ÇİFTÇİ KENDİNE YETEMEZ HALE GELDİ

ÇİFTÇİ KENDİNE YETEMEZ HALE GELDİ

ÇİFTÇİ KENDİNE YETEMEZ HALE GELDİ

ÇİFTÇİ KENDİNE YETEMEZ HALE GELDİ
15 Mayıs 2019 - 08:07

14 Mayıs Çiftçi Günü nedeniyle Edirne Ziraat Odası tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Sonrasında Edirne Ziraat Odası Binası’nda Hüseyin Arabacı, basın açıklaması düzenledi.
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde bu ithalatın yapılması, çiftçinin belini bükmektedir.  Biz kendi kendimize yetemiyoruz. Gümrük vergilerinin sıfıra çekilmemesi, bunun belli bir oranda olması, yani çiftçinin ürününün daha aşağıya düşmesi engellenmesini söyledi.
KENDİ KENDİMİZE YETEMİYORUZ
Bakanlığımızın açıklamış olduğu buğday fiyatları, girdi maliyetlerimizin yüksek olmasından dolayı tatmin edici olmadığını dile getiren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı,” Girdi maliyetlerimizden mazot ve gübre fiyatlarında yüzde 100’lere varan yükselişe rağmen, açıklanan fiyatta yüzde 29 artış yapılmıştır. Girdi maliyetlerimizin yüksek olmasından dolayı bazen ilaçtan, bazen gübreden tasarruf etmeye çalışıyoruz. Doğal olarak bu durum, hem verim düşüklüğüne hem de kalite düşüklüğüne neden oluyor. Girdi maliyetleri belimizi büktüğünden dolayı bu tarz sıkıntılar yaşıyoruz. Çiftçinin ayakta kalabilmesi, daha iyi üretim yapabilmesi adına 1,60-1,70 gibi rakamlar bekliyorduk. Bu civarda fiyat açıklanmış olsa, çiftçilerimiz daha mutlu olacaktı. Maalesef bu rakamların altında kaldı. Bakanlığımız bu konuda tekrar düzenleme yaparsa çiftçimiz sevinecektir. Üstelik son zamanlarda yurtdışından sıfır gümrük vergisiyle buğday ithal ediyoruz. Girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde bu ithalatın yapılması, çiftçinin belini bükmektedir. Biz kendi kendimize yetemiyoruz o yüzden şu anda ithal edilmesi konusunda bir şey diyemiyoruz. En azından gümrük vergilerinin sıfıra çekilmemesi, bunun belli bir oranda olması, yani çiftçinin ürününün daha aşağıya düşmesi engellenmelidir.” dedi.
ÇELTİK EKİMİ GAYET İYİ
Çeltik ekiminin şu anda gayet iyi gittiğini belirten Arabacı, “Çeltikte, Türkiye’nin yüzde 44’ünü bölgemiz ekiyor. Şu anda çeltik ekilişlerimizin de çoğu yapılmış durumda. Hava şartlarının iyi gitmesi, yerlerimizi erken hazırlayıp işlerimizi erken yapmamıza neden olmuştur. Şu an ekiliş aşamasında herhangi bir sıkıntı yok. İyi bir verim olmasını bekliyoruz” dedi.
AYÇİÇEĞİNDE SIKINTI YAŞIYORUZ
Ayçiçeğinde bazı sıkıntılar yaşandığını belirten Arabacı,”Ayçiçeğinde ise, bu dönemde biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bazı çeşitlerde, bazı markalarda köse hastalığı gözüküyor. Birçoğumuzda şu anda bozuyoruz. Çiftçinin bu zor gününde, sıkış olduğu dönemde bir de böyle bir hastalığın olması bütün çiftçileri zora soktu ve üzdü tabii ki. Bizim burada 3 tane nehrimiz var. Bununla ilgili daha iyi çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. 8-10 yıldır bir baraj projesi var. Bitmiş bir proje, hatta ihaleye verilmiş ve sonrasında ihaleden çekilmiş bir proje. Bu proje tamamlanırsa, 34 bin dönüm arazi sulayacak ve daha yüksek verim alıp, daha çok buğday, ayçiçeği yetiştirme şansına sahip olacağız. O yüzden bu tarz çalışmalara biraz daha ağırlık verilmelidir” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
MAHALLE HALKI SEFERBER OLDU
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA
SELİMİYE CAMİİNDE MANEVİ MASA