CİNSİYETÇİ UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ

CİNSİYETÇİ UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ

CİNSİYETÇİ UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ

CİNSİYETÇİ UYGULAMA KABUL EDİLEMEZ
13 Eylül 2019 - 08:41

MERT SOYLU
Selimiye Camii’nde kadın ve erkek girişinin ayrılması sonrası bir çok kadın derneği tepki amaçlı Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu, “Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu eşitsizliği hoş görmemesi gerekir. Türkiye için UNESCO dünya mirası listesine girmiş bir camide kadın-erkek eşitsizliğini gündeme koymak doğru değildir.”dedi.
Edirne Kadın Dayanışması adına konuşma yapan Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu,” Edirne’de basında Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği tarihi Selimiye Cami girişinde kadın ve erkek girişleri ayrıldı.” şeklinde gördüğümüz uygulamayı kabul etmiyoruz. Dini uygulamalarınıza “Hanımefendiler rahat etsin diye” söylemiyle karar verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyecek olan bu uygulama tüm kadınları, kadın-erkek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışan tüm kesimleri rahatsız etmiştir.
Cami içinde birlikte olunması zorunlu olan bir mekana girişlerin cinsiyete göre yapılması "talep var" gerekçesine sığdırılamaz. Kaldı ki en kutsal Kabe' de bile bu ayrımın olmadığını biliyoruz.Edirne’de kadınların yaşamına müdahale eden, engel koyan hiçbir uygulama kabul edilemez. Yapılmak istenen bu uygulamayı reddediyoruz.
Ülke ve Edirne ekonomisi için de büyük önem arz eden Dünya Mirası bir eserde, İl Müftülüğünün yaptığı cinsiyetçi uygulama kabul edilemez. Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu eşitsizliği hoş görmemesi gerekir. Türkiye için UNESCO dünya mirası listesine girmiş bir camide kadın-erkek eşitsizliğini gündeme koymak doğru değildir.
Tabelanın değiştiğini öğrendik. Ülkemiz ve ilimiz turizmi için bu kadar önemli olan dünya mirası bir eserde bu tür uygulamalara hiç bir zaman da yer verilmemelidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN