ÇELTİKLERİN YER ALTI SU KAYNAKLARIYLA...

ÇELTİKLERİN YER ALTI SU KAYNAKLARIYLA SULANMASI YASAKLANSIN

ÇELTİKLERİN YER ALTI SU KAYNAKLARIYLA SULANMASI YASAKLANSIN

ÇELTİKLERİN YER ALTI SU KAYNAKLARIYLA SULANMASI YASAKLANSIN
06 Ocak 2021 - 23:47
Reklam

Edirne İl Genel Meclis Üyesi Şenol Kılıç, yer altı su kaynaklarının çeltik tarlalarında kullanılması sonucu tükendiğini öne sürerek, yer altı su kaynaklarıyla çeltik tarlalarının sulanmasının yasaklanması çağrısında bulundu.
2040 yılında Türkiye’yi büyük su sıkıntısının beklediğine dikkat çeken Edirne İl Genel Meclis Üyesi Şenol Kılıç,  “Ülkemizde her ne kadar su sıkıntısı çekilmiyor dense de yapılan araştırmalara göre ülkemiz su fakiri bir ülke.204 yıllarda ülkemizde tıpkı ülkemizde Orta doğuda olduğu gibi büyük su sıkıntılarının çekileceği bilim adamları tarafından söyleniyor. Bizimde görevimiz,2040 yılına nasıl bir Türkiye bırakırız diye bunun tedbirlerini almamız gerekiyor. Bizim en önemli meralarımızdan biri Ergene Havzası, burada Türkiye pirincinin yüzde 40’ini üretmekteyiz. Burada bu kadar kaliteli güzel pirinci üretmemizin nedeni ise; her yıl Meriç nehrinin taştığı noktasında ki orada ki toprakların yenilenmesidir” dedi.


DSİ YER ALTI SU KAYNAKLARININ ÇELTİK SULAMASINDA KULLANIMINI YASAKLAMALI
Yer altı su kaynaklarını çeltik üretimin bitirdiğini ifade eden Kılıç; “Birde bizim ovalarımız da Devlet Su İşlerinin açmış olduğu yer altı sulama kuyuları var. Bu yer altı sulama kuyuları pirinç üretiminde de kullanılmakta. Burada ki topraklar 3-4 yıl sonra verimini kaybediyor. Bu kuyulardan sulandığı için çeltik. Bilindiği gibi çeltiğin bol suya ihtiyacı var ve ondan dolayı da her geçen gün biz yer altı sularımızı da pirinç ekildiği yerlerde azaltmaktayız. İleride yer altı suların kurumasına neden olacağız. Bu yıl bilindiği üzere Erikli,Yayla büyük su sıkıntısı yaşadı bu sene bu yer altı sularının önemi şimdi ortaya çıktı. Bizim planlama yaparken artık,Devlet Su İşleri tarafından açılan yer altı sularının pirinç çeltik ekiminde kullanılmaması gerekiyor.Ülkemizde su kaynaklarının %70’ini tarımsal sulamalara harcamaktayız,%30 ise diğer sulamalarda kullanılıyor.  Meclise önerim Devlet Su İşleri yer altı kuyularının çeltik üretiminde kullanılmaması gerekmekte çünkü çok bol su gerekiyor.  DSİ tarafından yer altı sularının çeltik üretimi  için kullanılması için yasaklanmalı”dedi.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ...