EDİRNE’DEKİ VAKA SAYISI, BULGAR TURİST...

EDİRNE'DEKİ VAKA SAYISI, BULGAR TURİST KAYNAKLI

EDİRNE'DEKİ VAKA SAYISI, BULGAR TURİST KAYNAKLI

EDİRNE'DEKİ VAKA SAYISI, BULGAR TURİST KAYNAKLI
23 Kasım 2021 - 08:58

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Edirne’de son günlerde artış gösteren vaka sayılarının Bulgaristan vatandaşlarından kaynaklı olduğunu öne sürerek, Bulgaristan’da yapılan PCR testinde şüphe olduğunu iddia etti.
Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ Edirne özeline bakıldığında ne yazık ki ekonomideki kötü gidişat nedeniyle paramızın değerinin çok düşmesi ve herhangi bir sınırdan geçiş ile ilgili bir kısıtlamam olmaması ile birlikte de Bulgaristan vatandaşlarının son derece yoğun bir şekilde Edirne’de yer aldığını görüyoruz. Batan geminin mallarını yağmalamak için geliyor gibi bir algı oluşuyor ne yazık ki. Alışveriş için çok sayıda Bulgar turist var. Bunlardan PCR isteniyor ama yapılan PCR testlerinin ne kadar doğru olup olmadığı konusunda bir şüphe var. Beraberinde aşılanma oranları son derece düşük. Bulgaristan’da da son bir ay içerisinde vaka sayısı ve ölüm sayısı son derece artmış durumda. Oransal olarak bakıldığında hastalık orada bizden daha yüksek görülüyor. Dolayısıyla bunun ile ilgili birtakım kısıtlamalar getirilmeli. İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafında getirilen bir kısıtlama olmasa bile esnafın en azından dikkat ediyor olması lazım. Dükkanların içerisine maske takmadan insan alınmaması gerekiyor. Çünkü kış aylarında havalanma koşulların çok iyi değil dükkanların, o ortamda biriken o viral yük insanları hasta edecektir. Hem içeride çalışan insanları hem de beraberinde o dükkana alışveriş yapmak için gelen diğer müşterileri rahatsız edecektir. Bunlar son derece kıymetli. Olabildiğince maske takılması konusunda zorlamaları gerekiyor.
SAĞLIĞIN EKONOMİK BİR KARŞILIĞI OLAMAZ
Bende bireysel anlamda baktığımda kendi içinde maske takmadığını gördüm.  Bu ne yazık k kötü bir durum. Kapalı ortamlarda maske takılması şart. Hastalığın önüne geçebilmek için bunlar kıymetli. Vaka sayısının artmasının temel nedeni bu olduğunu düşünüyorum. Sadece Edirne değil Kırklareli, Tekirdağ’da da vaka oranları çok yüksek. Oradaki artışın nedeni de Bulgaristan kökenli gelen bu turlar. Sadece bu turlar Edirne’ye gelmiyorlar.
Sağlığın ekonomik bir karşılığı olamaz. Her bir hastanın sağlık ekonomisi üzerindeki yabana atılacak gibi değil. Özelikle hastaneye yatışlarda. Bu hem sağlık ekonomisi üzerinde yük hem de söyle düşünün bu sadece geçici bir hastalık değil dünyada şu anda postkovid kliniklikleri oluşturuldu. Bu hastalık ile ilgili kronik sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hastalığı hafif tabloda geçiren insanlarda bile birtakım ileride kronik sağlık problemleri çıkabilecek belki göreceğiz bilemiyoruz. İçin bu önemli. Her şey ötesinde bireyin kendi sağlığı önemli. Sağlık ekonomisi üzerindeki yükten daha önemlisi bu.
Edirne’de en çok hangi yaş grubunda vakanın görüldüğüne dair elimizde bilgi yok. Sağlık müdürlüğü bununla ile ilgili verileri açıklayabilir. Yerel bilgilerin hepsi onların elinde. Şu anda hastaneye yatış oranları düşük, çok yüksek değil.  Hastalık tablosu pozitif olup ağır tabloda gibi görülen hastaneye yatışı olmasa bile bu bireylerin çoğu aşısız bireyler ya da aşı takviminde tam dozunu tamamlamamış bireyler. Aşı ağır hastalıktan ve hastaneye yatışı, ölümleri önlüyor çok net ortada. Buy açıdan bireylerin en kısa zamanda aşı vurularak hatırlatma dozlarını olmaları gerekiyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM