ÇİFTÇİ KÜSTÜRÜLMEMELİ, ÜRETİM CAZİP...

ÇİFTÇİ KÜSTÜRÜLMEMELİ, ÜRETİM CAZİP OLMALI

ÇİFTÇİ KÜSTÜRÜLMEMELİ, ÜRETİM CAZİP OLMALI

ÇİFTÇİ KÜSTÜRÜLMEMELİ, ÜRETİM CAZİP OLMALI
08 Mayıs 2020 - 00:15

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa’nın canlı yayın konuğu oldu.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Son iki aydır gübre ve yeme çok zam yapılıyor çiftçileri zora sokuyor, bu konuda çiftçiler ne durumda?
CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Edirne çok önemli bir tarım bölgesi. Türkiye’ye çok ciddi ürünler sağlıyor, bu ürünlerin başında buğday geliyor. Türkiye buğday üretiminin yüzde 6-7’sini Edirne’mizden karşılıyor. Çeltik üretiminde de Türkiye’nin yüzde 60’ını Edirne sağlıyor. Ayçiçeğinde de yüzde 13-14’lük kısmını Edirne sağlıyor. Bu açıdan baktığımızda Edirne stratejik bir tarım bölgesi ve Edirne’yi diğer illerden ayıran bir başka özellik var arazileri diğer illere göre daha büyük. Tarıma daha elverişli arazileri var. Suluma yapılan alanlar çok sınırlıda olsa Edirne’nin katma değer yaratan sanayisi var. Enflasyon rakamları açıklandı gübreye de yüzde 10’un üzerinde zam yapıldı. Bu sadece bir aylık periyotta yapılan zam. Bir yıl içerisinde gelen zam yüzde 40 ile 50 arasında zam. Siz üretmek istiyorsunuz ama girdileriniz sürekli artıyor, ürün fiyatı da sabit.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Buğdayda açıklanan fiyatlarda, ithalat fiyatı ile yerli fiyat arasındaki fark neden bu şekilde?
CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Eskiden ithal daha ucuzdu çünkü dolar düşüktü. Dolar arttı. Türkiye ekonomisi korona öncesi de bir kriz içerisindeydi, koronayla birlikte kriz daha fazla arttı. İçerdeki borçları para basarak çevirebilirsiniz. Ama dışarıda ki borçları çeviremezsiniz. Dışarıda ki borçları çevirebilmek için dövizin fiyatını yükseltti ve döviz arttı. TMO geçen hafta ihale yaptı,230 dolardan tonu buğday satın aldı, bu rakam bir hafta sonra 250 dolara çıktı buda bin 750 lira yapıyor. Rusya’dan bin 750 liraya buğday satın alıyorsunuz, kendi çiftçinize bin 650 lira veriyorsunuz. Bu sene buğdaylar sarılık var. Tarımın doğası gereği bunlar normal, neden normal çiftçilik açık hava fabrikası. Çiftçinin gözünün içine bakmanız lazım tonda 50-100 lira fazla verseniz devlet batmaz. Ama çiftçi beni koruyor der. Türkiye’de AKP iş başına geldiğinde 90 milyon hektar arazide biz buğday ekiyorduk. Şimdi 70 milyon hektar araziye düştük. 20 milyon hektar arazi ekilmiyor bunlar sadece buğday arazisi. Bu araziler Anadolu da boş duruyor. Tarım bakanı tohumlukta yüzde 75 hibe vereceğiz dedi. Bende bırak tohumluğu traktörde verseniz çiftçini oraya gitmez, üstüne para vermeniz lazım. Siz çiftçiyi bir defa toprağa küstürdüğünüz zaman toprağa dönmek istemez üretim yapmak istemez. Üretimin cazip olması lazım.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa:Edirne esnafın beklentileri sizce bu süreçte beklentileri nelerdir?
CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Edirneli esnafımız çok zor durumda.  Esnaflar orta direktir. Orta direği çok iyi korumak lazım. Esnafın durumu iyiyse yanında mutlaka birini çalıştırır, vergisini verir. Siz vergi veren insanları korumak zorundasınız. Vergiler devletin en büyük kazanç kapısıdır. Vergi vermeyen insanlara devlet yardımlar yapıyor, yapsın çok yoksul aileler var.  Esnaf kredi almak istiyor, senin sicilin bozuk diye sana yok diyor. Bu dönemde kafeler, lokantalar, berberler kuaförler kapalı. Minibüsçüler çalışıyor ama mazot parasını bile çıkartamıyor. Bu esnaflara can suyu vermemiz lazım. Gelişmiş ülkeler vatandaşlık parası veriyor, bizimkilerde borçlandırıyor. 10 bin liralık krediyi bile bir aydan beri beleyen vatandaşlar var çıkmıyor. Esnaf çok zor durumda, bir takim bürokratik işlemler aranıyor, bu dönemde bu işlemleri aramamak lazım, insanların geçmişine bakmamak lazım. İnsanlar evine ekmek götürmek zorunda. İnsanlar bu zamanda enerjiye bedava ulaşmalılar.
Bu krizde Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olsaydı; biz bunları ne yapar ne eder,zaten ülkeyi bu duruma getirmezdik. Üretimi daha iyi duruma getirirdik. O esnaflara çiftçiye,işçilere çok ihtiyaç var. Türkiye’nin çok büyük işsizlik sorunu var. Korona krizi gelmeden 6 milyon işsizimiz vardı. Şuan 13 milyon insan filen çalışmıyor.
Edirne Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Ertelenen vakıf kiraları yetersiz gelecek, bu konuda ne gibi girişimleriniz olacak?
CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Mağdur olan herkesin yanındayız her zaman . Küçük esnaf özellikle zor durumda. Büyük alışveriş merkezleri açık olacak, küçük işletmeler kapalı olacak bu olmaz. Edirne bir turizmi kenti bu süreçte kimse gelemeyecek. Müjde gibi sunuldu kira alınmayacak diye, ama üç aylık kiraları daha sonra ki aylara eklendiğini öğrendik.  Üç ay almıyorsanız hiç almayın devlet olarak onları unutun, o insanlara böyle bir katkıda bulunun. Bunlar destek değil. AKP maalesef, bir çok şeyi yanlış yapıyor, muhalefete de danışmıyor. Buda kendi içerisinde tek adam rejiminden de kaynaklanıyor. Bir adama bu kadar yetki yanlış. Bilim kurulunda, TBMM tartışılarak bu kararlar alınsa işler demokrasi ile daha iyi bir şekilde çözülecek. Bizde destek veririz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRETMENLER ANT İÇTİ
ÖĞRETMENLER ANT İÇTİ
ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN ADININ CADDEYE VERİLMESİ
ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN ADININ CADDEYE VERİLMESİ