EDİRNE ESNAFI ÇARESİZCE BEKLİYOR

EDİRNE ESNAFI ÇARESİZCE BEKLİYOR

EDİRNE ESNAFI ÇARESİZCE BEKLİYOR

EDİRNE ESNAFI ÇARESİZCE BEKLİYOR
03 Mart 2021 - 07:59

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, tüm umutlarının boşa çıktığını söyledi. Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ’da, çok üzgün olduğunu ifade etti. Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Hakan Gönay, çaresizce işyerlerinin açılmasını beklediklerini anlattı.
KURALLARA UYULSAYDI BÖYLE OLMAZDI
Demek ki kurallara dikkat edilmedi ki ortaya bu tablo çıktığına dikkat çeken Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz; “Cumhurbaşkanı’nın açıkladığına göre çok riskli bölgede olduğumuz için henüz açılmayacak. Esnaf 1 haftadır kendini 1 Mart’a göre hazırlamıştı. Umutlar boşa çıktı. Tablonun böyle çıkması çok üzücü. Sınır kapıları kapalı. Sınır kapılarında 2019-2020 arasında yüzde 59 azalma var. Çok ciddi bir rakam. Şu an sınır kapısından vazgeçtik. Dükkanlar açılsın diyoruz. Açılma da esnafı ne kadar kurtarır? Orada da endişeler var. Çünkü yüzde 50 kapasiteyle çalışacak. Vatandaş kapalı yerlere girmeye korkuyor. Onun da etkisi olacak. Son 1 yılda milletin alım gücü her geçen gün düşüyor. Demek ki kurallara dikkat edilmedi ki ortaya bu tablo çıktı. Edirne halkı ve esnafı bundan sonra pandemi kurallarına sıkı sıkıya uymalı ki bir an önce normale dönsün. En azından riskliye inelim ki lokantalar, kıraathaneler açılsın. Hastalıkla boğuşmamak için her daim kurallara uyalım”diye uyarıda bulundu.
SÖZDE ÇOK BİLİNÇLİ BİR TOPLUMUN OLDUĞU YERDEYİZ
Ben bu tablo karşısında Edirne adına gerçekten çok üzüldüm diye sitemde bulunan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ;  “Sözde çok bilinçli bir toplumun olduğu yerdeyiz. Rakamlar öyle söylemiyor. Üstelik sınır kapıları kapalı. Yerli yabancı turist yok. Bu tabloya ne etken? Siyasi partilerden tutun da çok duyarsız bir toplumumuz var. Sosyal mesafeye hiç saymanın cezasını hep birlikte çekiyoruz. Herkesin gözü önünde örnek olması gerekenler örnek olmuyor. Böyle olunca da vahim tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Esnafımız biraz daha dikkat etmeye gayret göstermeli. Hala daha bazı paket servisi yapan işletmelerimizde bazı ustaların maskelerinin çene altında olduğunu görmekteyiz. O tabloyu göre oraya girer mi? Çok dikkatli ve sabırlı olmalıyız. Derler ya 'Hocanın dediğini yap ama  yaptığını yapma.' Hocalarımız bir şeyler söylüyor 'Maske, mesafe, hijyen' diyorlar. Sana örnek olması gerekenler uygulamıyorsa bile sen onlara bakma uygula. Sen hocanın dediğini yap. Neticede aylardır sabır gösteren kurallara uyan insanların çabası sağlık çalışanlarının gayreti boşa çıktı. Önümüzde kötü örnek var. Bize örnek olması gereken kişilerin yaptıkları kötü örnekleri var. Onların ceremesini esnafımızda halkımızda çekiyor "diye ifade etti.
AÇILMA UMUDUMUZ İL HIFZISSIHHA KURULUNDA
Valiliğimizin il hıfzıssıhha kurulu kararları doğrultusunda en kısa zamanda iş yerlerimizin açılmasını ümit ediyoruz diyen Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay; “ilimizde vakaların yüksek oluşu ve kırmızı kategoride yer aldığımızdan dolayı cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlar gereği çok riskli olan yerler olan  bu 17 il içerisine ilimsizinde dahil olduğu ve çok riskli grupta olduğu belirlendi. Sağlık Bakanlığının haftalık korona virüs tablosundaki  risk haritasındaki duruma göre kırmızı hariç, diğer renk kategorisindeki illerin yani çok riskli iller hariç diğer renkteki tüm illerdeki iş yerlerinin valiliklerin il hıfzıssıhha kurulu kararları gereği hangi kurallar çerçevesinde açılacağı belirtildikten sonra , o kurallar dahilinde ve  07 ila 19 saatleri arasında olmak üzere açılacağı belirlenmiştir.Bu durumda sağlık bakanlığının açıklayacağı haftalık risk haritasını takip ederek ilimizin turuncu kategoriye düştüğü anda Valiliğimizin il hıfzıssıhha kurulu kararları doğrultusunda en kısa zamanda iş yerlerimizin açılmasını ümit ediyoruz.Bu doğrultuda inşallah ilimizdeki vakaların en kısa zamanda düşmesi ve iş yerlerimizin bir an önce açılmasını diliyoruz”dedi. 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE