DÜĞÜN SALONLARI SEZONA TÜM ÖNLEMLERİYLE...

DÜĞÜN SALONLARI SEZONA TÜM ÖNLEMLERİYLE HAZIR

DÜĞÜN SALONLARI SEZONA TÜM ÖNLEMLERİYLE HAZIR

DÜĞÜN SALONLARI SEZONA TÜM ÖNLEMLERİYLE HAZIR
26 Haziran 2020 - 00:01
Reklam

Korona virüsü sebebiyle uzun süredir kapalı olan salonları, 1 Temmuz itibariyle tekrardan kapılarını açacak. Evlenecek çiftler, düğün salonları için yayınlanacak genelgeyi bekliyordu. İçişleri Bakanlığı, düğün salonları için alınacak tedbirleri yayınladı. Tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Ayışığı Kır Düğün Salonu işletmecisi Bedrettin Kapu, gazetemize açıklamalarda bulundu.
1 Temmuzdan itibaren başlayacak açılacak düğün sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ayışığı Düğün Salonu işletmecisi Bedrettin Kapu;“ Covid-19 pandemisi ile birlikte kır bahçelerinde düğün talepleri çok arttı. Daha önce rezervasyon yaptıran bazıları ertelemeler yaptı, yeni gelenler var. Bu süreçte de insanlar kapalı alandan ziyade açık düğün salonlarını tercih ettiğini görüyoruz” dedi.
Düğünlerini erteleyenlerin yanı sıra, salonların açılmasını sabırsızlıkla bekleyen çiftlerin olduğunu belirten Bedrettin Kapu; “tarihi belirlenmiş ve bundan sonra düğün tarihi alacaklarda, genelgede yayınlanan kurallar çerçevesinde düğünlerimizi yapacağız ”dedi.
Kır bahçelerine talebin arttığına dikkat çeken Kapu; “Bizim bahçemizin açık alan kapasitesi bin 200 kişilik, yayınlanan genelgede masalar arası bir buçuk metre sandalyeler arası da 60 santim olarak düzenlenmiş genelgede. Biz bu genelgeye göre 600-700 kişiye kadar sabit oturabilir sosyal mesafeye kuraları çerçevesinde ağılayabileceğiz. Personelimizin de kurallarla ilgili eğitimleri yapıldı. Testleri yapıldı. Giriş çıkışlarda gelenlerin ateşleri ölçülecek, her masada dezenfektan olacak biz bunlarla ilgili çalışmalarımızı yaptık hazırız. Biz sadece düğüne gelecek olanların maske ile gelmelerini ve sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını istiyoruz ”dedi.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN DÜĞÜN SALONU GENELGESİ
1. Düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre kısa tutulacak.
2. Düğünlerin yapılacağı mekânların işletmecileri/sorumluları tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Düğün mekânının misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi düğün mekânının girişinde görülebilir bir yere asılacak. Hazırlanan plan çerçevesinde mekânın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemeleri yapılacak.
3. Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri düğün yapılacak mekânların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.
4. Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. 38 C’den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Ateş ölçen personel/sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak.
5. Düğün mekânlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kantin/kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak. Teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmaları ve misafirlerin ellerini dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.
6. Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.
7. Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak. Ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil olmak üzere) sağlanacak.
8. Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.
9. Düğün esnasında veya akabinde yemek ikramı olması durumunda 30 Mayıs tarihinde valiliklere gönderilen genelge hükümlerine ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemlere uyulacak.
10. Misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.
11. Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.
12. Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacak.
13. Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.
14. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak. Fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacak. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecek.
15. Bu Genelge kapsamında düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak (gelin ve damat hariç). Sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.
16. Düğün mekânlarında bulunan mescitler 22 Mayıs tarihli genelge hükümlerine uygun olarak kullanıma açılabilecek.
17. Düğün mekânlarında bulunan kantin/kafeteryalarda temizlik, maske kullanımı ve mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulacak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemeler kullanılacak. Bu hizmetlerin sunumu sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan COVID-19 Kapsamında Büfe, Kantin ve Bayilerde Alınması Gereken Önlemlere uyulacak.
18. Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi malzemeler için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmeyecek.
19. Davetlileri düğün yapılacak mekânlara taşıyacak otobüs/minibüslerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan COVID-19 Kapsamında Personel Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemlere uyulacak.
20. Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra araç misafire teslim edilecek.
21. Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ