EDİRNE’DE ÇAY 2 LİRA OLDU

EDİRNE’DE ÇAY 2 LİRA OLDU

EDİRNE’DE ÇAY 2 LİRA OLDU

EDİRNE’DE ÇAY 2 LİRA OLDU
10 Haziran 2021 - 00:15

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay, Edirne’de çaya zam geldiğini belirterek, çayın 2 liradan satılacağını açıkladı.
Yeni fiyat listesini yenilediklerini  fakat  uygulamaya kahveci esnafının tam olarak geçemediğini ifade eden Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay; “Esnaftan gelen taleplerle çay ocakları kahvehanelerde fiyat tarifesini güncelleme gereği duyduk. Esnaf uzun bir süreden beri kapalı olduğu için, işletmelerin kiraları yüksek, giderleri fazla olduğundan fiyat tarifesinde güncelleme talebinde bulundular.  Biz de 1,5 lira olan çay tarifesini 2 liraya güncelledik. Yaklaşık 350 esnaf bu güncellemeden faydalanacak ama uygulayan esnaf sayısı 20-30 civarında. Yılsonuna kadar belki güncelleme tamamlanabilir diye düşüncemiz var, çünkü gelirli alakalı bir durum bu. Genelde merkezde olan işletmeler, yeni yerleşim, Ayşekadın’daki bazı işletmeler yeni güncellemeyi uyguluyor. Bize gelen talebe göre biz fiyat güncellemesi yaptık ama uygulama henüz yetersiz”dedi.
 BİRBUÇUK YIL SONRA ÇAY 2 LİRA OLDU
 Yaklaşık iki yıldan sonra çaya ve kahveye zam yaptıklarını  açıklayan Gönay; “ En son 2019’un Ekim ayında yapıldı. Şimdi de 2021 Mart ayında güncelleme yaptık. Talebe bağlı bir güncelleme bu. Yani esnaftan herhangi bir talep gelmeden güncellenmeyen bir fiyatı vermenin de manası yok. Esnaftan aslında yoğun bir talep geldi ama henüz yeni tarifeye geçişler yetersiz. Türk kahvesi 4 liraydı 7 lira yaptık. Kahve kültürü diye bir şey kalmadı zaten artık. Çok büyük bir talep yok Türk kahvesine. 33 seneden beri işletmeciyim, ayda sadece 20 tane kahve satabiliyorum. Türk kahvesine fazla talep yok.
Yaklaşık 20 esnaf yeni fiyat güncellemesini uyguluyor, yüzde 90’ı geçmedi. Zaten toplum olarak büyük sıkıntılardan geçtik. Sadece esnafta değil vatandaşın da alım gücü yok. Esnaf müşterinin ne istediğini, o fiyatı kaldırıp kaldıramayacağını anlıyor. Müşterisinin talebini görebiliyor. Bizim tarifemiz çay ocakları kahvehaneler için” diye belirtti.
 Kahvehane müşterilerinden Pınar Kızıldağ; “2 lira çay fiyatı bana göre normal. Kurtarmış olsa 1,5 liraya verecek demek ki az geliyor kar edemiyor mecbur 2 liraya çevirdiler. 1,5 liraya satan yerler de varama içmiyoruz. Taze çayın keyfi farklı oluyor” dedi.
 REKABET PARAYLA DEĞİL HİZMETLE OLUR
Çayı iki lira yapan Kahvehane işletmecisi Aziz Korkmaz; “14 yıldır kahvecilik yapıyorum. Fiyatların fahiş artışından dolayı odanın 2 liralık fiyat tarifesini uygulamaya başladık. Vatandaşlardan tepki yok.  Çünkü insanlar her şeye zam geldiğini biliyor görüyor ve anlayışla karşılıyor. Şu anda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Şu anda müşteri sıkıntımız var. Oyun oynanmadığı için birçok insan gelmiyor. İnsanlar pandemiden dolayı kalabalık ortamlara da sokulmuyor. Türk kahvesi tarifede 7 lira. Ama on gündür açığız daha Türk kahvesi yapmadık. Pahalı geliyor biraz, zaten fazla içen de yoktu. Biz yeni fiyat tarifesini uyguluyoruz ama bazı arkadaşlarımız uygulamıyor. Piyasada çeşit çeşit çay var. Bizim kullandığımız çayın kilosu 40 lira. Günde 2 paket kullanıyoruz, 80 lira giderimiz var. 15-20 liralık çaylar da var, maliyeti düşürüp o tarzda kullananlar da var ama yanlış bir düşünce. Çünkü rekabet parayla değil hizmetle olur” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK