DR. GÜL, “KALP HASTALIKLARINDA ARTIŞ...

DR. GÜL, “KALP HASTALIKLARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR”

DR. GÜL, “KALP HASTALIKLARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR”

DR. GÜL, “KALP HASTALIKLARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR”
29 Mart 2022 - 08:34

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzman Dr. Çetin Gül, son zamanlarda kalp hastalıklarında artış yaşandığına dikkat çekerek, önemli uyarılarda bulundu.
Türkiye genelinde ölümlerin yüzde 35-40’ının kalp hastalıklarından kaynaklandığını vurgulayan Kardiyoloji Uzman Dr. Çetin  Gül; “ülkemizde ve tüm dünyada ki ölüm sebeplerinden biri koroner arter hastalığı ve kalp krizi. Koroner arter hastalıkları kalbin kendisinin kendisini kasını besleyen koroner damarların hastalığı anlamına geliyor. Tüm vücudu besleyen ana aort damarı ile temizlenmiş kan gönderir. Kalbimin bu fonksiyonu yapabilmesi için kendi kasının da beslenmesi gerekiyor.
Kalbin kasının beslenmesi için koroner dediğimiz üç ana damarı vardır. Bunun her hangi bir hastalığı daralmasına veya tıkanmasına koroner arter hastalığı diyoruz.  Tüm dünyada ve Türkiye’deki ölüm sebebidir. Yaklaşık ülkemizde 400 bin civarında bir ölüm olduğunu düşünürsek bunların %35-40’ı koroner arter hastalığından kaynaklanmaktadır ve bu çok büyük rakamdır. Ülkemizde Trakya bölgesinde Edirne ilimizde de koroner arter hastalıkları çok fazla pandemi ile birlikte neredeyse bu rakamlar iki üç kat artarak çok önemli hale gelmiştir.
Koroner arter hastalığının nedeni ise; belirgin net bir sebebi yoktur. Fakat risk faktörleri dediğimiz kimlerin koroner arter hastalığına yakalanan fakötürler vardır. Bunlar ise değiştirilemeyen risk faktörleri;  yaşı, cinsiyeti ve erkek cinsiyet çok fazla risk faktörü dür. Ve hastanın genetik öyküsü. Bunlar değiştirilemeyen yatkınlıklar. Değiştirdiğimiz risk faktörleri var koroner arter hastalığında; en önemli ölümcül risk dediğimiz iki faktör, şeker hastalığı ve sigaradır. Onun dışında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, aşırı kilolu olmak, alkol tüketimi ve hareketsiz yaşam gibi değiştirilebilen risk faktörleri mevcuttur ve bu bizim için çok önemlidir. Bunlar hasta hekim iş birliği ile değiştirilebilir faktörlerdir.
Koroner hastalığı çocuk yaşlarda kolesterol birikimi ile damar sertliği dediğimiz bir plak oluşturuyor. Bu plak darlık oluyor ve bu plak bazen ilerliyor bazen de ani bir sinirlenme veya heyecanlanma ile plak çatlayıp üzerine kan hücreleri gelerek pıhtılaşma ile damarı yüzde yüz tıkar ve buna da kalp krizi diyoruz. 
KALP KRİZİ BELİRTİLERİNDEN BAZILARI
Kalp krizin bulgularının en önemli bulguları ise; göğüste ölüm korkusu ile şiddetli  bir şekilde mengeneyle sıkıştırılıyormuş gibi  bir yarım saatlik göğüs ağrısı. Veya nefes darlığı, kusma,terleme,çarpıntı  çok yaşlı hastalarda bayılma ile bile kalp krizi karşımıza çıkabiliyor. Kalp krizinde ani ölümlerde olabiliyor.
KALP KRİZİ GEÇİRENLER YAŞAM TARZINI DEĞİŞTİRMELİ
 Kalp krizi geçiren hastalar acile geldiğinde kardiyoloji doktoruna haber verilir ve gerekli tetkikler yapılır ardından hasta anjiyografi laboratuarına alınır sten konulara tıkalı olan damarı açılması gerekiyor. Bu işlemler hastaya yapıldıktan sonra, kan sulandırıcılar,tansiyon ilaçlar verilerek birkaç gün yoğun bakımda birkaç günde serviste takip edilerek hasta taburcu edilebiliyor. Bundan sonra hasta koroner arter kronik hastası oluyor kardiyoloji kliniklerinde takibi olması gerekiyor. Hasta bu süreçte sadece ilaç tedavisi uygulaması yeterli olmayabiliyor bu süreçte sigara içenler sigarayı bırakması gerekiyor,kilo vermesi gerekiyor ve Akdeniz diyeti dediğimiz sebze ve meyve diyetine geçmesini,hareketli hayata geçmesi gerekiyor. Yaşam tarzını değiştirmesi gerekiyor. Hastalar bazen kalp krizi ile kliniğe gelmiyor bazı şikayetlerle geliyor onlara da bazı tetkikler yapıyoruz. Tetkikler anjiyografi veya gerekli durumlarda bay-pas yaparak müdahale ediyor tıkalı olan damarlara.
COVİD AŞILARININ  KALP KRİZİNE YOL AÇAN BULGULARINA RASTLANMADI
Bizim ülkemizde yapılan aşılarda kalp  krizini artıran çalışma yok. Pandemi döneminde ülkemiz birkaç yıl eve kapandı. Pandeminin vermiş olduğu stresle yeme içme yaşam alışkanlıklarımız bozuldu.  Hepimizin kilo artışı hareket kaybı ,kaygı bozuklukları oluştu.  Bununla birlikte koroner arter risk faktörleri daha çok insanlarda oluştu. Pandemi döneminde koroner arter hastalığında bir iki kat artış oldu. Aşı olan ve bir hafta sonra acile gelen bir hasta günde iki paket sigara içip,yaşam standardına dikkat etmiyorsa kalp krizi geçirmişse burada aşıyı suçlayamayız. Zaten bu tip kişiler potansiyel kalp krizi geçirme riski taşıyan bireylerdir. Bilimsel olarak aşıların kalp krizine yol açtığı ile ilgili bir veri yok bunla ilgili açıklama yapamayız.
ERKEKLERDE SERTLEŞME SORUNDA KULLANILAN İLAÇLAR KALP DAMAR SİSTEMİNİ ETKİLİYOR
Erkeklerde sertleşme sorunda kullanılan ilaçlar kalp damar sistemini etkiliyor. Direk kalp krizini artırıyor diye bir bulgu yok. Kalp hastaların ve tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçlar var bu sertleşmek için kullanılan ilaçlar ters bir etkileşime giriyor ve hastayı şoka sokacak kadar tansiyon düşüklüğü yapabiliyor. Korner rahatsızlığı olan bir hastada da kalp krizine yol açabiliyor. İlgili branştaki arkadaşlar bu ilacı hatalarına başlarken bizlerden testler istiyor ve biz yaptığımız test sonucu uygunsa ona göre doktor tavsiyesi ile kullanmalarını öneriliyoruz veya önerilmiyor. Gıda takviyelerini de önermiyoruz.
 SICAK HAVALAR KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIYOR
Ramazan ayında bu yıl hava sıcaklığı artığı için,iftar saatinde birden yeme olduğu için tansiyon yükselmesi,akciğer ödemi gibi rahatsızlıklarla acile başvuruyor.  Biz her yıl ramazan ayında bunu yaşıyor. Sıcak havalarda kalp krizi riski artıyor o yüzden  gölgede dışarı çıkmalarını, daha hafif beslenmelerini çok su tüketmelerini  istiyoruz hastalarımızdan.”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ