DAYANMA GÜCÜMÜZ, DEPOMUZDAKİ UN KADAR

DAYANMA GÜCÜMÜZ, DEPOMUZDAKİ UN KADAR

DAYANMA GÜCÜMÜZ, DEPOMUZDAKİ UN KADAR

DAYANMA GÜCÜMÜZ, DEPOMUZDAKİ UN KADAR
27 Kasım 2021 - 10:02

Edirne Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, artan girdi maliyetleri nedeniyle zor günler yaşadıklarını belirtti. 140 TL’den aldıkları unun 176 TL zamlanarak 314 TL’ye yükseldiğini söyledi.  Cambaz, “dayanma gücümüz, depomuzdaki un kadardır. Unumuz bittiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.
Fırıncı esnafı son aylarda yaşanan girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zaten zor günler geçirdiğini ifade eden Fırıncılar Dernek Başkanı Yılmaz Canbaz;  “Halkımızın yanında yer alarak, vatandaşın evine ekmek götürebilmesi için mücadele ediyoruz. Ama ne yazık ki, üyesi olduğumuz, bizim verdiğimiz aidatlarla hizmet sunan odamız bizi gerçekten zor durumlara sokmakta. İki yıldır ekmeğe zam yapılması için ETSO’ya 8 dilekçe vermemize rağmen, bu dilekçelerin hiçbirini gündeme bile getirmediler. Yani fırıncının zam talebini görmezden geldiler. Bizde esnaf ve Sanatkarları odalarının verdiği fiyat tarifesine uymak zorunda kaldık. Şimdi ise ETSO bizden fiyat tarifemizi kendi verdiği tarifeye çekmemizi istiyor. Yani 200 gram ekmeği 1,5 TL’den satmamızı istiyor.
MALİYET 2 LİRA 70 KURUŞ OLAN EKMEĞİ BİZ NASIL 1.5 LİRADAN SATALIM
Şu anda Türkiye’de çok sayıdaki bilirkişi tarafından hazırlanan raporlara göre 200 gram ekmeğin maliyeti 2 lira 70 kuruştur. Şimdi maliyet 2 lira 70 kuruş olan ekmeği biz nasıl 1.5 liradan satalım. Bu fiyata satarsak nasıl ayakta durabiliri. Şu anda biz kardan zarar etmiyoruz. Direk zarar ediyoruz. halkımızı mağdur etmemek, halkın ekmeğe ulaşmasını sağlamak için mücadele ediyoruz. Ülkemizin yaşadığı şu zor günlerde, halkımızın yanında olarak kazanç hesabı yapmadan üretim yapıyor ve fakirin fukaranın karnını doyurabilmesi için mücadele ediyoruz. bugün bir kilo un 8 lirayken, bizden  bir kilo ekmeğin 7 liraya satılması isteniyor. Biz bunu nasıl gerçekleştirebiliriz. Devlet şu anda bu konunun çözümü için bize destek vermenin peşinde. Tahsisli un veya ucuz unu fırıncıya vererek ekmeğin vatandaşa ulaşması peşinde koşan bir devlet varken bizim ticaret ve sanayi odamız fırıncıyı batırmak gibi bir isteği var. Şu anda Esnaf Odaları’nın tarifesine uyduğumuz için ETSO bize dilekçe göndererek, ekmeği kendi verdikleri tarifeden satmazı istiyor.İki yıldır zam talebimize cevap bile vermeyen ETSO yönetiminin bu baskısına bir anlam veremiyoruz.
İŞYERLERİMİZİN KAPISINA KİLİT VURACAK DURUMA GELDİK
Biz bugün işyerlerimizin kapısına kilit vuracak duruma geldik. Birlikte yaşadığımız halkla birlikte olmasak, ekmeğin değerini bilmesek bugün kapımıza kilit vururuz. Biz kimse ekmeksiz kalmasın derdindeyiz. Evinize ve evimize ekmek götürme derdindeyiz. Halkın mağdur olmaması için mücadele ediyoruz. Unu 140 liradan alırken ekmeği 2 liradan satıyorduk. Bugün un 314 lira. Biz hala üretime devam etmek için mücadele veriyoruz. Devletimizin bu konudaki çabalarını görüyoruz ve devletimize olan güvenimiz ve umudumuz hala devam etmektedir. Ama bizimde dayanma gücümüz, depomuzdaki un kadardır. Unumuz bittiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz.
ÜYESİ OLDUĞUMUZ ODANIN BİZE ZALİMLİĞİDİR
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile fırıncılar arasında yaşanan gerginlik halen devam etmektedir. Bildiğimiz gibi ETSO üyesi olduğu çok sayıdaki fırıncıyı bir yıl boyunca üyelikten geçici olarak uzaklaştırdı. Yaşadığımız bu gelişme fırıncıya verilen çok büyük bir cezadır. Bizce de üyesi olduğumuz odanın bize zalimliğidir. Konu hakkında yürütmeyi durdurma davası açtık. Yargıdaki işlem devam ediyor. Biz adalete güveniyoruz. Ama ETSO hala baskı uygulayarak bize 5 yıl uzaklaştırma ile tehdit ediyor. İki yıl önceki fiyatlara inmemizi istiyor. Bunun neden istendiği veya fırıncıya uyguladığı bu baskının nedenini biliyoruz. Umarım bu süreç Edirne halkının ekmeğe ulaşmasını engellemez. Çünkü bizim birer işletme olduğumuz unutulmamalı. Zarar ederek, ayakta duramayız. Zarar edersek kapılara kilit vurur ve krizin geçmesini bekleriz. Şu anda ETSO üyesi fırınlar kentteki ekmeğin yüzde 80’ini üretiyor. Bu verdiğim rakamı tehdit olarak düşünmeyin, işin gerçeği bu. Biz halkın yanındayız. Komşumuzun evine ekmek götüremediği günü görmek dahi istemeyiz. Bizler burada yaşıyoruz, ekmeğimizi bu kentte üretiyoruz. Ekmeğimizi Edirne halkıyla paylaşıyoruz.  Kimse ekmeğimizi paylaştığımız halkla aramıza giremez. Hele hele bu kriz günlerinde para kazanma derdinde olmadığımızı, herkesin evine ekmek götürebilmesi için mücadele verdiğimizi unutmayın ”şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM