ÇOCUKLARDA OBEZİTEYE DİKKAT!

ÇOCUKLARDA OBEZİTEYE DİKKAT!

ÇOCUKLARDA OBEZİTEYE DİKKAT!

ÇOCUKLARDA OBEZİTEYE DİKKAT!
01 Ağustos 2022 - 09:05
Reklam

Günümüzde hazır gıda tüketiminin artmasının çocuk obezitesinin yaygınlaşmasına sebep olduğunu açıklayan Diyetisyen Kıymet Pınar Çalım, ailelere çağrıda bulunarak, “çocuklarınıza hazır gıda yerine evde kendi yapmış olduğunuz ürünleri tüketmelerine izin verin” dedi.
Çocuk obezitesinin gün gittikçe artığını ve bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü söyleyen Özel Trakya Hastanesi Diyetisyen Kıymet Pınar Çalım; “Genelde çocukluk dönemi obezitesi çok fazla oluyor. Fazla miktarda hazır gıda tüketimi oluyor. Bunun için okullar önlem almaya başladılar, beslenme dostu okullar var fakat bunun biraz yetersiz olduğunu görüyorum. 
GAZLI İÇECEK YERİNE SÜT ÜRÜNLERİ KONULMALI
 Çocuklarda hazır gıda tüketimini aileler biraz daha geri plana çekmelidir. Sebze ve gazlı içecekler yerine süt ürünleri konulmalı. Çocukları evde tüketime alıştırmaları gerekiyor. Çünkü dışarıdaki gıdalar biraz daha tat olarak tatmin edici olması bakımından yağlı oluyor.
HAZIR GIDALAR KRONİK HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIR
 Hazır gıdalar, doymuş yağ oranı çok yüksek olduğu için çocuklar için aslında gelecekteki kronik rahatsızlıklar açısından risk taşıyor.  Şekerli olmaları nedeniyle obezite için ayrı bir etken oluyor. Çocuklarda beslenmenin yanı sıra kas gelişimleri için egzersiz yapmaları da bir o kadar önemli.
ÇOCUKLARA ETLE MAKARNA ARASINDAKİ TERCİH YAPTIRILMAMALI
 Cips kola gibi ürünler yerine meyve kuru yemiş, leblebi, ara öğünlere konulabilir. Çocuklara ailelerin doğru tercihler sunması gerekir. Örneğin etle makarna arasındaki tercih yaptırılmamalı. Ama makarna ile pilav arasında tercih yaptırılabilir.  Bunlara dikkat edilmeli. Ailelerin de bir nebze doğru beslenmeyi öğrenmeleri ve çocuklara da bu davranışları yansıtmaları gerekiyor.
FAZLA DONDURMA YEMEK OBEZİTEYİ TETİKLEYEBİLİR
 Yaz aylarında dondurma günlük bir iki top olacak şekilde tercih edilebilir. Hatta en sağlıklı tercih olarak dondurma olabilir, sütlü bir tatlı olmasından dolayı. Günlük fazla tüketimi yine obeziteyi tetikleyebilir. O açıdan günlük bir iki top olacak şekilde tercih edilebilir” dedi.
HABER:İPEK HATİPOĞULLARI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ