesi yapan Köy Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken: “ mayıs ayında ekmeye başladığımız çeltiği kasım ayının sonunda hasadını bitirmiş oluyoruz. Geçen yıl açıklanan 4 bin ve 4500 lira olan çeltik fiyatlarının bu yıl 4 bin kısa tane 4500 ile 5 bin kısa tane açıklanması ile hasat başladı. baştan biraz durgun gitti . Şuna da fiyatlar yavaş yavaş yükseliyor. Geçen yıl alıcı çok yoktu bu yıl alıcı çok. Dünyada gıda sıkıntısı yaşandığından ve gıda fiyatlarının artmasından dolayı çeltik talepleri artıyor.
İİPSALA BÖLGESİNDE Kİ ÜRETİCİNİN ÇELTİK ZARARI NE OLDU
İpsala bölgesinde yağan dolu ile 15 bin dekar arazinin dolu vurması sonucu hiçbir kilo dahi hasat edilmemesini gördük. Burada verilen sözler var zarar gören üreticilere. Burada ÇKSE’si olan zarar gören üreticilere ne gibi destekler verildi,ne konumda gelişmeler onları da bilmiyoruz araştırıyoruz. Üreticiye ne söz verildi ne yapıldı çeltik üreticilerine bekliyoruz takip ediyoruz.
BUĞDAY FİYATLARI YÜKSELİŞTE
Buğday’da bu yıl yağmurların yağmamasından dolayı ekim az oldu.  Doların hızlı yükselişi ile birlikte gübre fiyatlarından dolayı üreticiler mevcut sistemde buğday ekimi yapma şansı kalmadığını söyleyen üreticilerimiz var. Bazı üreticiler ise nadasa bırakıp,ayçiçeği ekeceğini ifade ediyor.
 Buğday hasat döneminde 2 bin 300 lira açıklanan fiyat bugün 4 liraları görmeye başladı. Buğday çeltik fiyatına erdi neredeyse. Borsalarda buğday fiyatları yükseliyor,üreticinin de bu konuda kafası karışıyor. Köylerde üreticiler hep beraberiz hep yanlarındayız yanlarında olmaya devam edeceğiz. Üretici üretim yapmak istiyor.
Buğday şuanda 3 bin 900 liraya kadar yükseldi,ortalaması 3 bin 800 lira olduğunu görüyoruz. Çeltik fiyatı da geçen yıl hasat döneminde ki fiyata ulaştı kısa tene luna 4 bin 400 lira,orta tene 4 bin 700 lira civarında oldu 5 bin liralara kadar çıktığını duyuyoruz. Talep artıkça fiyat artacağı da şikardır.
Dolar yükselişi durmuyor. Gübre ona keza yükselmeye devam ediyor. Tabi ki fiyatlara da yansıyacaktır.
ESKİDEN ÇELTİK VE BUĞDAY ARASINDA Kİ BANT VARDI
Geçen yıl  TMO’nun açıkladığı fiyat 1800 liraydı hasat dönemi 4 bin 500 liraydı.Bu yıl TMO’nun açıkladığı 2 bin 300 TL alım fiyatı bu gün 4 bin liraya fiyat çıktıysa bunun bu arada ki makasını anlamak mümkün değil. Arz talebe göre gidiyor.
 Buğday hasadının başından ,bugüne kadar açıklanan fiyatlara göre üretici ciddi bir zararla karşı karşıya. Üretiyoruz satıyoruz borcumuzu kapatalım diye ama bugüne kadar satmayan daha çok kazanıyor. Burada bir dengesizlik var. Üretici aslında çok dertli, gübre alamadıklarını söylüyorlar. Buğday ekemeyeceğiz ayçiçeği nadasına bırakıyoruz diyorlar. Bazıları buğday ekip gübre atamayanlar var. Bir denge sağlanması için tutarlı bir gübre fiyatı açıklanmalıdır.
ÜRETİCİ GÜBRE EKİMİNDEN VAZGEÇERSE NE OLUR?
Buğday da Türkiye kendi kendine yeten bir ülke olduğu söyleniyordu yıllarca. Bu yıl ilk defa  ürettiğimizden daha fazlası ithal edildiği söyleniyor. Bunu TUİK verilerinden görüyoruz. Üretici ekemez ise,başka ülkelerin üreticisine kazanacak. Mutlaka kendi üreticimiz desteklenmelidir. Bu konularda ilgili kişilerin üreticiyi rahatlatıcı açıklamalar yapması gerekiyor”şeklinde açıklamalarda bulundu. Haber: Yeşim Dramalı
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM