EDİRNE’DE 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA

EDİRNE’DE 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA

EDİRNE’DE 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA

EDİRNE’DE 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA
22 Eylül 2020 - 08:24

Edirne Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, ayakta 37 yolcu taşıma kapasitesi olan ETUS araçlarında 10 kişi ayakta yolcu alınmasına karar verdi.
Ayrıca, 65 yaş ve üzeri vatandaşların, saat 10.00 ile 15.00 arası şehir içi toplu taşıma yapan araçlara ücretsiz binmeleri yasaklandı.
Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, kurulun aldığı kararla birlikte yoğunluğun önüne geçilmesinin planladığını söyledi.
 
Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “
65 yaş üzeri vatandaşların sabah saat 10.00 ile öğleden sonra saat 15.00’e kadar ücretsiz seyahat hakkı yine devam ediyor. Bunun haricinde saatlerde ücretsiz seyahat hakları kalktı. Bunun sebebi pandemiden dolayı çok fazla seyahat olmasın. Çünkü ücretsiz olduğu için bazen suiistimal edilebiliyor. 65 yaş vatandaşlarımız günün her saatinde sıkça araba kullandıkları için böyle bir karar alındı. Bu kararı da biz esnaf olarak tabi ki biraz rahatlatacağını düşünüyoruz ama önemli olan sağlık. Sağlık yönünden alınan bir karar. Bu arada ayakta yolcuyla ilgili kapasitenin yaklaşık üçte biri kadar ayakta yolcu taşımaya da müsaade edildi. Bugünden itibaren 10.00 – 15.00 arasında 65 yaş vatandaşlarımız ücretsiz taşınacak. Onun haricindeki saatlerde ulaşımlarını ücret ödeyerek sağlayabilecekler” şeklinde ifade etti.
 
Edirne’nin birçok noktasında yapılan radar uygulaması ile ilgili açıklama yapan Şahin, özellikle ticari araçların hata yapmaması gerektiğini, ticari araçlar örnek teşkil ettiğini belirti. Herkesi trafik kuralarına uymaya davet eden Şahin;“Radar konusu sıkça gündeme geliyor. Emniyetin ve Vali Bey’in talimatıyla olan konular. Denetim önemli ama biraz fazla oluyor mu derseniz esnaf olarak düşündüğümüzde rahatsız olduğumuz konular oluyor. Bunu hem Emniyet Müdürümüzle hem trafik ekiplerimizle hem de vali beyle konuşuyoruz. Çok sık değil belli saatlerde yapılması hakkında konuştuğumuz oldu. Sonuçta bu vatandaşı korumak ve kazaları önlemek amacıyla yapılan bir uygulama. Biz de dikkat edeceğiz. Radar olmasa bile hız kurallarına, trafik kurallarına uymalıyız. Özellikle ticari araçların hiç hata yapmaması gerekiyor. Çünkü ticari araç örnek demektir. Hususi araçlar günde bir sefer trafiğe çıkıyorsa biz ticari araçlar 24 saat trafikteyiz. Bizim bu konuyla ilgili hatamızın sıfır olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda şu ana kadar çok uzun zamandır ölümlü kaza yaşamadık. Ufak maddi hasarlı kazalar oluyor. İnşallah onlar da olmaz. Radar konusu Türkiye genelinde yapılan bir uygulama. Sadece Edirne’ye has olan bir şey değil. Trafik kurallarına uymamız gerekiyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SALGIN İŞÇİLER ALEYHİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
SALGIN İŞÇİLER ALEYHİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI