DOKTORLAR İSTEDİKLERİ YERDE İKAMET...

DOKTORLAR İSTEDİKLERİ YERDE İKAMET ETMELİDİR

DOKTORLAR İSTEDİKLERİ YERDE İKAMET ETMELİDİR

DOKTORLAR İSTEDİKLERİ YERDE İKAMET ETMELİDİR
17 Ocak 2019 - 04:48

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını ve hastaları yakından ilgilendiren bir genelge yayınlanmıştı.  Buna göre kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışanların ihtiyaç halinde ulaşabilmeleri için işyerlerine 30 dakika mesafede ikamet etmeleri isteniyor.

Hastanelerin yakınında 30 dakikalık mesafede oturmaları zorunlu hale getirilecek olmasından dolayı Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal, gazetemiz muhabiri Mert Soylu’ya açıklamalarda bulundu.

Edirne’nin konumu gereği yarım saatlik bir dilim içerisinde yapılan çağrı durumunda hastaneye ulaşabilecek bir konumda olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Akbal, sözlerine şöyle devam etti.

Akbal,” Bu yapılan uygulama doktorların ikamet ve barınma özgürlüklerini ellerinden alınmamalıdır. Hekimler yasaların verdiği il sınırları içerisinde istedikleri yerde ikamet edebilirler. Ama çağrı halinde yarım saat içerisinde bulundukları yerden çalıştıkları hastaneye ulaşmaları gerekmektedir.

Hastaneler  kendi önlemlerini alarak hastanelerde gerekli nöbetçi hekimleri acil durumlarda bulundurarak hekimlerin barınma özgürlüklerini elinden almadan bu sorunu Türkiye geneli için çözmelidir. Bizim Edirne bölgesinde bulunan hastanelere ulaşımda sıkıntı olmadığı için sorun oluşturmamaktadır. Hastanelerde acil duruma müdahale edecek yeteri kadar sağlık personeli bulundurulmalıdır” dedi.

YAPILAN ŞİDDETİ KINIYORUZ

Zekeriyaköy’de işten çıkıp evine doğru giden Medikal Estetik Uzmanı Dr. Saliha Sönmezateş’in beysbol sopalı saldırıya uğraması sonrasında Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal,” Şiddet her alada kötüdür. Sağlıktaki şiddet kışkırtılmış tüketim ile birlikte artmaktadır. Biz hekimler hastalarımıza en iyi hizmeti sunmak için varız. Ama çalışma koşulları içinde bulunduğumuz fiziki şartlar, birde hastaların hasta haklarını ve sorumluluklarını bilmeden davranmaları şiddet doğurmaktadır. Sağlık alanında ve diğer alanlardaki şiddeti kesinlikle kınıyoruz “dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZARARLI MADDE KULLANIMI İDDİASINA YALANLAMA
ZARARLI MADDE KULLANIMI İDDİASINA YALANLAMA
AYLAR SONRA RAHMET YAĞDI
AYLAR SONRA RAHMET YAĞDI