ÇELTİKÇİNİN UMUDU KUZEY RÜZGARLARINA KALDI

ÇELTİKÇİNİN UMUDU KUZEY RÜZGARLARINA KALDI

ÇELTİKÇİNİN UMUDU KUZEY RÜZGARLARINA KALDI

ÇELTİKÇİNİN UMUDU KUZEY RÜZGARLARINA KALDI
19 Haziran 2019 - 05:19
Reklam

Türkiye’nin pirinç üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan İpsala’da, çeltikçiler pirinçten iyi verim alabilmeleri için “Kuzeyden Esecek Rüzgarı” bekliyor.
İpsala Çeltik Üreticileri Başkanı Sedat Balcılar,Ağustos ayına kadar çiftçi dilinde olan “kuzeyli rüzgarlar”  devam ederse verim iyi olmasını bekleriz ama güneyli rüzgarlar eserse  çeltiklerde verim düşük olur. Biz çeltikçilerin bütün umutları kuzeyli rüzgarlardan esecek rüzgara bağlı olduğunu ifade etti.
Türkiye son yıllarda dışarıdan tonlarca pirinç ithal ede dursun, Trakyalı çeltik üreticileri kendi topraklarından çıkacak pirinçten daha iyi verim alabilmeleri  için “Kuzeyden Esecek Rüzgarı” bekesin. Esecek doğru rüzgar çeltikçilerin hasat zamanı büyük oranda yüzünü güldürmüş olacak.

ÇELTİKÇİNİN UMUDU KUZEYLİ RÜZGARLAR
Çeltik ekilişleri tamamlandı. Şuanda çeltiklerde yabancı otla mücadele döneminden geçirdiklerini belirten İpsala Çeltik Üreticileri Başkanı Sedat Balcılar, ”Özellikle darıcan gibi yabancı otlar olmak üzere hepsini ilaçlarla öldürmeye çalışıyoruz. Şuanda da gübreleme çalışmaları başladı. Yabancı otla ve gübrelemenin dışında hastalıklara karşı koruyucu ilaçlar atılıyor. İnşallah bir hastalıkla karşı karşıya kalmayız. Çeltik işi zaman işidir. Şuan verimi ve fiyatı konuşmak çok erken. Ağustos ayına kadar çiftçi dilinde olan “kuzeyli rüzgarlar”  devam ederse verim iyi olmasını bekleriz ama güneyli rüzgarlar eserse  çeltiklerde verim düşük olur.Biz çeltikçilerin bütün umutları kuzeyli rüzgarlardan esecek rüzgara bağlı” dedi.
             

                                                                                                                                              MERT SOYLU


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...