EDİRNE’DE BİR İLK

EDİRNE’DE BİR İLK

EDİRNE’DE BİR İLK

EDİRNE’DE BİR İLK
14 Eylül 2018 - 07:03

Türkiye genelinde 145, yurtdışında 6 temsilciliği bulunan 150 binden fazla öğrenciyle Türkiye’nin ve Dünya’nın en yaygın dil kurslarından olan Amerikanca Kültür Yabancı Dil Kursu Edirne’de bir ilke imza attı.

Dünyanın değişen bileşenleri ve mekaniklerinde özellikle iş ve eğitim alanlarında oldukça köklü ve çağa uygun değişimler görülüyor. Bu değişimlerden biri de dil. Günümüz dünyasında hangi ülkede olursanız olun insanlar 2 veya 2’den fazla dil biliyorlar. Dil öğrenme konusunda Dünya literatürlerinde çoğu ülke özellikle genç nüfusa yönelik kapsamlı projeler yürütüyor. Otoriter kişilerin özellikle erken yaşta öğrenilen farklı dillerin gelecek yıllarda eğitim ve iş dünyasında büyük bir ayrıcalık yarattığını belirtiyorlar. Konu hakkında Türkiye’de farklı illerde faaliyetlerine devam eden, bünyesinde yüzlerce deneyimli öğretmen kadrosu bulunduran Amerikanca Kültür Yabancı Dil Kursu yetkililerine sorularımızı yönelttik. Türkiye genelinde 145, yurtdışında 6 temsilciliği bulunan 150 binden fazla öğrenciyle Türkiye’nin ve Dünya’nın en yaygın dil kurslarından olan Amerikanca Kültür  Edirne’de bir ilke imza attı. Okul Destek Paketi hakkında bilgi aktaran yetkililer; “İstenilen gün ve saatte, öğrencilerin okul derslerine destek amaçlı, 8-14 yaş grubu öğrencilerimize 10-20-30 ders saatlik ders paketleri sunmaktayız” ifadeleri kullandı.

“ERKEN YAŞLARDA DİL EĞİTİMİNE BAŞLAMAK ÖĞRENİM SÜRECİNİN ÇOK DAHA VERİMLİ GEÇMESİNİ SAĞLAR”

Amerikanca Kültür Yabancı Dil Kursu İngilizce öğretmenlerinden Nihal Akar’a yeni bir dil öğrenmek için neler yapılması gerektiği hakkında sorularımızı yönelttik. Akar’a “Erken yaşta eğitimin önemi nedir?” diye sorduğumuzda; “Çocukların erken yaşlarda algıları çok yüksektir. Kritik dönem dediğimiz süreç, çocukların öğrenmeye nörolojik olarak en açık olduğu dönemdir. Bu sebeple olabildiğince erken yaşlarda dil eğitimine başlamak öğrenim sürecinin çok daha verimli geçmesini sağlar” dedi.

DİL EĞİTİMİNE KAÇ YAŞ İTİBARİYLE BAŞLANMALIDIR?

Akar, 0-6 yaş arasında çocukların bilişsel gelişim anlamında ve öğrenim edinim anlamında çok açık olduklarını belirterek; “Çocuklardaki bilişsel gelişim evrelerine göre yabancı dil edinim süreci 3 yaşından itibaren başlar. Öncelikle okul öncesi, yani 0-6 yaş arası çocuklarda, oyun merkezli aktivitelerle çocukları öğrenmeye istekli hale getirmek en önemli adımlardan biridir. Bu konuda ailelerin rolü çok büyüktür. Ancak verimli bir şekilde öğrenim süreci geçirmek için çocukların okuma-yazma öğrenmiş olmaları bizim için en önemli adımdır. Bu sebeple 8 yaş itibariyle alınacak eğitimler çok daha sağlam temelli olacaktır” şeklinde konuştu.

EĞİTİMDE AİLELERİN ROLÜ NE?

Dünya genelinde en çok konuşulan diller arasında ilk sıralarda yer alan İngilizce eğitiminin, okul eğitiminde ve sonrasında ailelere büyük bir görev düştüğünü belirten Akar; “Çocuklar kendilerini rahat ve hazır hissettikleri zaman dili konuşmaya başlarlar. Bu hususta ailenin görevi, çocuklar üzerinde baskı kurmadan, dil eğitimini geçmek zorunda olunan bir ders algısından çıkarmaktır. Dil öğrenmek doğal ve yararlı bir aktivite olarak algılanmalıdır. Bilindiği gibi mecburiyetten öğrenilen hiçbir şey başarılı olmaz. Bu konuda ebeveynler çocukları ile dil üzerine aktiviteler yaparak birlikte keyifli vakit geçirmeye çalışmalılar. Örneğin, çocukla birlikte bir hikâye kitabı okumak, İngilizce çizgi filmler izlemek ve birlikte tartışarak anlamaya çalışmak, İngilizce müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirmek ve birlikte eğlenmek çok yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“SEVEREK ÖĞRENMELERİNİ SAĞLAMAKTIR”

Dil eğitimlerinde farklı yollar izlendiğinde daha olumlu sonuçlar anılacağını belirten Akar; Eğitimlerimizi çocuklar için geleneksel modelden daha çok ‘inductive’ olarak adlandırdığımız ‘tümevarım yaklaşımı’ sergileyerek hem keşfetmelerini, hem de bir bütünün parçalarını daha iyi anlamada yardımcı olmaya çalışıyoruz. Öğrencilere kurallar ve belirli dil bilgisi noktalarını vermekten ziyade task-based yani görev bazlı aktiviteler ile gerçek hayatta kullanabilecekleri kalıpları öğretmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında her öğrencinin öğrenme şekli farklıdır. Çoklu zekâ kuramına göre kimi çocuk görsel, kimi çocuk işitsel, kimi çocuk da ‘kinesthetic’ yani ‘fiziksel aktivitelerle’ öğrenir. Derslerimizde bu aktivitelerin hepsini kullanarak her öğrencimize hitap etmeyi amaçlıyoruz. Tabi ki önceliğimiz;  her biri genç, dinamik ve yenilikçi uzman eğitimcilerden oluşan kadromuzla öğrencilerimizin İngilizceyi severek öğrenmelerini sağlamaktır. Öğrencilerimizin bilgilerini pekiştirebilecekleri bir ortam yaratmayı hedeflediğimiz için geçtiğimiz yıl Pazar günleri ekstra konuşma dersleri düzenledik. Çok verimli ve sevilen bir aktivite oldu. Her hafta farklı oyun ve materyaller ile öğrencilerin ilgisini artırıp aynı zamanda kalıcı öğrenmelerini sağladık. Bu yıl konuşma aktivitemizin yanında bir de sinema aktivitesi gerçekleştireceğiz. Bu konuda da amacımız öğrencilerimizin farklı aksan duymalarını sağlamak ve telaffuzlarını geliştirmeye yardımcı olmaktır” dedi.

EDİRNE’DE BİR İLK; OKUL DESTEK PAKETİ

Türkiye’nin ve Dünya’nın en yaygın dil kurslarından olan Amerikanca Kültür Yabancı Dil Kursu Edirne’de ilk kez gerçekleştirdikleri anlatan Akar, “Okul Destek Paketi” hakkında da bilgiler veren Akar;“Ayrıca yine bu yıl başlatmış olduğumuz, Edirne’de bir ilk olan okul destek paketimizden bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere eğitimlerimizi Avrupa Dil Portföyü seviyelerine göre gerçekleştiriyoruz. Bu durumda ailelerimiz ekstra olarak bir desteğe ihtiyaç duymaktalar. Bu nedenle öğrencilerimizi okul derslerinde eksik oldukları kısımlarda, ödevlerinde veya sınavlarında ekstra çalıştırabilmek adına sunduğumuz bir paket oluşturduk.10,20 ya da 30 ders saatlik paketler halinde sunmaktayız. Çok fazla ilgi gördüğünü söylemek istiyorum ve bu bizleri daha çok gururlandırıyor. Amerikanca Kültür ailesi olarak öğrencilerimizin ve ebeveynlerimizin taleplerini karşılamaya yönelik yeniliklere devam edeceğimizi belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI