EDİRNE’DEKİ VAKALARIN YÜZDE 60’I KEŞAN VE...

EDİRNE’DEKİ VAKALARIN YÜZDE 60’I KEŞAN VE ÇEVRESİNDE!

EDİRNE’DEKİ VAKALARIN YÜZDE 60’I KEŞAN VE ÇEVRESİNDE!

EDİRNE’DEKİ VAKALARIN YÜZDE 60’I KEŞAN VE ÇEVRESİNDE!
05 Mart 2021 - 08:43

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne genelindeki toplam korona virüs vakalarının yüzde 60’ını Keşan’ın oluşturduğunu açıkladı.  Günde tespit edilen 60 vakanın yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Helvacıoğlu, yoğun bakımlarda yer kalmadığını söyledi. Keşan halkına 3 günlük gönüllü karantina çağrısında bulunan Helvacıoğlu, ilçe genelinde karantinanın da genişleteceğini duyurdu.
 
 
Helvacıoğlu: “ vatandaşları, cuma, cumartesi ve pazar günleri gönüllü karantinaya davet ediyoruz”
Dün Kaymakamlık binasında Vali Ekrem Canalp başkanlığında gerçekleşen toplantı ile ilgili basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’da koronavirüs vakalarının arttığını belirtti.  Bu durumun önüne geçmek için vatandaşlara uyarılarda bulunana Helvacıoğlu, Keşan halkına gönüllü olarak üç gün karantinada kalması için çağrıda bulundu.
Toplantıda alınan kararlarla ilgili de açıklamalarda bulunan Mustafa Helvacıoğlu, mahalle karantinalarının olabileceğini belirtirken Saros Körfez’ine giriş çıkışlara da dikkat edileceğini söyledi. şehir içi minibüslerinin koltuk sayısına göre %50 kapasite ile çalışacağını kaydeden Helvacıoğlu, belediye parklarının da kapanacağını söyledi.
HIZLI BİR ŞEKİLDE PANDEMİ SEFERBERLİĞİNE GİRMEMİZ LAZIM
Keşan’daki vakaların artması sebebiyle Keşan merkezli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Helvacıoğlu: “Hızlı bir şekilde pandemi seferberliğine girmemiz lazım. Keşan’ın hasta sayısı tüm Edirne’nin kırmızı olmasına yetiyor. Üç günlük gönüllü bir karintana olmasını önerdik. Kapanma yok. Türkiye’de ki kuralları uygulayacağız ama Keşan halkını önümüzdeki günlerde tüm işyerlerinin açılması için Cuma, cumartesi ve Pazar günleri gönüllü karantinaya davet ediyoruz. ne demek gönüllü karantina? Ne olur gönüllü evde kal. İşyerleri açık, kamu yerlerini kapatamayız. Ama sokakta ki sayrımızın az olması için resmi olmayan gönüllü karantinaya uymaya davet ediyoruz. işi olmayanlardan bahsediyorum. Çalışan çıkacak. Kamu kurumları, banklar, bakkallar, manavlar hizmet edecek. Bu vatandaşlık görevi diye düşünüyorum. Başka türlü Türkiye’de örneği yok. bir ilçeyi karantinaya almak, üç gün yasaksın demek çok insani bir durum değil.” Dedi.
KEŞANLILAR, GELİN KENDİMİZE YAKIŞANI YAPALIM
Marketlere ve işyerlerine HES kodu uygulaması ile girilmesini doğru bulduğunu belirten Helvacıoğlu: “HES kodu uygulaması olacak. Bütün kurumların anons araçları gezecek. Bugün ev gezmelerini azaltmaya davet ediyorum. Pazartesi ve Salı günü bir daha toplanacağız. Önümüzdeki hafta tekrar kırmızıda kalma olasılığımız çok yüksek ama bir sonraki pazartesi iki renk birden açılırız. Keşanlılar, gelin kendimize yakışanı yapalım. Türkiye’de bir çok yer açılırken biz pazaryerimizi bile kapattık. Yakışmıyor bize. Yapılan denetimler ve cezalar için kimse kusura bakmasın. Kaymakam ve Vali beyin talimatıyla tüm iş yerleri ve sokaklarda maskesiz, sosyal mesafeye uymayan kim olursa olsun ceza uygulanacak. Keşan’da Giriş çıkışlar kontrol altına alınacak. Mahalle karantinaları olabilir. Saros Körfez’ine giriş çıkılara dikkat edilecek. Bu günden itibaren parkları kapatıyoruz belediyeler olarak. Bu gün 50’nin üstende vaka var. bunların %70’i kadın. Roman mahallerimizde vaka var diyenlere sesleniyorum. En az vaka o bölgede. En fazla vaka sayısı İspat cami, Yukarı Zaferiye Mahallerimiz ve köylerde var.”
VAKA ÇIKAN KÖYLERE MİNİBÜS YASAĞINI PLANLADIK
Cezaların artacağını kaydeden Helvacıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ne olur apartmanlar kendi ilaçlaması için Eski İtfaiyenin oradan ilaç alsınlar. Ücretsiz olarak veriyoruz. Üç gün dişimizi sıkalım. Dolmuşlar %50 koltuk kapasitesiyle çalışacaklalar. Bunun kararı çıktı. Toplantıda vaka çıkan köylere minibüs yasağını planladık. Esnaf odalarımız,  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, muhtarlarımız, Valiliğimiz ve belediyemiz ile üç gün sıkı çalışmayla inşallah direk sarı renge geçeceğiz. Bu gün son günümüz, akşam gönüllü karantinaya gireceğiz. Sokağa çıkma yasağı diye bir şey yok. öyle bir yetkimiz yok ama ben vatandaşlarımızı gönüllü karantinaya davet ediyorum. Beyendik’te 27 yaşında kızımızı kaybettik. Cenazeler arttı. Devlet hastanesinde sayılar 4 kat arttı. Servisler, yoğun bakımlar dolu. Hıfzıssıhha kararıyla katılım olsun diye cenazelerin duyurulması kısa bir süreliğine kalktı. Bu günlerde belediyemizden uyarı anonsları duyacaksınız. Cep telefonlarımıza uyarı mesajları gelecek. Valiliğimizin de Keşan’a özle mesajları olacak. Canımız acıyor. Ekmek bekleyen onlarca insanımız var. dükkanlarını açamıyorlar.”
KEŞAN’IN HASTA SAYISI EDİRNE’NİN KIRMIZI OLMASINA YETİYOR
Helvacıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Test yapıldıktan sonra sonucu ertesi gün belli oluyor. Testi pozitif çıkanı bir gün sonra buluyorduk. O da geziyordu veya ailesine gidiyordu. Onu engellemek için Sağlık İl Müdürümüz olağan üstü tedbirler aldı. Testin sonucu belli olana kadar ya hastanede yatacak ya da evde karantinaya alınması için takibe alınacak. Yani test yaptıran ya hastanede kalsın ya da evde otursun. Keşan’da yangın var ve bu yangını biz söndüreceğiz.  365 gün oldu maske takıyoruz. Güzel günlere kavuşmak istiyorsak şuanda Keşan’ın rehavetini seferberliğe davet ediyorum.  Keşan’ın hasta sayısı Edirne’nin kırmızı olmasına yetiyor. Burada kendimizi sorgulamalıyız. Ben de dahil ne eksik yaptıysak özür dileriz. Ama vatandaşımızın üstüne düşen görevler var. Bir yıl oldu pandemi başlayalı. Keşan bir yıl sonra Türkiye’ye gündem oluyor.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE