DR.İYİİZ, İNSİLÜN KULLANAN BİR HASTA ORUÇ...

DR.İYİİZ, İNSİLÜN KULLANAN BİR HASTA ORUÇ TUTMAYACAK

DR.İYİİZ, İNSİLÜN KULLANAN BİR HASTA ORUÇ TUTMAYACAK

DR.İYİİZ, İNSİLÜN KULLANAN BİR HASTA ORUÇ TUTMAYACAK
23 Nisan 2022 - 00:35

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Can İyiiz,kan şekeri olan diyabet hakkında önemli açıklamalarda bulunarak,insülün hastası olan kişilerin ramazan ayında oruç tutmayacak diye  altını çizerek,diyabet hastası olmamak için rafine karbonhidratlardan uzak durması konusunda herkesi uyaran Dr.İyiiz  diyabette yaşam tarzı değişikliği şart dedi.
AÇLIK KANŞKERİ 127 MG  ÜZERNDE OLANLARDA DİYABET VARDIR
Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Can İYİİZ;  “Diyabet ,kandaki kan şekerinin yüksek olma hali ve kalp damar hastalıkları,kalp krizi gibi istenmeyen durumları olarak tanımlayabiliriz.
Kimlere diyabet hastası diyoruz; hastamız gece yatıyor gece bir şey yiyip içmiyor sabah açlık kan şekerini verdiği zaman, bunun biz 100 miligramın altında olmasını istiyoruz ve altındaysa biz bu hastaya normal diyoruz.100-127 arası arasındaysa bu hastada şeker metabolizmasında bir sorun var.  bozulmuş açlık glikozumuz var diyoruz. Bu hastaların ileride şeker olma hastası olma özelliği olduğundan yeme içmeleri konusunda dikkatini çekiyoruz.127 miligramın üzerinde ise açlık kan şekeri o zaman sizin diyabetiniz var diyoruz.
EĞER TOKLUK KAN ŞEKERİNİZ 200 MİLİGRAMIN ÜZERİNDE İSE ŞEKER HASTASI DİYEBİLİYORUZ
Tokluk kan şekeri ise; öğlen veya akşam yemeğinde  ağzına ilk lokmayı attıktan 120 dakika sonraki kan şekerine tokluk kan şekeri diyoruz. Ve kan şekerinin 140 miligramın altında olmasını arzu ediyoruz. 140 ila 200 arasındaysa  gizli şekeriniz var diyebiliyoruz. Bu hastalarında ilerde şeker hastası olma ihtimali yüksek oluyor. Kalp  damar hastalığına meyilli oluyor bu  kişiler.
Eğer tokluk kan şekeriniz 200 miligramın üzerinde ise şeker hastası diyebiliyoruz.
 Kanda ki şeker ne kadar yüksekse, damar çeperinde ki bozulma o kadar şiddetli oluyor ve kalp damar hastalıklarına maruz kalıyoruz.
Diyabet böbrek açısından çok önemli bir hastalık. Kılcak damar tutulumu yüzünden diyaliz hastalarına baktığınızda genelde diyabetti vardır.
Ayaklarda ülsere kadar açık yaralar kemiğe kadar gidip ayak kayıplarına kadar gidebiliyor.
Büyük damarları yani beyni  tutuğu zaman inme felçle karşılaşıyoruz. Kalp damarlarını tutuğu zaman kalp yetmezliği ve kalp krizi dediğimiz durumlarla karşılaşıyoruz. Ayakta ki damar tıkanıklığı da bacakta ki kangrene kadar gidebiliyor.
Ne kadar yüksek kan şekeri,o kadar çok damarlarda bozulma,tıkanma  gibi hastalıklara sebep oluyor.
Diyabet neden oluyor: insülün direnci, obezite, rafine karbonhidratların fazla tüketimiz ve hareketsiz yaşam.
İNSÜLÜN DİRENCİ HASTALARI TANSİYONA DAHA MAYİLİDİRLER
İnsülün direnci hastaları tansiyona daha mayilidirler. Tansiyonları daha zor düşer daha kolay yükselir. Yeteri kadar İnsilün salgılayamazsak pankreasımız yorulursa  bizi 10-15 yıl sora şeker hastalığına doğru götürür.  kanımızda ki şekeri ayarlıyor.
DİYABETTE YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ ŞART
Diyabette yaşam tarzı değişikliği şart, rafine karbonhidrat kısıtlaması. Düzenli eksersiz ve gerektiğinde ilaçlara başvuruyoruz aynı zamanda hastalara kilo vermesini öneriyoruz ki insülün direnci azalsın.
Şeker hastalarının dikkat etmesi gerek şeyler,beyaz un,beyaz nişasta,beyaz şeker ve patater gibi şeyler. Bunlar insilün direncini oluşturup diğer yiyeceklere göre daha fazla insülün salgılatıyorlar. Hızlı bir şekilde kana şeker veriyorlar. Yemekten 2-3 saat acıktığınızda demek ki rafine karbonhidratları tükettiğiniz için insülün salgılıyorsunuz.
 İnsilün kullanan bir hasat oruç tutmayacak. Hayati bir tehlike oluşturabiliyor. Eğer ilaç kullanıyorsanız ilaçların bazıları ani düşürmüyorlar dengeliyorlar. Bu tip ilaçlar kullanıyorsanız hekiminizle görüşmelisiniz  gerekir. Oruç tutmanız önerilmez. En azından hayati risk oluşturmaz. Bu  tip ilaçları kullanıyorsanız oruç tutabilirsiniz. İnsilün kullanan hastaların oruç tutmalarını öneriyorum.
Rafine karbon hidratlar bize kilo aldırır,hem kendimizi halsiz hissetmemize sebep olur hem daha çabuk acıkmamızı sağlar onun için hastalarımızın rafine  karbonhidratlardan uzak durmasını  öneriyoruz.
Furutoz şurubu kan şekerini yükseltiyor ve ucuz çikolataların gofretlerin tamamın da kullanılıyor. Bir çok tatlının içerisinde furuktoz şubu,glikoz şurubu,mısır şurubu  gibi değişik adlarda kullanılabiliyor. Bunların hepsi kan şekerini bozup insülün salgılatıyor ve size ileride diyabet için önemli zemin oluşturuyor”dedi. HABER: YEŞİM DRAMALI
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ