‘BULGARİSTAN VATANDAŞLARINA AYRI PERON...

‘BULGARİSTAN VATANDAŞLARINA AYRI PERON AÇILMALI’ÇAĞRISI

‘BULGARİSTAN VATANDAŞLARINA AYRI PERON AÇILMALI’ÇAĞRISI

‘BULGARİSTAN VATANDAŞLARINA AYRI PERON AÇILMALI’ÇAĞRISI
13 Ağustos 2021 - 06:28

Kapıkule Sınır Kapısı’nda yaşanan gurbetçi yoğunluğu sebebiyle Bulgaristan vatandaşlarının alışveriş yapmak için Edirne’ye gelmediğini söyleyen Edirneli esnaf, Bulgaristan vatandaşları için Kapıkule Sınır Kapısı’nda ayrı bir peron açılması çağrısında bulundu.
Bulgar vatandaşlarının yok denecek kadar az geldiğini söyleyen esnaf Halil Girgin, “15 yıldır burada dükkanım var. Pandemi nedeniyle işlerimiz kesildi. Dükkan kiramızı zor ödemekteyiz. Bulgarlar 5 saat kapıda beklemek zorunda kalıyorlar. Çok az sayıda geliş var. Hafta sonu yoğunluk olması gerekiyor ama olmuyor. Daha önceden Bulgar yoğunluğundan cadde kapanıyordu. Eylül ayına kadar sınır kapılarında gurbetçi yoğunluğu olur. Eylül ayında da pandemiden dolayı kapanma olacağı tahmin ediliyor. İnşallah sonumuz hayırlı olur” dedi.
Esnaf Burak Tuna ise, “Burada Bulgarlarla ticaret yapıyoruz. Toptan, perakende, gıda ve temizlik malzemeleri üzerine. Kapılarda test zorunluluğu devam ettiği için pek fazla gelen yok. Otobüs turları devam etmiyor. Sadece hafta sonları devam etmekte. Şimdilik sakin geçiyor. Gurbetçilerin sınır kapılarında yoğunluğu var. Kapı çok yoğun. Kapıda çok sıra bekleniyor. Hemen geçirmiyorlar. Kontroller sürekli devam ediyor. O yüzden temmuz-ağustos ayı her yıl böyle geçiyor. Şimdilik böyle beklemedeyiz. Umarım düzelir”dedi.
Esnaf Metin Doğan, “Burası boş, gümrüğün yoğun olmasından dolayı. İnsanlar 5-6 saat gümrükte beklediklerini söylüyor. Peynir, zeytin, baklava alamadıklarını, hepsini çöpe attıklarını söylüyorlar. Temizlik ürünleri alabiliyorlar. Bizim talebimiz gümrükte işlemlerin biraz daha hızlandırılmış olması. Ben Bulgarların gelmek istemeyeceğini zannetmiyorum. Gelmek zorundalar. Ülkelerinde hiçbir şey yok. Gidip görseniz daha iyi anlayacaksınız. Onlar da buraya gelemedikleri için çok üzülüyorlar. Buna bir türlü çözüm bulamadılar. Gelirken de giderken de 5-6 saat beklediklerini söylüyorlar.”dedi.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ahmet
  1 ay önce
  Bulgar lar sayesinde köşe oldunuz doymadınız. Edirne de piyasa allak bullak oldu Edirne de vatandaş çok şikayetçi Bulgar lardan. Esnaf işine bakıyor haliyle ama fiyatlar başka sehir lere göre çok arttı Bulgar lar yüzünden
 • çağatay
  1 ay önce
  Türklerin yüzüne bakmıyorsunuz varsa yoksa yabancılar gelmediği zamanda böyle kalırsınız işte.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ