BUGÜN AÇILIYOR
Reklam
Reklam
Reklam

BUGÜN AÇILIYOR

BUGÜN AÇILIYOR

BUGÜN AÇILIYOR
29 Ekim 2018 - 09:34

Çocukların yaşayarak öğrenmesine olanak sağlayacak Türkiye’nin ve Balkanlar’ın en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi Edirne’ye kuruldu. Edirne Belediyesi’nin vizyon projelerinden biri olan ve açılışı bugün gerçekleştirilecek olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, 12 bin metrekare alana kurulan bir kampüsün içinde yer alıyor. Müze, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurul Başkanlığı'nın katkılarıyla MEB müfredatına uygun içeriklerle hazırlandı.

 

Teknolojinin her gün geliştiğini ve okulların artık tek başına öğrencilere yetmediğini kaydeden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu sebepten okul dışı öğrenme ortamlarının eğitimi desteklemesinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Çocukların yaşayarak öğrenme tadına, hazzına, keyfine ve başarısına ulaşması hedefiyle yola çıktıklarını dile getiren Gürkan, Türkiye’nin ve Balkanlar’ın en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi projesini hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu tür eğitim müzelerinin, çocukların bilgiyi arayışlarında meraklarını tetiklemeleri için çok önem arz ettiğini dile getiren Gürkan, “Müzenin içinde bulunduğu kampüsümüzün, Edirne’ye değil Trakya ve Balkanlara da hizmet verecek şekilde bir çekim merkezi olacağına inanıyoruz” dedi.

 

“ÜLKEMİZE İLHAM VERECEK”

 

12 bin metrekare alana kurulu müze ve eğitim kampüsüyle, çocuklarda yardımseverlik, saygı, hoşgörü, sevgi değerleri üzerinden bir insanın taşıması gereken temel evrensel değerlerin kazanımının amaçlandığını anlatan Gürkan, böylelikle toplumda bir farkındalık yaratılacağına dikkat çekti.

Gürkan, sözlerine şöyle devam etti:  “Kampüsümüzde, bugün tüm dünyanın haberdar olduğu ve uygulamaya çalıştığı Finlandiya modeli ve STEAM modelinden yola çıkarak ‘ellerim işliyor zihnim çalışıyor’ mottosuyla hizmet verilecek. Çocuklarımız drama liderleri tarafından çeşitli drama ve tiyatro teknikleriyle eğlenerek öğrenecek. Gerek okul derslerini gerekse sosyal yaşantılarını pekiştirerek geleceğe daha farkında ve bilinçli hazırlanacak. Çocuklarımız, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek. Bu eğitim modeli ülkemize ilham verecek.”

Kampüs içerisinde, Dış Mekan Paleontoloji Sergisi, Dış Mekan Entomoloji Sergisi, Dış Mekan Bilim Sergisi ve Dış Mekan İnşaat Sergisi gibi alanların yer alacağını anlatan Gürkan, projede görev alacak kadronun, alanlarında uzman kişilerden özel olarak oluşturulduğunu ifade etti.

Görev alacak kadronun özel bir eğitimden de geçtiğini belirten Gürkan, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bıkmaz, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve Müze Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan ve Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü – Müze Eğitimi Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Müge Artar’ın da çeşitli konularda kendilerine destek verdiğini bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!