BÜYÜK EFSANE BAŞLADI

BÜYÜK EFSANE BAŞLADI

BÜYÜK EFSANE BAŞLADI

BÜYÜK EFSANE BAŞLADI
28 Haziran 2022 - 08:56
Reklam

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı.
Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in katılımıyla Edirne Belediyesi binası önünde bir araya gelen kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüdü.
Burada Vali Kırbıyık, Başkan Gürkan ve Ağa Selim, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda, Söz yazarı ve bestekar Beyazıt Sansı'ya ait Kırkpınar Marşı da bando eşliğinde okundu.
Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Kırkpınar Ata Sporumuz. Kırkpınar’a ağalık yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Kırkpınar’a gerçekten ağalık yapacak birisi gelene kadar ben buradayım” ifadelerine yer verdi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk'ün ata sporu Türk'ün milli sporu Türk'ün dünden bugüne Bugünden yarına geleceğe uzanan sporu olan yağlı güreşin Başkenti’ne yağlı güreşin zirvesine ve bugün ata yurdumuzda ara yurdumuzda yağlı güreşin başlangıç noktasına hoş geldiniz. Geçmişe baktığımızda Türk milletinin geçmişinde güreşin birçok farklı yönünü birçok farklı versiyonunu görebiliriz. Bugün Anadolu'ya çıktığımızda Anadolu’muzun güzel ülkemizin çeşitli bölgelerinde çeşitli yörelerinde farklı isimlerle farklı güreşlerinde olduğunu da görürüz.
Bugün Anadolu'ya çıktığımızda Anadolu’muzun güzel ülkemizin çeşitli bölgelerinde çeşitli yörelerinde farklı isimlerle farklı güreşlerin olduğunu 661 yıldan daha da eskidir, bin yıla uzanan güreşlerimiz vardır. Bizim bin yılı geçen güreşlerimiz vardır. Ama yağlı güreş dediğinizde yağlı güreşin başlangıcı Osmanlı ile beraber Rumeli’nin fethi ile beraber Edirne’dir.
Yağlı Güneş tüm Yurdumuza Edirne’den Rumeli’den yayılmıştır ve 661 yıldır da eski başkent İmparatorluğu 92 yıllık başkenti Türkiye Cumhuriyeti Serhat şehri Edirne Kırkpınar Yağlı güreşlerden ev sahipliğini yapmakta yapmaya devam edecektir.
1946 yılından bu yana Edirne Belediyesi'nde ev sahipliğinde organizasyonda yapılan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ülkemizde yılda yaklaşık 120 tane yapılan bütün yağlı güreşlerin bir anlamda olimpiyatıdır bir anlamda dünya güreş şampiyonasıdır.
 14 farklı boydan oluşan yağlı güreşlerde her boydaki başpehlivan o boyun başpehlivanı bir yıl süreyle Türkiye Cumhuriyeti'nde başpehlivanı sıfatını alır unvanını kazanır. Ve geleneklerimize göre başpehlivanlık boyundaki başpehlivanımız 3 yıl üst üste başpehlivanlık unvanını kazandığında da tarihi altın Kemerin ebedi sahibi olur.
Yine bu noktada Kırkpınar'ın temel direklerinden biri olan ağalık geleneğim ağılık müessesesinin de aynı geleneği halen günümüzde yaşatılmakta sürdürülmektedir. Kırkpınar ağılığında da 3 yıl üst üste kesintisiz ağılık yapma hakkını elde eden Kırkpınar Ağası da 3 yıl üst üste yaptıktan sonra Kırkpınar ağalık Kemerin ebedi sahibi olur.
Baş Pehlivanlıkta son yaklaşık 20 yıldır neredeyse tarihi Kırkpınar başpehlivanlık altın kemeri Ahmet Taşçı'dan bu yana hiçbir başpehlivan tarafından elde edilemedi. Son iki yılda şu an 2 Kırkpınar'da başpehlivan Ali Gürbüz tarihi Kırkpınar'ın başpehlivanlık hakkını elde etti. Alın teriyle bileğinin gücüyle. Elbette burası dualı çayır buradaki güreşler, kıran kırana olur tüm hak ederse o bu yılın başpehlivanı olacaktır. Yine sevgili kardeşim Seyfettin Selim de 12 yıl üst üste Kırkpınar kazanarak 3 kez Kırkpınar altın kemerini ebedi sahibi oldu. Bu yıl ilk turu yeni başlıyor kısmet ağlık halesini de pazar günü final güreşlerinden önce 2023 yılı yani Cumhuriyetimizin 100 yılının Kırkpınar ağılığı için ihalesini final güreşlerinden önce gerçekleştireceğiz. Hodri meydan diyoruz. Seyfettin Selim ağaya da bütün ağa adaylarına da, kim koça en yüksek payı verirse ama bir kuralımız var sadece çok para istemiyoruz biz Kırkpınar Ağası olacak insana elbette parası olsun ama parasından önce yağlı güreşe yetecek gönüllü olsun yüreği olsun, en çok arzu ettiğinizde odur.
661 derece tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerimizin Türkün Ata sporuna yağlı güreşimize ülkemizde ve tüm güreş severlerimize pehlivanlarımıza hayırlı uğurlu olması dilekleriyle bir kez daha tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerimizi kutluyoruz ebediyete kadar bu güreşlerin Edirne'de yapılacağını ifade ederek hepine sevgiler saygılar.”dedi.
Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da, şu açıklamalarda bulundu, “1361 yılından bu yana gerçekleştirilen güreşler geçmişten günümüze süregelen çok önemli bir spor dalıdır. Kırkpınar’ı Kırkpınar yapan ağalığı cazgırı davul zurnalı kısmeti ve peşrevi ile kendine özgü ritüelleridir. Bize düşen görev 661 yıldır kesintisiz devam eden yağlı güreşlerin özüne dokunmadan gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır. Özüne uygun şekilde devam edilmesi için tüm gücümüzle çaba göstermeye devam edeceğiz. Final güreşleri ile Türkiye’nin başpehlivanını belirleyerek, tüm Türkiye’ye ilan etmiş olacağız. Bugün de aynı coşku ve heyecanla gerçekleştirdiğimiz bir spor ve kültür etkinliğidir. Bu hafta bizim için özel bir hafta. Türkiye'nin 4 bir yanından güreş severleri ağırlayacağız. Şehir tüm paydaşlarıyla birlikte üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Ebediyete intikal etmiş pehlivanlara Allahtan rahmet müsabakalara katılacak güreşçilere de başarılar diliyorum"
29 Haziran’da Prof. Dr. Müjde Ayan’ın atölye sergisi Sarayiçi’nde sanatseverlerle buluşacak. 30 Haziran Perşembe akşamı sevilen müzik grubu Rubato, Sarayiçi konser alanında unutulmaz bir konsere imza atacak.
661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1 Temmuz Cuma günü saat 09.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda başlayacak. Saat 10.00’da ise 661. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Selimiye Meydanı önünde karşılanacak. Pehlivanlar Mezarlığı’nda düzenlenecek törenin ardından öğlen Selimiye Camii’nde mevlid okutulacak.
Kırkpınar Güreşleri’nin resmi açılış programı ise aynı gün saat 18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca 1 Temmuz Cuma akşamı Sarayiçi Konser Alanında, ünlü sanatçı Şevval Sam konser verecek.
2 Temmuz Cumartesi Günü, güreşler devam ederken, akşamında da Sarayiçi Konser Alanı’nda ünlü müzik grubu Zakkum, konser verecek.
3 Temmuz Pazar Günü ise, Saat: 15.00’te 662.  Kırkpınar Güreşleri Ağası’nın belirleneceği Koç Satış İhalesi gerçekleştirilecek. Saat 17.30’da ise 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanının belirleneceği başpehlivanlık güreşinin startı verilecek. 661. Kırkpınar, ödül töreni ile son bulacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ