Edirneli üretici ve Edirne Ziraat Odası eski Meclis Üyesi Erdal Akgün, buğday üreticisinin yaşadığı sorunları gazetemize açıkladı. Akgün, “Buğdayda beklentimiz para kazanabilmek için 15 liradan tek kuruş aşağıya olmamalı. Çünkü 11 – 12 lirayı bulan maliyeti var. Yani şu 9 aydan beri girdilerimiz en az yüzde 65 zam geldi” dedi.
GİRDİLERE YÜZDE 65 ZAM GELDİ
Buğdayda beklentimiz para kazanabilmek için 15 liradan tek kuruş aşağıya olmamalı. Çünkü 11 – 12 lirayı bulan maliyeti var. Yani şu 9 aydan beri girdilerimiz en az yüzde 65 zam geldiğini ifade eden Akgün, “Dünyada bu işin altından kalkabilecek bir tane daha başka bir ülkenin çiftçisi olsun. Yani ben burada bunun aksini inkar edecek olan insanlarla da her zaman tartışmaya da açığım. Tarihi boyunca yirmi yıldan beri görülmedik eziyetler görüyoruz. Resmen çiftçinin üzerinde bir zulüm politikaları uygulanıyor. Yani biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yaptığımız iş bizim basit bir iş değil. Ülkemizde yaşayan insanlar için insanlık için üretiyoruz. Üretim olmadan bir ülkenin ayağa kalkması mümkün değil. Bu üretimde de en önemli şeyler tahıldır. Çok zor günler geçiriyoruz. Önceleri 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün çok büyük önemi vardı” dedi.
ÖNCELERİ FİYATLAR BİZE BAYRAM YAŞATIRDI
Geçmişte Ecevit, Demirel’i, Özal’ı veyahut da onların tarım bakanlarını taban fiyatı ne açıklanacak diye beklerdik.Her defasında mutlaka çiftçiye 14 Mayıs bayram günü yaşandığını dile getiren Akgün, “Zaten 22 yıldan beri artık böyle bir gün neredeyse kalmadı. Bir şeyin kutlanması için moral lazım. Kazanamayan insanın da ne bayramı ne seyranı olur. Yani 22 yıldan beri dünya çiftçiler günü bize zulüm günü oldu. Ülkemizde birçok bölgesinde hasat tüm hızıyla devam ediyor. Fiyatın ne olacağını bilmiyoruz. Randevu sistemi vatandaşları zorluyor. Fiyat konusunda çok geç olmasına rağmen yüzümüzün gülmesini bekliyoruz” diye konuştu.
HABER: MERT SOYLU