EDİRNE’DE 7 SINIF DAHA KARANTİNAYA ALINDI,...

EDİRNE’DE 7 SINIF DAHA KARANTİNAYA ALINDI, TEK VAKALI SINIFLARDA DERSLER DEVAM EDİYOR

EDİRNE’DE 7 SINIF DAHA KARANTİNAYA ALINDI, TEK VAKALI SINIFLARDA DERSLER DEVAM EDİYOR

EDİRNE’DE 7 SINIF DAHA KARANTİNAYA ALINDI,  TEK VAKALI SINIFLARDA DERSLER DEVAM EDİYOR
20 Eylül 2021 - 09:46

Edirne’de 6 okulda 7 sınıfın korona virüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındığını ve öğrencilerin evlere gönderildiğini açıklayan Edirne Veli-Der Yönetim Kurulu Üyeleri, birçok sınıfta tek vaka olmasına rağmen eğitime devam edildiğini öne sürdü.
Okullarımızı yüz yüze eğitime açtık bekliyoruz. Her gün hangi okulumuzdan karantina haberi geleceğini bekliyoruz diye öğrencilerin öğretmenlerin ve velilerin tedirgin olduğuna dikkat çeken Veli-Der Yönetim Kurulu Başkanı Benay Gürsel; “Okullara gönderdiğimiz çocuklarımızın kendi sınıfından bir arkadaşının pozitif ya da temaslı haberini bekliyoruz. Çocuğumuzda belirti çıkacak mı diye bekliyoruz. Kaygılarımız gittikçe artıyor. Öğrenci Veli Derneği olarak yaptığımız çalışma sonucunda; derneğimize ulaşan bilgilere göre salgının 2. haftasında Türkiye genelinde en az 611 sınıf karantinaya alınmıştır. Bunlardan 6 farklı okuldan 7 sınıf ise Edirne Merkezdedir.
YAŞANILAN HER VAKADAN, KARANTİNADAN SİZLER SORUMLUSUNUZ
Yeterli önlemlerin alınmadığı koşullarda okulların açık tutulamayacağı herkesin bildiği bir gerçeklikken okulları hiçbir önlem almadan açtınız. Salgında bir kez daha çocuklarımızın, biz velilerin, eğitim emekçilerinin sağlığını riske attınız. Yaşanılan her vakadan, karantinadan sizler sorumlusunuz. Susarak, kamuoyunu bilgilendirmekten kaçarak sorumluluğu okul idarelerine, öğretmenlere ya da velilere yükleyemezsiniz.
OKULLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDA YETERLİ TEMİZLİK, GÜVENLİK GÖREVLİSİ HALA YOK
İŞKUR—MEB protokolü çerçevesinde TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ nda istihdam edilecek temizlik, güvenlik görevlilerinin görevlendirilmeleri her yıl Ekim ayı içerisinde başlatılmakta ve Haziran ayında işten çıkarılmaktadırlar. Takvim salgına rağmen 6 Eylül’ den önce başlatılmamıştır. Okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik, güvenlik görevlisi hala yok. Ekim ayı ile birlikte yapılacak görevlendirmeler de ihtiyacı karşılamayacaktır. Görevlendirilecek eğitim emekçilerinin çalışma usul ve esaslarında temizlik görevlileri 8 derslikten, işlikten sorumludur. Görevlendirme sayıları da bu usul ve esaslar üzerinden belirlenmelidir. Salgında ciddi sağlık riski ile karşı karşıya kalan eğitim emekçileri esnek çalışmaya zorlanamaz.
YATILI OKULLARDA ÖĞRENCİLER SAĞLIK RİSKİ YANI SIRA GÜVENLİK RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA
Pansiyonlu okullarda da temizlik görevlisi sayısı yetersiz ve güvenlik görevlisi bulunmamaktadır. Örneğin Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nin yatılı pansiyonunda hem yemek, hem de temizlikten sorumlu yalnızca 2 görevli bulunmaktadır. Öğrenciler odalarını temizlemek zorunda kalmakta, etütler yeterli temizlik görevlisi olmadığı için toplu halde     (100 ila 110 arası) yemekhanede yapılmaktadır. Güvenlik görevlisi olmadığı için akşam 20.00’da kapılar kilitlenmekte sabah 06.00’ da açılmaktadır. Çocuklarımız sağlık riskinin yanında güvenlik riskiyle de karşı karşıya kalmaktadır. Pansiyonlarda görev yapan belletmenlerin herhangi bir sağlık sorununda öğrenciyi sağlık merkezine ulaştırma görev ve sorumlulukları vardır. Sağlık merkezinde her türlü tahlil veli iznine tabi tutulmazken PCR testleri ise yapılamamaktadır.
YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN SINIF SAYILARI AZLTILMALI, GEREKLİ YERLERDE İKİLİ EĞİTİME GEÇİLMELİDİR
 K.A Alper Yazoğlu Ortaokulu ilimizdeki ilk karantina sınıfıdır. Okulun toplam öğrenci sayısı 1100 olup tek bir sınıfın mevcudu 35-38 arasındadır. Aynı şekilde diğer karantina sınıflarımızın mevcutları da 30 üstüdür.  Yüz yüze eğitimin devamını istiyorsak; sınıf mevcutları seyreltilmeli, ek derslik sağlanmalıdır.  Ders saati sayısı, ders süreleri, okulda bulunan süre azaltılmalıdır. Gerekli yerlerde ikili eğitime geçilmelidir.
HES KODU OKULLARDA SORGULANMAMAKTADIR
 Evde karantina altına alınan sınıflardaki öğrencilerin dışarılarda dolaştığı hatta okulların bahçelerine kadar girdiği haberlerini de almaktayız. HES kodu okullarda güvenlik elemanı olmadığı için sorgulanamamaktadır. Karantina altında bulunan bu öğrencilerin ev kontrolleri hangi kurum tarafından ve nasıl yapılmaktadır? Ya da yapılmakta mıdır? Umuyoruz ki bu sorumluluk da okulların üzerine aktarılmamıştır..
OKULLARDA POZİTİF VAKA SAYILARI ŞEFAF OLARAK PAYLAŞILMALI
Bir kez daha altını çiziyoruz ki; salgında çocuklarımız, biz veliler, öğretmenler, okul idareleri, tüm eğitim emekçileri okullarda sağlık riskiyle ve sorunlarla baş başa bırakılmıştır. Şeffaf bilgi hepimizin en temel hakkıdır. MEB; il il, okul okul karantinaya alınan okulları, (+) tanısı konulan öğrencilerin, eğitim emekçilerinin sayısını açıklamak ve gerekli önlemleri almak zorundadır. Öğrenci Veli Derneği olarak okullarda yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, çocuklarımızın eğitim hakkı, toplumun sağlık hakkı için gerekli önlemler alınarak okulların açık tutulması için demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI