CHP’NİN GÜNDEMİ PANKART YASAĞI

CHP’NİN GÜNDEMİ PANKART YASAĞI

CHP’NİN GÜNDEMİ PANKART YASAĞI

CHP’NİN GÜNDEMİ PANKART YASAĞI
21 Nisan 2021 - 12:32

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi, Edirne’de astıkları pankartların kaldırılması ve pankart yasağı hakkında açıklamalarda bulundu.
“Biz kimseyi suçlamadan sorumuzu sormaya devam edeceğiz diyen”  CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “son bir haftadır afiş krizi aldı başını gitti. CHP il ve merkez ilçe başkanları olarak afişle ilgili mücadeleyi vermeyi, 128 milyar doların nerede olduğu ile ilgili soruları sormaya devam edeceğiz. Biz kesmeyi suçlama anlamında ne bu afişlerin çalışmasını yaptık, ne de basın açıklaması yaptık. Ana muhalefet partisi temsilcileri olarak sorma hakkı bizde olduğu için Türkiye’de eşgüdümlü böyle bir çalışma başlatıldı. Merkez Bankası kaynaklarında olması gereken 128 milyar doların nerede olduğunu soruyoruz. Sorularımız cevap bulmaya yavaş yavaş başladı. Biz daha duyduklarımızla ikna olmadık. Bununla ilgili mücadelemiz yasal çerçevede devam edecek ”diye belirtti.
Afişlerle ilgili toplatılma sürecini ise Pekcanlı söyle anlattı; “Geçtiğimiz hafta afiş krizi ilk Cuma günü başlamıştı. Edirne il örgütünün astığı afişler toplatıldı. Toplatılma gerekçesini tüm Türkiye görerek güldü. Afişlerin toplatılmasıyla ilgili savcılık kararını Edirne Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazımızı yaptık. Bir iki gün içinde netleşecek. Sulh Ceza mahkemesine itirazımızdan sonra savcılık kararı olduğu için parti binamıza başka bir afiş asmadık. Parti binamıza 128 dolar nerede diye bir pankartımız oldu. Bir gece saat 02.00 civarında emniyetten arandım. Aynı savcılık kararının devamı niteliğinde buradaki pankartımızı da söktüler. Ertesi gün sadece 128 yazısını astık. Yaptığımız her şey yasal çerçevede. 128 yazısına da 12 saat dayanabildiler. Yazı valilik kararı ile kaldırıldı. Biz dün Edirne İdare Mahkemesi’ne bu karara da itirazda bulunduk. Edirne Valiliği’ne de aldıkları kararın yanlış olduğunu, Valilik makamından bize tebliğ edilen pandemi kuralları çerçevesinde bu yasaklarla siyasi partilerin bir ilişkisinin olmadığını söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. 128 yazısı iftar saati Edirne Emniyet Müdürlüğü güvenlik şubeden ekipler gelip kaldırdı ”dedi.
DİĞER PARTİ PANKARTLARINA AYNI UYGULAMA OLACAK MI?
 Diğer siyasi partilerin afişlerine de aynı uygulamalar yapılacak mı diye valiliğe soran Pekcanlı; “Bakıyoruz ki Edirne’de işin çıkış noktası 128 milyar dolar nerede afişinden sonra sadece bizim afişler takip ediliyor. Edirne’de diğer siyasi partilerde siyasi sloganlar farklı yazılar her şey var. Valiliğe bunlara dene müdahil olmuyorsunuz diye sorduk. Dün saat 14.00’te bu dilekçeyi verdik. Şu ana kadar diğer siyasi partilerdeki afiş ve pankartlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. O zaman CHP’ye özel hukuk dışı bir uygulama bu. Yazsal olarak bu mücadeleye devam edeceğiz. Yasaların bize tanıdığı bütün imkanları kullanacağız. 128 milyar dolar nerede sorusunu sormaya devam edeceğiz. Edirne’de bize uygulananın aynısı billboardlara da uygulanması lazım. Yarın öbür gün üç harfli marketler broşür dağıtmaya kalkarsa valilik müdahale edebilecek mi. bu da yasak. Broşür, el ilanı her şey yasak diyorlar. Demek ki bu uygulama sadece bize özel bir uygulama. İktidar partisinden diğer partilere kadar Valilik bize yaptığı uygulamayı diğerlerine yapabilecek mi, ben de bunu soruyorum” dedi.
EDİRNE VALİLİĞİ HANGİ KANUNDAN ATIFTA BULUNARAK BU YASAĞI ÇIKARTTI
CHP Merkez İlçe Başkanı Avukat Burak Güngörmedi ise süreci değerlendirerek hukuki olarak mantıklı bir yanının olmadığını ifade ederek şöyle devam etti; “Bu yasağın sadece bizim partimizle ilgili alındığını biliyoruz. Diğer partilerin il binasındaki afiş, pankart ve posterlerin kaldırılmasıyla ilgili valiliğe 22 saat önce dilekçe sunduk. Bize iki üç saat içinde yasak kararı aldırıp polis memurların gönderip afişimizi söktüren valilik, 22 saattir dilekçemize ne bir cevap verebildi, ne de bir işlem yapabildi. Hukuka aykırılık halen devam ediyor. Biz burada 128 milyar doları çaldınız çırptınız demiyoruz. Çok basit bir soru soruyoruz. 128 milyar doları nerede. Bu bizim vatandaşımızın parası. Biz siyasi partiler olarak bunu sormazsak görevimiz nedir? Edirne Valiliği hangi kanundan atıfta bulunarak bu yasağı çıkarttı, hukukçu olarak bunu anlamış değilim. Dayanmış olduğu maddeler 2911 sayılı toplantı gösteri yürüyüş kanunu, 5442 sayılı il idaresi kanunu. Ben bu kanunların tüm maddelerini okudum. Edirne Valiliği’ne yasaklama kararı verecek tek bir madde yok.  Biz CHP olarak hukuki çizgiden hiçbir zaman çıkmadık, çıkmayacağız. Bizlerin ve tüm vatandaşların hakkını aramaya devam edeceğiz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ