DOSTLUĞUMUZ BAKİ

DOSTLUĞUMUZ BAKİ

DOSTLUĞUMUZ BAKİ

DOSTLUĞUMUZ BAKİ
17 Eylül 2018 - 05:25

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova ve beraberindeki heyet Edirne’de bir dizi ziyaretler ve açılışlar gerçekleştirdi. Yotova, Edirne Valisi Günay Özdemir ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile görüştü. Görüşmelerde her iki tarafta anlamlı ve olumlu mesajlar verdi.

 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu tarafından Az. Konstantin ve Elena Kilisesi’nin yapılandırılışının 10’uncu yılı ile Az. Georgi Kilisesine bağlı “Milli Eğitim” Kültür Merkezinin kuruluşunun 10’uncu yıl dönümleri nedeniyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova beraberindeki heyetle Cumartesi günü Kapıkule Sınır Kapısından Edirne’ye giriş yaptı.

Heyet Kapıkule Gümrük Kapısında kendisini karşılayan Gümrük yetkilileriyle VIP salonunda görüşme gerçekleştirdi ve sınır kapılarındaki sorunları görüşüp istişarelerde bulundu. Ardından Yotova ve beraberindeki heyet Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti.

Program hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Günay Özdemir, Çin ve Türk Cumhuriyetlerinin ithalat ve ihracat mallarının taşınmasında İpek Yolu güzergâhındaki Türkiye ve Bulgaristan'ı kullanmasının, kazançlar sağlayacağını belirterek “Dünyanın en büyük sınır kapılarından birisi olan Kapıkule Sınır Kapısıyla birlikte ülke olarak ekonomik anlamda Bulgaristan ile birlikte bir birimize ne kadar bağlı olduğumuzu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye'yle Karadeniz ticaretini canlandırmak istediklerini söyleyen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova’da “Bizim birlikte yapacak pek çok projelerimiz var. Karadeniz'deki ticareti canlandırabilecek projeleri görüşebiliriz. Özellikle doğal gazla ilgili atılan pek çok adım var daha fazla adımlar atacağız” dedi.

Kapıkule Gümrük Kapısında görevli arkadaşlarla geçişlerle ilgili sorunları görüştük ve ne gibi çözümler üretebiliriz diye düşündük açıklamasında bulunan Yotova, “Bulgaristan olarak üyesi bulunduğumuz Avrupa Birliğine Avrupa’ya diğer gümrük kapılarına daha fazla peron açmaları için konuyu dile getireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin 3,5 milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmasını takdir eden Yotova, “Üzülerek söylüyorum biz ülke olarak bölge olarak çok fazla insan kaçakçılığına maruz kalan bir bölgeyiz. İki ülke olarak çaba gösterdik, kaçakçılığın önlenmesi için ve AB'nin güvenliğini de buradan başlatıyoruz. Biz AB ülkesi olarak Türkiye'ye gelecek finansa destek veriyoruz. Bu yükü siz taşıyorsunuz” dedi.

Program Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla Az. Georgi Kilisesine bağlı Halk Eğitim Merkezi yeni binasının resmi açılışıyla devam etti. Ardından Edirne Belediyesi önünde Bulgaristan ve Türkiye Folklor gruplarının gösterileri programa renk kattı.

Öğlenden sonraki program Bulgaristan Göçmen Derneklerinin buluşmasıyla devam etti. Edirne Az. Konstantin ve Elena Kilisesinde anma, kutlama etkinliği ve kurban yemeğinin ardından heyet Bulgaristan’a döndü.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ