ÇELTİK ALIM FİYATLARI ÜRETİCİYİ MEMNUN...

ÇELTİK ALIM FİYATLARI ÜRETİCİYİ MEMNUN ETMEDİ

ÇELTİK ALIM FİYATLARI ÜRETİCİYİ MEMNUN ETMEDİ

ÇELTİK ALIM FİYATLARI ÜRETİCİYİ MEMNUN ETMEDİ
10 Eylül 2021 - 09:27

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, çeltik alım fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini belirterek, açıklamalarda bulundu.
Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çeltik alım fiyatları müjde adı altında; ton başına Baldo için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için ise 4 bin lira olarak açıklandı.
Geçen yıl 2020 dönemi için ise 55 randımanlı Baldo çeşidi çeltik alım fiyatını ton başına 4 bin 500 lira, 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatını ton başına 3 bin 600 lira ve 65 randımanlı Luna çeşidi çeltik alım fiyatını ton başına 3 bin 200 lira idi.
Bu veriler nezdinde geçen seneye kıyasla yaklaşık %25 lik bir artışın söz konusu olduğunu görüyoruz. Peki girdi maliyetlerinde ne kadar artış yaşandı? Geçen seneye oranla bir çok girdi maliyetinde %100’den fazla bir artış oldu. Çalışmalarımızda maliyetlerin 5 bin 200 liradan kesinlikle aşağıda olmadığını gözlemlemiştik.
Çeltik alım fiyatlarının açıklanmasından sonra İpsala bölgemizde çeltik üreticimizin memnuniyetini sorgulamak için parti yöneticilerimizle birlikte bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Çiftçimiz ağzından ‘’Cumhurbaşkanı nasıl olurda bunu müjde gibi kendi ağzından açıklar hayret etmemek elde değil’’. ‘’ Bir daha ekmeyeceğim’’. gibi cümleler eksik olmadı.
Bölgede yaptığımız saha araştırmasında hasar tespit çalışmalarında adaletsizlikler yaşandığını bu sebeple mağduriyet yaşayanların olduğunu ve çeltikte rastlanılan hastalıktan ötürü verimde büyük bir kayıp yaşanacağını gözlemledik, bu sorunlarında çiftçiye ekstra maliyet yazacağını da eklemek lazım.
Ayçiçek ürünü ile ilgili yaptığımız saha çalışmasında ise bazı yerlerde hasatın başlandığı fakat alım fiyatının açıklanmadığından dolayı mağduriyetlerin oluşacağını gördük, 6 lira civarında bir beklenti var… Ülkemizde yaşanan kuraklığı da göz önünde bulundurularak üreticimizi bir nebze mutlu edecek bir rakam verilecek mi, ilerleyen günlerde göreceğiz.

İthalat politikası ile ilgili sıkıntılar ise her geçen gün farklı bir şekilde gün yüzüne çıkmakta. En son TMO’nun 301 dolardan arpa ithal edeceğini hayretler içerisinde izlemiştik, bugün ise Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bazı hububat ve bakliyat ürünlerinde gümrük vergisi oranlarının yılbaşına kadar yüzde sıfır olarak uygulanacağını öğrendik. Yaklaşık 3 yıl evvel Cumhurbaşkanı ‘’Tarımda planlı üretime geçerek ithalatı azaltmayı ve ihracatı çoğaltmayı amaçlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Çiftçi destek beklerken iktidarın bu tarz yaklaşım göstermesi bana ‘’Ağam eğlenir bizimle’’ repliğini hatırlattı.

Şunu da belirtmek isterim ki, geçtiğimiz günlerde %27.1 genel anlamda büyüme ve %2 tarımda büyüme rakamları açıklandı. Büyüme rakamları kağıtta güzel duruyor da nedense vatandaşın cebinde ise hiç görünmüyor. Diyelim ki, rakamlar doğru bu seferde genel anlamda büyümenin yanında çiftçiye verilen değerin düşüklüğü görmek çok acı.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI