BUNU DA GÖRDÜK!

BUNU DA GÖRDÜK!

BUNU DA GÖRDÜK!

BUNU DA GÖRDÜK!
10 Ağustos 2021 - 09:41

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sitem dolu açıklamalarda bulundu. Edirne’de bulunan Hafızağa konağının, kent müzesinin ve tunca kafenin Edirne Belediyesi’nin haberi olmadan Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün tapusuna geçirildiğini belirten Gürkan, bu yerlerin tekrar belediyenin tapusuna geçirilmesi için dava açtıklarını söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediyenin birçok taşınmazını Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından habersizce kendi tapusuna aldığını ifade ederek süreci şöyle ifade etti; “ Şimdi Vakıflar Bölge Müdürlüğü de Edirne'de bu anlamda çalışmalar yaptı. Bilindiği gibi İstanbul'a Gezi parkı devredildi galata kulesi kültür bakanlığı mülkiyetinde olduğu için devredildi. Türkiye genelinde Vakıflar Genel Müdürlüğü bin 41 taşınmazın tapusunu kendi üzerine aldı. Beğeniriz beğenmeyiz ama kanunla verilen bir hak. Kanunlara karşı boynumuz kıldan ince ama tabi ki biz de kanun böyle emrettiği için bizde kanun yoluyla kanuni haklarımızı arıyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü Edirne'de benzer bir çalışma yaptı. Hafızağa Konağı'nı Kent Müzesi'nin olduğu yeri Tunca kafenin olduğu yeri Antik parkın olduğu yer sürüyor mahkemesi bunun gibi dört beş parça yeri bizim hiç haberimiz olmadan bize nezaketen bilgi vermeden öğrendik ki buraların tapuları Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün üzerine geçmiş. Bazıları ile ilgili davalarımızı açtık. Hukuki süreç sürüyor. Bizim hukuktan başka sığınacak yerimiz yok. Başımız sıkıştığında gideceğimiz yer Türkiye Cumhuriyeti' nin mahkemeleri hakimleri. Davaları açtık. Mesela Hafızağa Konağı ile ilgili 1977de vakıfların taviz bedelini alarak orasını vakıf bağlantısından çıkardığını tespit ettik. Elimizde vakıfların belgesi var. Yanlış işlem olduğunu düşündüğümüz için davasını açtık. Şu anda o süreç devam ediyor”dedi.
Meriç Projesi kapsamında Kent Ormanı ve Protokol evininde devredileceğini ve orada çalışanlarların belediyelerin başka kurumlarında görevlendirileceğini söyleyen Gürkan; “ Kent Ormanı Söğütlük, Protokol Evi o ayrı bir süreç. O Meriç Projesi ile ilgili bir süreç. Onu sayın Çevre ve Şehircilik bakanı Edirne'ye  geldiğinde konuştuk. Projenin bütünlüklü bir proje olması adına birleştirdik. Zamanı geldiğinde proje başladığında devredeceğiz. Orada çalışan arkadaşlarımızı başka birimlerimizde değerlendireceğiz. Bizde işten çıkarmanın tek kriteri var işini layıkıyla yapmamak. Siyasi görüş, etnik köken, dini inanç, dünya görüşü bizde işten çıkarmak için geçerli bir mazeret değil. Bugüne kadar bunlardan dolayı kimseyi işten çıkarmadık ama maaşını alan kişi işini yapmıyorsa bir anlamda işine ekmeğine ihanet ediyorsa o zaman kim olursa olsun ben onu işten çıkarırım. Babamın oğlu da olsa çıkarırım. Örnekleri de vardır. İşini yapan arkadaşlarımıza belediyede çok birim var. 30'a yakın birimimiz var. Başka birimlerde değerlendireceğiz. Verilen işi yapmayan arkadaşımız olursa o da kendi işine bakacak. Ona diyecek bir şeyimiz yok. Kreşi de Eylül ayında açacağız”diye ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Orhan Ataçay
    1 ay önce
    Mesela Tunca kafe yıllardan beri belediyenin tapulu yeri. Burasını niye istinaden vakıflar üzerine geçirildiği anlaşılmaz bir durum gösteriyor. İsteğe bağlı bir kararsa bir Edirne,li olarak çok üzülürüm.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ