DAVUL ZURNAYLA KARŞILADILAR

DAVUL ZURNAYLA KARŞILADILAR

DAVUL ZURNAYLA KARŞILADILAR

DAVUL ZURNAYLA KARŞILADILAR
02 Temmuz 2019 - 04:03

 Mert SOYLU
6 buçuk asırlık tarihi, olan ve bu yıl 658’ncisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna Ekibinin, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı Edirne Belediyesi önünde karşılamasıyla başladı.
41 kişiden oluşan Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna Ekibi, Kırkpınar haftasının başlaması nedeniyle sabah saatlerinde Edirne Belediyesi önüne geldi. Davul-zurna ekibinin ünlü şefi  Fahrettin Zurnacı’nın,  öncülüğünde Kırkpınar nağmelerinden oluşan gösterisi vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle izlendi.
Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna ekibi daha sonra belediyeye gelen Başkan Gürkan’ı en güzel ezgiler eşliğinde karşıladı. Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’nin şefi Fahrettin Zurnacı, Başkan Gürkan’a çiçek takdim etti. Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’nin Başkan Gürkan’ın en sevdiği türkü olan ‘Bülbülüm Altın Kafeste’yi çaldı.
GÜRKAN, HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN
“Tarihi Kırkpınar’ın tarihi davul-zurnacıları 658. Kırkpınar’ımız Edirne’mize, ata sporumuz yağlı güreşe ve büyük Türk Milleti’ne hayırlı, uğurlu olsun diyen Gürkan,”İnşallah 657 yıldır başarıyla yaptığımız Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 658.’sini de bu yıl yine hep beraber Edirne’den Ardahan’a; Hatay’dan Sinop’a gelen bütün pehlivanlarımızla, bütün misafirlerimizle cazgırlarımızla, hakemlerimizle ve ebetteki davul-zurnamızla yine en güzel şekilde, layık olduğu şekilde, atalarımıza, ecdadımıza layık olduğu şekilde gerçekleştireceğiz. Bundan hiç şüphemiz yok. Edirne’de Kırkpınar’ı düzenleyen kurum olarak, Edirne Belediyesi, Valiliğimiz, Sayın Valimiz ve diğer tüm kamu kurumlarının desteğiyle yine eksiksiz, hem ata sporumuza hem de gelen misafirlerimize ve televizyonlarından canlı yayınlanıyor olması nedeniyle bütün Türkiye’ye ve bütün dünyaya Kırkpınar’ın en güzel şekilde yapıldığını tekrar göstereceğiz. Bu yıl 658.sini yapmaktan onur ve gurur duyduğumuz, büyük Türk Milleti’nin ata sporu olan yağlı güreşler hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
DAVUL VE ZURNA EKİBİ VALİ’YE GİTTİLER
Edirne Belediyesi, önünde yapılan karşılaşa programının sona ermesiyle beraber Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna Ekibinin, bu seferki adresi Edirne Valiliği oldu. Valilik bahçesine gelen Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’nin şefi Fahrettin Zurnacı, burada Edirne Valisi Ekrem Canalp’e çiçek takdim etti.
Edirne Valisi Ekrem Canalp,”Kırkpınar Türkiye’nin ve Edirne’nin bir geleneği. Aslında insanlığın da ortak kültürel, mirasının bir parçası. Bu gelenek aynı zamanda davulcular ve zurnacılarla beraber yapılan bir etkinlik. Milletimiz  davul ve zurnanın sesine aşinadır. Milletimiz bu sesi duyduğunda ayrı bir heyecan duyuyor. Bu heyecanla beraber güreşlerde hem kendisine var olan heyecanda artırılmış oluyor. Arkadaşlarımız bu şekilde Valilik ziyaretini yapmakla bir geleneği de tekrar yaşatmış oluyorlar. Kırkpınar’ın her türlü  geleneğini yaşatmalıyız. O geleneği canlı ve diri şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Çünkü bu geleneği yaşatmış olmak sadece Edirne’nin görevi değil. Bu Kırkpınar aynı zamanda insanlığın ortak kültürel mirasının bir parçası. Bu geleneği yaşatmakla hem Edirne’ye hem Türkiye’ye karşı sorumluluğumuzu ama aynı zamanda insanlığa ortak sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI