BULGARLAR PASAPORTSUZ GİREBİLECEK

BULGARLAR PASAPORTSUZ GİREBİLECEK

BULGARLAR PASAPORTSUZ GİREBİLECEK

BULGARLAR PASAPORTSUZ GİREBİLECEK
28 Temmuz 2022 - 08:35
Reklam

Alınan kararla birlikte Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye pasaportsuz girebilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a girebilmesi için uygulanan pasaport ve vize zorunluluğu ise devam edecek.
Bulgaristan kimlik kartı bulunan kişilerin Türkiye’ye yapacakları turistik veya transit geçişi amaçlı seyahatlere 90 gün süreli vize muafiyeti sağlandığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda, 'Bulgaristan Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olan kişilerin Türkiye'ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti verileceği' belirtildi.
ALDIKLARINI TAŞIMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORLAR
Edirne’ye akın eden Bulgaristan vatandaşlarının sayısının bu kararla birlikte daha da artacağı tahmin ediliyor. Her Cuma günü kurulan ve ‘sosyete pazarı' olarak adlandırılan Ulus Pazarına gelen Bulgaristan vatandaşları, aldıkları ürünleri taşımakta zorluk çekiyor. Özellikle sabahın erken saatlerinde yerli halktan daha kalabalık olduğu görülen Bulgaristan vatandaşlarının, pazarı adeta talan ettikleri kameralara yansıyor. Giyimden, kozmetiğe, temizlik ürünlerinden gıdaya hemen hemen tüm kalem ürünlerden poşet poşet alan Bulgaristan vatandaşları, araçlarının bagajlarını tıka basa dolduruyor.
5 AYDA 1 MİLYON’A YAKIN BULGAR GELDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre ocak-mayıs döneminde Türkiye'yi 944 bin 366 Bulgaristan vatandaşı ziyaret etti. Bulgaristan'dan gelen ziyaretçiler, Türkiye'ye aynı dönemde gelen ziyaretçilerin yüzde 8,3'ünü oluşturdu.
LEVA 9 TL’Yİ GEÇTİ
Döviz kurunun yükselip Bulgar levasının Türk lirası karşısında değer bulması devam ediyor. Avro'ya endeksli Bulgar Levası 9 lira 30 kuruşa yükseldi. 1 Levanın 9 lira 30 kuruşa ulaşmasını fırsata çeviren Bulgarlar, Cuma sabahı günün ilk saatlerinde Edirne’ye akın ediyor, Cuma ve cumartesi gecelerini otellerde konaklayıp Pazar gününe kadar alışveriş yapıyorlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ