BÜYÜK SERMAYE SAHİPLERİ ARAZİLERİ...

BÜYÜK SERMAYE SAHİPLERİ ARAZİLERİ TOPLAMAKTADIR

BÜYÜK SERMAYE SAHİPLERİ ARAZİLERİ TOPLAMAKTADIR

BÜYÜK SERMAYE SAHİPLERİ ARAZİLERİ TOPLAMAKTADIR
26 Nisan 2021 - 23:10

Dünyanın en zenginlerinden Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in, Trakya’dan toprak aldığı iddiaları hakkında CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu açıklamalarda bulundu.
Gaytancıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Basına Bill Gates'in Trakya'da tarım arazileri aldığına dair haberler yansıdı. İlgili Bakanlıklardan bu konuda bir açıklama yapılmadı. Haberlerin gerçek olup olmadığı konusunda Bakanlıklardan açıklama bekliyoruz.
Diğer yandan Bill Gates’in başkanlığını yaptığı Bill ve Melinda Gates Vakfı ile Tarım Bakanlığı yetkilileri geçen yıl bir araya gelmişler ve işbirliği alanlarını görüşmüşlerdi. Konuya ilişkin vermiş olduğumuz soru önergesine gelen cevapta ise söz konusu vakıf ile herhangi bir işbirliği anlaşması yapılmadığı, yapılan görüşmenin de bir nezaket ziyareti olduğu belirtildi.
Şimdi basına yansıyan haberlere baktığımızda, Gates Vakfının dünyada özellikle tarım topraklarına olan ilgilisini bildiğimizden söz konusu görüşmenin basit bir nezaket ziyareti ya da ülkemizin lehine bir işbirliği çalışması olduğuna dair derin kuşkularımız var. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu haberlerle ilgili çok net, açıklayıcı, kamuoyunu tatmin edecek açıklamalar yapmak zorundadır.
Söz konusu haberin konusu olan tarım arazilerinin satışı özellikle Edirne ve bütün Trakya'da önemli bir sorundur. Borçlandırılan, yeterli desteği alamayan çiftçilerimiz topraklarını satmak zorunda bırakılmaktadır. Yerli ve yabancı büyük sermaye sahipleri bu arazileri toplamaktadır. Bu eğilim sürer ve engellenmez ise maalesef insanımız kendi topraklarında "sefil" durumuna düşecektir. Bu toprak satışlarıyla ilgili TBMM'ne daha önce bir araştırma komisyonu kurulması için de önerge vermiştim. Ancak AKP'nin sayısal çoğunluğu bu komisyonun kurulmasına da izin vermedi.
Geldiğimiz durumda tarım topraklarımızı korumak artık ülkemiz için hayati önemdedir. Yüzyıl önce Çanakkale'yi geçemeyen, İzmir'de denize dökülen emperyalistleri arka kapıdan içeri alıp topraklarımız satmak kabul edilemez. AKP bu satışlara, toprakların hızla el değiştirmesine sesini çıkarmamakta, uyguladığı politikalarla desteklemektedir. Yapılması gereken bu toprak satışlarının önüne geçmek, çiftçimizi tarlasında tutacak üretim ve destekleme mekanizmalarını hızla uygulamaya geçirmektir.
Bizim şansızlığımız dünyanın tarımın önemini gördüğü, geleceğin tarımdan geçtiğini bildiği ve buna göre yapılandığı bir dönemde AKP gibi üretime düşman, rant sever, çiftçisini desteklemek yerine ezen bir zihniyetle yönetilmemizdir. İlk seçimlerle bu zihniyet tarihin karanlık sayfalarında yerini alacak, hayırla hatırlanmayacaktır.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK